Haber

IJ4EU ödülleri için başvuru zamanı: Gazeteciliğin ‘sınırsız’ etkisi

Avrupa İçin Araştırmacı Gazetecilik (IJ4EU) projesinin toplam 15 bin Euro dağıtılacak “Etki Ödülü” için başvurular açıldı. Türkiye’den gazeteciler de 8 Kasım’a kadar bu ödüle başvurabilir.

Avrupa Birliği (AB) ve aday ülkelerdeki sınır ötesi araştırmacı gazeteciliği desteklemek üzere 2018’de kurulan ve iki yılda 12 projeye 350 bin Euro fon sağlayan IJ4EU, bu kez bu alandaki “kusursuz habercilik” örneklerini ödüllendirmek için adım attı.

Avrıpa Basın ve Medya Özgürlüğü Merkezi’nin (ECPMF) yönettiği IJ4EU Etki Ödülü‘ne hem bireysel olarak gazeteciler, hem de medya kuruluşları başvurabiliyor.

Gazetecilerden en az birinin AB üyesi bir ülkede yaşaması gerekiyor, diğeri ise bir aday ülkeden olabilir. Yani örneğin biri Almanya, diğeri Türkiye’den iki gazeteci, ortaklaşa hazırladıkları bir haberle yarışmaya katılabiliyor.

İlk üç, 5’er bin Euro ödül alacak

Şartnameye göre başvuru dosyasına eklenecek haberler 1 Ocak 2019 – 30 Eylül 2020 tarihleri arasında yayımlanmış olmalı. Mecra ise gazete, internet sitesi veya televizyon olabilir. Ayrıca belgesel ve multimedya eserlerle de başvurmak mümkün.

Başvuru için son tarih 8 Kasım.

ECPMF’in oluşturacağı bağımsız jüri tarafından seçilecek ilk üç eserin her biri 5’er bin Euro kazanacak.

Kazananlar, IJ4EU’nun 2021 başında düzenlemeyi planladığı UNCOVERED adlı konferansta açıklanacak.

Başvuru formu ve tüm ayrıntılar şu sayfada.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – 2020 PULITZER ÖDÜLLERİ‘Nİ ALAN HABERLER

Journo

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gelişen haber üretim teknolojileri, gazetecilerin sorunları, medya ekonomisi ve gelir modellerine ilişkin gelişmeler Journo’nun öncelikli temaları.

E-Posta Aboneliği