Haber

ABD’deki yetkililerden New York Times’a “sendikayı engelleme” uyarısı

Son olarak geçen kasım ayında sendikalı gazete çalışanları New York Times'ın merkezi önünde gösteri düzenlemişti. Fotoğraf: Jeenah Moon / New York Times

ABD’nin Ulusal İş Gücü İlişkileri Kurulu, New York Times yönetimini, çalışanlarının sendikaya destek açıklamalarını engelleme çabası nedeniyle uyardı. Gazete bu uyarıyı da haberleştirdi.

ABD’de çalışanların haklarının korunmasını sağlamak üzere 1935’te kurulan ve İşyeri Yasası’nın uygulanmasını federal düzeyde denetleyen resmi bir kurum olan Ulusal İş Gücü İlişkileri Kurulu (NLRB), 29 Aralık’ta New York Times’ı bir bildirimle uyardı.

Bildirim, gazetenin birçok çalışanının üye olduğu NewsGuild adlı haber sektörü sendikasının New York Times yönetimine yönelik olarak geçen haziranda yaptığı şikâyete dayanıyor.

Newsguild’e göre gazete yönetimi, teknoloji bölümündeki bazı çalışanlara geçen mayısta bir mesaj gönderip sendikayı desteklememelerini istemişti. Yönetime göre bu çalışanlar, ilgili birimlerde stajyerler de görev yaptığı için yönetici konumundalar ve kurallar gereği şirket yöneticileri sendikaya açık destek veremiyor.

NewsGuild’i haklı bulan NLRB, New York Times yönetiminin “müdahaleler, engellemeler ve zorlamalar yoluyla çalışanların” örgütlenme hakkını ihlal ettiğini vurguladı.

New York Times ise bu bildirimi önceki gün haberleştirirken gazete yönetiminin bu iddiaya katılmadığını da belirtti. Şirket sözcüsü Danielle Rhoades Ha, “Bazı teknoloji çalışanlarının yöneticilik statüsüyle ilgili olarak sendikanın dile getirdiği iddiaları güçlü bir şekilde reddediyoruz ve kendi pozisyonumuzu bu kurula anlatma fırsatını memnuniyetle karşılaşıyoruz” dedi.

İdare mahkemesi karar verecek

New York Times yönetiminin, gazetenin yayın ve iş bölümlerinde çalışan ve çoğu gazeteci olan 1.300 kişinin sendikal örgütlenmesine karşı çıkmamıştı. Şimdi, teknoloji birimlerinde görev yapan 650 kadar çalışan da aynı hakkı talep ediyor.

Yazılım mühendisleri ve ürün yöneticisi gibi çeşitli pozisyonlarda bu gazetede çalışanlar, geçen nisanda NewGuild’e bağlı olarak “Times Tech Guild” adıyla sendikalaşmıştı. Gazete yönetimi sendikayı tanımayı reddetmiş ve NLRB gözetiminde resmi bir seçim yapılması için süreci başlatmıştı.

Sonuçta mesele yargıya taşındı. Davanın ilk duruşması 14 Mart’ta idare mahkemesinde görülecek. New York Times’ın teknoloji bölümünde kurulan sendika, gazete yönetiminin çalışanlarla anlaşmak yerine, “karara karşı çıkmak için mahkeme masraflarına daha fazla para harcama yolunu seçtiğini” vurguladı.

“Hakkımızı alacağız, kimse gözümüzü korkutamaz”

New York Times’ın analiz bölümünde kıdemli yönetici olan sendika üyesi Kathy Zhang, gazete yönetiminin tavrının kendilerinde hayalkırıklığı yarattığını açıklamıştı.

Zhang, “Yönetim, gazetemizdeki haberlerde ayıplanan sendika karşıtı taktiklerin aynısını şu anda kendisi uyguluyor. Sendika çökertme çabaları işyerimizde kabul edilemez. Teknoloji çalışanları da haklarını biliyor. Hakkımızı alacağız, kimse gözümüzü korkutamaz. Destekçilerimizi, New York Times’ın kendi beyanı olan değerler konusunda hesap vermesi için yardıma çağırıyoruz” demişti.

NewsGuild, New York Times’ın teknoloji bölümü çalışanlarının yanı sıra gazetenin muhabirlerini, editörlerini ve ürün inceleme sitesi Wirecutter’ın 60 çalışanını da temsil ediyor. Gazete yönetimi, Wirecutter’daki sendikalı çalışanlarla 2 yıl süren müzakerenin ardından geçen ay toplu sözleşme için anlaşmaya varmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – NEW YORK TIMES’DAN YARGICA SERT YANIT

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

Journo E-Bülten