Uygulamalar

Haber çubuğu Windows’a geri döndü: Türkçe de var

Windows haber çubuğu ekranın yanlarına, üstüne veya altına yerleştirilebiliyor. Haber başlıklarını isterseniz sadece metin olarak, isterseniz fotoğraflı kapaklarla sunabiliyor.
Microsoft şirketi, yeni tip bir koronavirüsten kaynaklanan COVID-19 küresel salgını nedeniyle habere ilginin tavan yaptığı bugünlerde, Windows 10’a 1990’ları hatırlatan bir araç ekledi: Kayan haber çubuğu.

News Bar (Haber Çubuğu) adlı yeni görev çubuğunun beta versiyonu Windows 10 için bu hafta ücretsiz olarak kullanıma açıldı.

Türkiye’den uygulama mağazasına girdiğinizde Windows’un bazı sürümlerinde Haber Çubuğu’nu ülke kısıtlaması nedeniyle kuramıyorsunuz. Ancak farklı bir ülke seçip kurulumu yaptıktan sonra Haber Çubuğu’nu Türkçe içeriklerle çalıştırabiliyorsunuz.

Yeni çubuk, 1990’lardaki Windows ortamı için Microsoft’un kendi haber ekibi olan MSN News tarafından geliştirilen benzer araçtan nostaljik esintiler taşıyor. Çubuk, dünyanın dört bir yanında 4.500’ü aşkın haber sitesini tarayıp güncel başlık ve görsellerin ekranınızda akmasını sağlıyor.

MSN Türkiye ağırlıklı kaynaklar kişiselleştirilemiyor

Konumu, teması ve şeffaflığı gibi görsel unsurların yanı sıra, Borsa İstanbul dâhil dünya piyasalarındaki hisse senedi fiyatlarını da takip etmek üzere çubuğu kişiselleştirebiliyorsunuz.

Haber Çubuğu birden çok monitörü de destekliyor ve ayrıca dilediğiniz zaman kapanıp görev çubuğunda bir simgeye dönüşüyor.

Haber kaynaklarının en azından beta sürümde kişiselleştirilememesi ise en büyük dezavantaj. Bu nedenle Türkçe kaynaklar arasında, MSN Türkiye‘de sıkça görülen Hürriyet, CNN Türk, Vatan, Posta, NTV gibi siteler hep ağırlıkta oluyor.

Bir diğer dezavantaj ise bir haber tıklandığında detayı için mutlaka Microsoft Edge açılması ve varsayılan tarayıcının değiştirilememesi.

Haber Çubuğu ekranın altında, yatay olarak ve İngilizce kaynaklarla kullanıldığında böyle görünüyor. (Görselin kaynağı)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Uzaktan çalışma araçları: Evde iş yaparken kullanılabilecek en iyi uygulamalar ve yöntemler

Journo

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

E-Posta Aboneliği