Haber

Güngör Arslan cinayeti: Reklam ihalesi almasını eleştirdiği avukat da tutuklandı

Güngör Arslan

Ses Kocaeli gazetesinin sahibi, yazı işleri müdürü ve köşe yazarı Güngör Arslan’ın öldürülmesiyle ilgili soruşturmada tutuklananların sayısı 10’a yükselirken cinayetle ilgili yeni iddialar haberlere yansıdı. Arslan’ın, belediyenin tramvay reklam ihalesini aldığı ve basına ilan dağıtımını yönettiği için gazetesinde eleştirdiği bir avukat da tutuklular arasında. Azmettirici olmakla suçlanan zanlılardan birinin iddiasına göre gazetenin internet sitesine gelen bir okur yorumunun da etkisiyle “korkutma” niyetiyle başlayan süreç, cinayetle bitti.

Güngör Arslan, 19 Şubat’ta İzmit’in Cedit Mahallesi’ndeki Ses Kocaeli gazetesinin merkezine gelen bir kişinin silahlı saldırısında öldürülmüştü. Evrensel’in haberine göre silahıyla birlikte yakalanan Ramazan Özkan, “Güngör Arslan’ı vuracağız. Sen yapacaksın. Seni çok rahat ettireceğiz. Bir daha hiçbir sorun yaşamayacaksın” diyen iki kişinin kendisini azmettirdiğini söyledi.

Soruşturma sürerken önceki gün tutuklu sayısı 10’a çıktı. Tutuklanan zanlılardan biri olan E.K., BirGün’ün haberine göre Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin başta tramvay giydirmeleri olmak üzere reklam alanlarının yönetimini ve yerel gazeteleri kapsayan reklam pazarlamasını yapan özel bir şirketin de sahibi. Avukatlık yapan E.K., Arslan’ın gazetesinde son dönemde eleştirdiği isimlerden biriydi.

Ses Kocaeli gazetesinin internet sitesindeki “Bunlar Konuşuluyor” başlıklı bölümde “Tramvayın giydirmelerini kim yapıyor?” ve “Nasıl avukatlık yapabiliyor?” başlığıyla 3 ve 8 Şubat’ta yayımlanan yazılarda, E.K.’nin yerel yönetimin reklam ihalelerini alarak Avukatlık Kanunu’nu ihlal ettiği öne sürülmüştü.

Okur yorumlarına erişim engeli ve “beyaz cip” ayrıntısı

Aynı köşede yine 8 Şubat’ta yayımlanan bir başka yazıda ise E.K.’nin ilk habere erişim engeli getirmek için mahkemeye başvurduğu, ancak bu talebinin reddedildiği belirtildi.

Ses Kocaeli’de yayımlanan haberlerde kişilik hakları ihlali olmadığına hükmeden mahkemenin sadece okur yorumlarına erişimi engellemesi dikkat çekti. Kararda hangi okur yorumunun buna neden olduğu belirtilmese de Güngör Arslan cinayetiyle ilgili iki gündür yayımlanan haberlerde bazı ipuçları var.

E.K.’nin yanı sıra, tutuklular arasında bulunan Burhan Polat da cinayetin azmettiricisi olmakla suçlanıyor. Polat’ın ifadesine göre Ses Kocaeli’de reklam ihalesini konu alan haberin altına gelen bir okur yorumunda, E.K.’nin beyaz bir cip kullandığı yazıldı ve hakkında “torbacı, hapçı” gibi ifadeler kullanıldı. O dönemde kendisinin de o cipi kullandığını belirterek “Bu yorumları üzerime aldım” diyen Polat, bu nedenle Güngör Arslan’ı “korkutmak lazım” diye düşündüğünü söyledi.

“Korkutun dedim, ‘tabancayla vurun’ demedim”

Polat’ın Hasan Emre Çelik adlı bir tanıdığını bu iş için görevlendirdiği öne sürülüyor. Bunu kabul eden Polat, kısa süre sonra işlenen cinayeti ise haberlerden öğrendiğini belirterek şu ifadeyi kullandı: “Olayların bu kadar büyüyeceğini hiç düşünmedim. ‘Gözü korksun da ne şekilde korkarsa korksun’ dedim ancak ‘Tabancayla vurun’ demedim.”

Hasan Emre Çelik de haberlere yansıyan ifadesinde, Polat ile görüşmesini doğrulayarak 3.000 TL’ye bir silah alıp Ramazan Özkan’a verdiğini ve olay günü onu cinayet mahalli yakınlarına aracıyla bıraktığını söyledi. Çelik, Özkan’ın Güngör Arslan’ı vurduktan sonra kendisini arayıp “Abi, ben bir şey yaptım” dediğini ekledi.

Avukat E.K. ise tüm suçlamaları reddetti. İlk ifadesinde Ramazan Özkan’ı tanımadığını belirten E.K., galerici olan Burhan Polat ile aralarında avukat-müvekkil ilişkisi olduğunu ve otomobilini (anlaşıldığı kadarıyla okur yorumunda da bahsedilen beyaz cip) satmak isteyince onunla temasa geçtiğini söyledi. E.K.’ye göre Polat, kendisine bıraktığı bu aracı o günlerde sık sık kullandı.

“Son yaptığı haber yalan değil, korkunç üzgünüm”

Polat ile cinayetten önceki bir hafta boyunca yoğun görüşmeler yapmasının nedeninin onun bu araca Edremit’te bir alıcı bulması olduğunu savunan E.K., Ses Kocaeli’de kendisine yönelik eleştirilerin yer aldığı haber ve yazılarla ilgili olarak ise şunları söyledi:

  • Benim Güngör Arslan ile ilgili olumsuz kanaatim yoktur. Benimle ilgili son yaptığı haber yalan değil, olan bir şeyi haber yapmıştır. Haberde de hatalı işlem ya da usulsüz olduğuna dair herhangi bir ibare yoktur… Benimle ilgili yaptığı habere herhangi bir tepki göstermedim. Kendisi ile gördüğümüz yerde selamlaşırdık. Benim bugüne kadar sadece ona değil; hiç kimseye kırıcı bir sözüm bile olmamıştır. Kendisinin uğradığı saldırı ve yaşamını kaybetmesine korkunç üzgünüm. Kendimi ifade etmekte de güçlük çekiyorum. Burhan Polat ile görüşmelerimizin tamamı araç alım ve satımı ile ilgilidir.

Güngör Arslan cinayetiyle ilgili soruşturma sürüyor ve iddianame hazırlanıyor. Cinayete giden süreçteki rollerini kabul eden ve mahkeme tarafından tutuklanan sanıkların isimlerini açık yazdık. E.K. ise saldırıyla ilgili suçlamaları kabul etmiyor. Diğer tutuklu sanıklarla ilgili emniyet kaynaklarından basına yansıyan kayda değer bir bilgi henüz yok.

İLGİLİ HABER:

Yerel gazeteciliğe alçak saldırı: Ses Kocaeli’nin sahibi Güngör Arslan öldürüldü

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

Journo E-Bülten