Haber

Google’dan Demirören Medya’ya ‘haber girişimi’ desteği

Google Haber Girişimi (GNI) Yenilikçi Yaklaşım Çağrısı’nın sonuçları belli oldu. Başvuruları değerlendiren Google, Türkiye’den sadece Demirören Medya’yı fonlamaya karar verdi. Seçilen projeler 150 bin dolara kadar desteklenecek. Demirören Medya gazetecileri tazminatlarını ödemeden topluca işten çıkarmaktan, arama sonuçlarını manipüle etmeye dek birçok konuda tepki çekiyor.

Google Haber Girişimi’nin internet sitesinde yapılan açıklamaya göre, ilk kez Türkiye’yi de kapsayan çağrıda 39 ülkeden 108 proje desteklenmeye değer bulundu.

Açıklamada, “Bu fonlar ortaklarımızın sürdürülebilir iş modelleri geliştirerek gelir kaynaklarını çeşitlendirmesine ve/veya hedef kitle etkileşimini artırmasına olanak sağlayacak” ifadesi kullanıldı.

GNI programının toplam bütçesi 1,93 milyon ABD doları. Fonlanmaya değer bulunan her projeye 150 bin dolara kadar destek veriliyor.

Google, Demirören Medya Grubu’na bağlı Demirören Teknoloji A.Ş.’ye tam olarak ne kadar fon sağlayacağını açıklamadı. Söz konusu şirketin GNI fonunu kazanan projesiyle ilgili sadece şu ifadeler kullanıldı:

Servis yaratıp başka şirketlere de satacaklar

“Bu proje bir okurun ilgi gösterdiği varlıkları saptayıp hakkında bir şeyler okudukları kişiler, şirketler ve yerlerle ilgili gerçek zamanlı olarak haber önerileri yapmayı amaçlıyor. Okuru sitede tutmak reklam gelirini artırırken, metin verisini sınıflandırmak endeksleme işlemini hem iç kullanım hem de arama motoru optimizasyonu süreçlerinde kolaylaştıracaktır. Böyle bir servis, kendi metin verisini sınıflandırmak isteyen diğer şirketlere de satılabilir.”

Google’ın kararı sosyal medyada eleştirilere neden oldu. Demirören Medya, Ekim 2019’da işten çıkardığı Hürriyet çalışanlarının yasal haklarını hâlâ ödemiş değil. Bununla ilgili mahkeme süreci devam ediyor.

Hürriyet ve Milliyet başta olmak üzere Demirören Medya şirketlerinin gazetecilik yapmadığı, bunun yerine Google arama sonuçlarını manipule ederek kendisine dijital trafik ve reklam geliri sağladığı yönünde eleştiriler de var.

GNI kapsamında bu yıl Asya Pasifik, Güney Amerika, Kuzey Amerika ve “Ortadoğu, Türkiye & Afrika” bölgelerinden projeler seçildi. En fazla sayıda projenin fonlanmaya değer bulunduğu ülkeler ABD (29) ve Brezilya oldu (15).

Bulunduğu coğrafi grupta Türkiye’den sadece Demirören Medya seçildi. Aynı grupta İsrail’den dört, Lübnan’dan üç, Güney Afrika, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden ise ikişer proje Google tarafından fonlanacak.

Google’ın açıklamalarına göre GNI, geleneksel yayıncılar ve start-up’ların yanı sıra yenilikçi dijital medya projeleri geliştirmeyi hedefleyen tüm kuruluşlarına destek vermeyi amaçlayan bir girişim.

Google bu girişim ile dijital gazetecilik alanında daha iyi bir geleceğin oluşmasına katkı vermeyi hedeflediğini öne sürüyor. Medyanın, dijital haberciliğin sürdürülebilirliği yolunda yeni iş modelleri geliştirmesinin ve hedef kitleleriyle etkileşimi artırmasının, girişimin öncelikleri arasında olduğu vurgulanıyor.

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

Journo E-Bülten