Haber

Google açıkladı: Dünyada yılın en çok aranan haberlerinde Türkiye’deki deprem 3. sırada

AFP muhabiri Adem Altan'ın 6 Şubat 2023 depremlerinde yıkılan Kahramanmaraş’taki Ebrar Sitesi’nin enkazında can veren kızının elini tutarken fotoğrafladığı Mesut Hançer (solda) ve bu yıl kaybettiğimiz gazeteci Metin Uca

2023’te tüm dünyada en çok Google kullanıcısının aradığı haber konuları listesinde 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş depremleri 3. sırada yer aldı.

Her yıl sonunda olduğu gibi 2023 için de Google Trends verileri açıklandı.

Tüm dünyada en çok yapılan aramalar listesinde haber kategorisinde zirvede, bugün itibarıyla en az 68 gazetecinin katledildiği İsrail-Gazze savaşı yer aldı.

İkinci sırada Titanic’in batığına dalarken patlayarak 5 kişinin ölümüne neden olan Titan denizaltısı var.

6 Şubat depremlerini, Büyük Okyanus’taki Hilary ve Atlas Okyanusu’ndaki Idalia kasırgalarına dair haber aramaları izledi.

Bu yıl tüm dünyada en çok aranan kişiler listesi ise şöyle:

Deprem ve Gazze; Türkiye’de bu yıl en çok yapılan aramalarda “nerede,” “nasıl” ve “ne zaman” listelerine girdi. Mayıstaki seçimlerle ilgili aramalar da yoğundu. Sinan Oğan Türkiye’deki Google aramalarında yılın en çok sorgulanan kişisi oldu.

Gazeteci Metin Uca ise bu yılki kayıplarımız arasında, sosyal medyadaki yemek videolarıyla geniş kitlelere ulaştıktan sonra 6 Şubat depremlerinde genç yaşta hayatını kaybeden Taha Duymaz‘ın ardından en çok aranan ikinci isimdi.

 

İLGİLİ:

Google açıkladı: Dünyada en çok yapılan 5 arama da Hatay depremiyle ilgili, en çok aranan kişi Naci Görür

Depremin simge fotoğrafının öyküsü: “İlk defa gözlerim dolarak fotoğraf çektim”

 

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

Journo E-Bülten