Haber

New York Times 8 milyon aboneyi aştı

Fotoğraf: Sarah Shull

New York Times gazetesi, abone sayısının 8 milyonu aştığını açıkladı.

ABD merkezli New York Times (NYT), 2021 ikinci çeyrek bilançosunu yayımladı. Nisan, mayıs ve haziran aylarında sadece dijitalde 142 bini aşkın yeni abone kazanan NYT, yıl sonuna kadar 8.5 milyon aboneye ulaşacağını öngörüyor.

NYT tarihinde ilk kez bu kadar yüksek oranda abone, haber dışı ürünleri nedeniyle gazeteyi tercih etti. Yeni abonelerin %45’i, NYT’nin yemek ve oyun uygulamaları ile Audm üzerinden kazanıldı. Audm uygulamasında NYT’nin gazeteciliği sesli içeriklerle sunuluyor.

Geçen yılın aynı döneminde NYT rekor kırarak 669 bin yeni abone kazanmıştı. Ancak bunun COVID-19 salgını ve ABD başkanlık seçim sürecinden kaynaklanan geçici bir büyüme olduğu açıklanmıştı.

Son çeyrekteki performansla birlikte gazetenin abone geliri %15,7, reklam geliri %66 arttı.

100 milyon okurdan oluşan küresel bir pazar var

NYT Başkanı ve CEO’su Meredith Kopit Levien durumu şöyle değerlendirdi:

  • İngilizce gazeteciliğe para ödeyebilecek en az 100 milyon insandan oluşan bir pazara erişme imkânımız ve gündelik alışkanlıkları yakalabileceğimiz benzersiz bir an söz konusuyken, önümüzdeki bu fırsatları görerek, hem tek tek ürünlerimize, hem de sunduğumuz paketin tamamına yatırım yapmayı sürdürüyoruz. Bu yatırımların pazar payımızı artırıp zamanla daha büyük ve kârlı bir şirket kurmamıza yardımcı olacağına inanıyoruz.

Son birkaç yıldır dijital abonelik gelirine ağırlık veren ve geçen yılı rekorla kapatan NYT, 2016’da hazırladığı strateji belgesinde hedefinin 10 milyon abone olduğunu açıklamıştı.

Habercilikte reklama dayalı iş modelinin nasıl dönüştüğünü, NYT’nin iki yöneticisiyle konuşmuştuk.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – ‘MEDYA İŞİ’ YAZI DİZİSİ

Journo

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

E-Posta Aboneliği