Haber

IPI Türkiye Medya Sempozyumu: Yeni Medya Yükseliyor!

Uluslararası Basın Enstitüsü’nün (IPI) Medya Sempozyumu, 4-5 Kasım’da İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi’nde düzenleniyor. Bu yıl öncelikle genç gazetecilere hitap eden “Yeni Medya Yükseliyor” başlıklı etkinlikte, Türkiye ve dünya medyasından yaklaşık 30 gazeteci, 8 oturumda buluşacak.

Ana konuşmasını Brezilyalı ünlü gazeteci Daniela Pinheiro’nun yapacağı sempozyumda, Nevşin Mengü ve BBC Türkçe editörü Murat Nişancıoğlu soruları yanıtlayacak. İsmail Saymaz, Faruk Bildirici, Şafak Timur, Reha Başoğul, İpek Özbey, Murat Yetkin, Gülin Çavuş ve Ümit Alan da panelistler arasında.

Dünyanın en köklü ve yaygın gazetecilik örgütlerinden olan ve 1950’den beri Türkiye’de de faaliyeti gösteren Viyana merkezli IPI, iki günlük Türkiye Medya Sempozyumu’nun programını açıkladı.

Bahçeşehir Üniversitesi’nin Beşiktaş kampüsünde 4-5 Kasım’da düzenlenecek sempozyumun bu yılki odak kitlesi, genç gazeteciler ve iletişim öğrencileri. Etkinlik mekânlarına COVID-19 salgını nedeniyle sınırlı sayıda gazeteci ve akademisyen de kabul edilebilecek.

Tüm oturumların çevrim içi canlı yayınlarına katılmak için şu sayfadan kayıt olmak gerekiyor. İngilizce-Türkçe eş zamanlı çeviri de Zoom üstünde yapılacak.

New York Times, BBC Türkçe, Sözcü, Deutsche Welle, Bloomberg, Medyascope, Teyit, BirGün, Cumhuriyet, Halk TV, Yetkin Report, Independent Türkçe, Kapsül ve Journo gibi yayınlardan gazeteciler ve medya yöneticileri ile iletişim akademisyenleri sempozyumda konuşacak.

‘Yeter, söz genç gazetecilerin!’

Programa göre, açış konuşmalarının ardından kürsüye, Brezilya’nın ilk kadın genel yayın yönetmenlerinden biri olan, çok sayıda gazetecilik ödülü kazanan, ancak Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun baskısı üzerine 2019’da 10 meslektaşıyla birlikte istifa eden Daniela Pinheiro çıkacak.

Sempozyum; “Yeter, söz genç gazetecilerin!” “Dünyada gazetecilik nasıl dönüşüyor?” “Yeni medyada iş bulmak / iş kurmak,” “Platformlar çağında haberin geleceği” ve “Son çıkış: Nitelikli gazetecilik” başlıklı panellerle devam edecek.

Panelistler şöyle: Hazal Ocak, Selin Uğurtaş, Burak Ütücü, Burak Tatari, Şafak Timur, Uğur Yılmaz, Murat Yetkin, Javier Luque Martinez, Julia Haas, Kaya Heyse, Reha Başoğul, Minez Bayülgen, Damla Pekgöz, Tirşe Erbaysal Filibeli, Gülin Çavuş, Can Ertuna, Ümit Alan, İpek Özbey, Faruk Bildirici, İsmail Saymaz. Panellerin moderatörlüğünü Orhan Şener, Emre Kızılkaya, Gülsin Harman, Renan Akyavaş, Mustafa Kuleli ve İpek Yezdani yapacak.

IPI Türkiye Ulusal Komitesi üyesi gazeteci Nevşin Mengü ve BBC Türkçe editörü Murat Nişancıoğlu‘nun salondan ve Zoom’dan gelen soruları yanıtlayacağı iki ayrı oturum sempozyumda yer alıyor.

Basın özgürlüğü temalı “A Dark Place” (Karanlık Bir Yer) adlı filmin gösteriminin ardından yönetmen Javier Luque Martinez de soruları yanıtlayacak. Ayrıca fiziksel katılımcılar için bir networking kokteyli düzenlenecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – IPI TÜRKİYE DİJİTAL MEDYA RAPORU 2021

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

E-Posta Aboneliği