Seyahat

Köln’de Noel pazarları: Bir tatlı telaş

24 Aralık’ı 25’ine bağlayan gece ile bitmiyor Noel, esas önemli olan öncesi. Dört hafta kala başlıyor telaşı. Hele ki Almanya’daysanız kaçırmanıza imkân yok! Tarçın, şeker, karanfil kokuları çoktan sarmıştır etrafınızı.

Almanya’nın Noel pazarları meşhur, hangi şehre gitseniz en az bir tanesine rastlamanız mümkün. Berlin, Nuremberg ve Dresden’dan sonra en iyiler listelerinde sıkça adı geçen Köln’ün yolunu tuttuk bu deneyimi yaşamak için.

Köln, aralarında gey-lezbiyen pazarının da olduğu yedi Noel pazarına ev sahipliği yapıyor, biz üç tanesini gezdik, en ünlüsünden başlayarak.

1- Weihnachtsmarkt am Kölner Dom

Köln Katedrali’nin büyüleyici manzarası eşlik ediyor bu pazara. Kocaman bir Noel ağacının etrafında onlarca stand dizilmiş. İlk olarak girişteki sıcak şarap (glühwein) standına uğruyor ve pazarı gezmeye başlıyoruz. Speküloz bisküvisi ikram ediyor bir satıcı, hemen yakından bakıyorum nedir diye. Noel Baba zannediyorum önce ama yanılıyorum. Biskuvi, şeklini Köln’ün efsane masal kahramanı ‘Heinzelmännchen’dan alıyor. Çeşit çeşit yılbaşı ağacı süsleri, hediyelik eşyalar, şeker ve tarçınla kavrulmuş bademler, elma şekerler dört bir yanımızda. Çocuklar atlı karıncada doyasıya eğleniyor. Tepemizde ışıklı süsler ve ardında devasa Katedral tam bir görsel şölen yaşatıyor.

2- Markt der Engel / Neumarkt

Katedralden 15 dakikalık yürüme mesafesinde olan Melekler Pazarı’na gidiyoruz aynı akşam. Bu pazarda tema beyaz üzerine kurulu. Işıklar, içecekleri sundukları mug’lar ve süslemeler, her şey beyaz! Alman simidi Bretzel alıyoruz önce sıcak şarabın yanına, sonra dayanamayıp bir kese de kavrulmuş kestane. Standlar burda da alabildiğine süslü; kalp şeklinde kurabiyeler, çikolatalar, reçeller ve daha nicesi.

3- Nikolausdorf / Rudolfplatz

Ertesi gün bir diğer pazarı keşfetmeye çıkıyoruz. Gece olduğu gibi şaşalı değil, ama yine de kalabalık. Adını St. Nicholas’tan (Noel Baba) alan bu pazarın özelliği ise 13. yüzyıldan kalma Hahnentorburg kapısının hemen yanı başında olması. Yarı ahşap evler ve tarihi kapının arasında ortaçağ hissi yaşıyoruz. Yine elimizde olmazsa olmaz sıcak şaraplarımız yürüyoruz, bolca geyik motifi çıkıyor karşımıza. Hava soğuk, hatta kar yağıyor bir ara. Çocuklar gibi şen marketten ayrılıyoruz.

İsteyenler için bir de mini tren (Bimmelbahn) var, belli başlı pazarlara götürüyor. Her 15 dakikada bir dört farklı duraktan hareket ediyor.

27 Kasım’da kapılarını açan Noel pazarlarını görebilmek için son gün 23 Aralık.

Köln noel pazarları – Galeri

Etiketler
Sergül Nguyen

Sergül Nguyen

Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji bölümünde lisans, Sciences Po Paris'te Avrupa Çalışmaları üzerine yüksek lisans eğitimini tamamladı. Ardından CNN Türk'te istihbarat ve dış haber muhabirliği yaptı. Şu an Galatasaray Üniversitesi'nde Medya ve İletişim Çalışmaları bölümünde doktor adayı. Tezini medya etiği ve kozmopolitanizm üzerine yazıyor. University of Applied Sciences Utrecht'te araştırma yöntemleri üzerine dersler verdi.