Haber

İlçe ilçe seçim sonuçları: 5 haritada cumhurbaşkanlığı seçimi

Cumhurbaşkanlığı seçiminin 14 Mayıs’ta yapılan ilk turunda ilçe ilçe sonuçları haritada görselleştirdik. Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu, Sinan Oğan ve Muharrem İnce’nin ilçelere göre oy oranları ve ilk turu önde bitiren ilk iki aday arasındaki farkların yer aldığı bu etkileşimli görselleştirmelerde birçok nüansın farkına varılabiliyor.

İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerin ilçelerinde cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları nasıl şekillendi? Karadeniz, İç Anadolu, Ege ve Güneydoğu Anadolu gibi bölgelerdeki hangi ilçelerde, kim, ilk turu ne kadar önde bitirdi? Bu soruların yanıtları, bu haritalarda…

Medyada 14 Mayıs seçim sonuçlarıyla ilgili son günlerde yer alan çoğu harita görselleştirmesi, genelde il düzeyinde yapıldı. Üstelik o ilin renginin tamamen seçimin ilk turunu birinci sırada tamamlayan cumhurbaşkanı adayının rengine boyanması, gerçek durumu gösteren ayrıntıları gizliyor ve hatta yanıltıcı yorumlara neden olabiliyor.

Bu yüzden haberlerdeki tablolarda parça parça yayımlanan ilçelere göre seçim sonuçlarını önce derleyip birleştirdik. Ardından Datawrapper uygulamasıyla 5 adet harita oluşturduk. Journo’nun “açık veri” politikası gereği her zaman olduğu gibi yine ham verileri de bu grafiklerle birlikte sunuyoruz.

2023 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda 4 adayın oy oranlarına göre ilçe ilçe sonuçlar şöyle:

Erdoğan’ın ilçelere göre oy oranları

Kılıçdaroğlu'nun ilçelere göre oy oranları

Oğan'ın ilçelere göre oy oranları

İnce'nin ilçelere göre oy oranları

2. tura kalan Erdoğan ve Kılıçdaroğlu arasında ilçelere göre oy farkları

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Facebook ve Twitter’da en çok paylaşılan seçim haberleri

Seçim sonuçları: AA ve Anka ajansının verileri nasıl kullanıldı?

Assel Jexembayeva

Kazakistan doğumlu serbest gazeteci Assel Jexembayeva, Almanya'daki ISM Dortmund'da, Erasmus+ programı kapsamında işletme eğitimi aldı. Bahçeşehir Üniversitesi Yeni Medya Bölümü'nde öğrenimini sürdürüyor ve TGS Akademi'de staj yapıyor.

Journo E-Bülten