Dizi Film

Netflix’te en çok izlenen film ve diziler açıklandı: 20 yapımın 8’i yerli

Netflix'te 2023'ün en çok izlenen filmi 2021 yapımı Red Notice oldu.

Netflix, 2023’te bu video akış platformunda en çok izlenen film ve dizileri açıkladı. Türkiye’de bu yıl en çok izlenen 10 filmin 3’ü, en çok izlenen 10 dizinin ise 5’i yerli yapımlar.

18 binden fazla yapıtı, yani Netflix kütüphanesinin %99’unu temsil eden veri kümesinde, Türkiye’deki kullanıcıların bu yıl en çok izlediği film ve diziler de yer alıyor.

Bu verilere göre Türkiye’de hangi film ve dizinin 2023’te Netflix platformunda ilk 10’da kaç hafta yer aldığını inceledik. Dünya genelinde en çok izlenen film olan “Red Notice” (Kırmızı Bülten), Türkiye’de de zirveye oturdu.

Küresel listelerde İngilizce haricindeki dillerde çekilen filmler ve diziler kategorilerinde ise ilk 10’da Türkiye’den herhangi bir yapım yer almadı.

Türkiye’deki Netflix kullanıcılarının bu yıl en çok izlediği 10’ar film ve dizi şöyle:

Türkiye’de 2023’te Netflix’te en çok izlenen filmler

Filmin Adı İlk 10’da Yer Aldığı Hafta Sayısı
Red Notice 13
Aykut Enişte 2 10
Venom 8
All Quiet on the Western Front 8
İllegal Hayatlar 8
10 Days of a Good Man 8
Mahalleden Arkadaşlar 8
Spider-Man: Homecoming 7
Nowhere 7
The Adam Project 7

Türkiye’de 2023’te Netflix’te en çok izlenen diziler

Dizinin Adı İlk 10’da Yer Aldığı Hafta Sayısı
Terzi 39
Stranger Things 35
La Casa de Papel 30
You 30
Kulüp 27
The Witcher 23
Erşan Kuneri 21
Wednesday 19
Kardeş Payı 18
Kaçak Gelinler 18

Netflix “en çok izlenen” yapımları hangi yöntemle belirliyor?

Netflix 2021 yazından beri her salı günü 4 adet küresel “Top 10” listesi yayımlıyor. Bu listelerde, TV ve film kategorilerinde, İngilizce ve İngilizce dışı dillerde en çok izlenen yapımlar sıralanıyor. Merkezi ABD’de bulunan şirket, ölçüm yöntemini şöyle anlatıyor:

  • Bu listeler, bir önceki haftanın “izlenme” sayılarına göre yapıtları sıralıyor. Bir yapıtın görüntülenme sayısını, kullanıcıların onu izlerken geçirdiği saat toplamının, yapıtın süresine (filmin veya dizinin uzunluğu) bölünmesi olarak tanımlıyoruz. Bulunan değerleri 100.000’e yuvarlıyoruz.
  • Bir dizinin her sezonunu ve her filmi kendi başına değerlendiriyoruz. Bu nedenle örneğin Stranger Things’in hem 2. hem de 3. sezonlarını İlk 10’da görebilirsiniz. Yapıtlar bazen Top 10’a girip çıktığı için, bir dizi veya filmin bir sezonunun listede geçirdiği toplam hafta sayısı da gösteriyoruz.
  • Dünyanın dört bir yanındaki insanların neler izlediğini anlamanız için, yaklaşık 100 ülke ve bölgede Top 10 listeleri de yayımlıyoruz. Ülke listeleri aynı yöntemle izlenme sayılarına göre sıralanıyor. Son olarak, her bir başlığın ilk 91 gündeki izlenme sayılarına dayanarak 4 kategorinin her birinde en popüler 10 Netflix filminin ve genel olarak TV’nin (herhangi bir ülkede Netflix markalı) bir listesini sunuyoruz.
  • Bazı TV programlarının haftalık veya bölümler hâlinde birden fazla prömiyer tarihi var. Bu nedenle çalışma süresi zaman içinde artıyor. Haftalık listeler için, hafta boyunca izlenen toplam saatin hafta sonunda mevcut olan toplam yayın süresine bölünmesiyle elde edilen görüntülenme sayılarını gösteriyoruz. En Popülerler Listesi’nde, tüm bölümlerin prömiyerinin yapılmasını bekliyoruz, böylece tüm sezonun görüntülemelerini görüyorsunuz. Bazı ülkelerde Netflix markalı olup diğerlerinde olmayan yapımlar için yine de izlenen tüm saatleri dâhil ediyoruz.
  • Sitede yayımlanan veriler 28 Haziran 2021’den başlıyor ve 20 Haziran 2023’ten önce yayımlanan tüm listeler izlenme saatlerine göre sıralanıyor.

İLGİLİ: 

Tatilde izleyebileceğiniz 5 gazetecilik dizisi: Succession, After Life ve diğerleri

Uyanık Gazeteci, Mağlup Edilemeyenler, Talihli Amele: Haberciler için Yeşilçam’dan 3 film

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

Journo E-Bülten