Polemik

New York Times tepki çeken Trump başlığını değiştirdi

New York Times'ın tepki çeken manşetinde "Trump ırkçılığa karşı birlik çağrısı yaptı" başlığı vardı.
ABD merkezli New York Times gazetesi, Başkan Donald Trump’ın son silahlı saldırılar konusundaki demecini aktardığı manşeti nedeniyle tepkilerin hedefi oldu. Aboneliklerin iptali için sosyal medyada kampanya başlatan Demokratlar var. “Trump ırkçılığa karşı birlik çağrısı yaptı” başlığının sonraki baskılarda düzeltildiğini açıklayan gazetenin yayın yönetmeni ise “Baskı saati yaklaşırken son anda yazılmış kötü bir başlıktı” dedi.

ABD’nin El Paso ve Dayton şehirlerinde hafta sonu gerçekleşen silahlı saldırılarda en az 29 kişi ölmüştü. El Paso’daki saldırganın aşırı sağcı ve Trump destekçisi çıkması üzerine New York Times (NYT) baş yazısında,“Beyaz milliyetçi terörist sorunumuz var. Amerika’nın liderleri El Paso’dakine benzer silahlı saldırıları terörizm olarak kınamalıdır” ifadesini kullanmıştı.

Cumhuriyetçi Başkan Trump saldırılarla ilgili açıklamasında nefret suçlarını kınasa da, silah satışına yönelik resmi denetimlerin artırılmasını isteyen milyonlarca Amerikalıyı yine görmezden geldi.

NYT dünkü sayısının birinci sayfasında bu demeci haberleştirirken “Trump ırkçılığa karşı birlik çağrısı yaptı” başlığını kullandı. Gazetenin baskısının sürdüğü akşam saatlerinde bir editör birinci sayfanın fotoğrafını sosyal medyada paylaşınca kıyamet koptu. Başlığın Trump’ın sözlerini tam yansıtmadığı, bağlamına oturtmadığı ve başkana gerekli sorumluluğu yüklemediği eleştirileri yapıldı.

‘Korkaklığı ırkçılara yarıyor’

Son dönemin en popüler Demokrat siyasetçilerinden olan Temsilciler Meclisi üyesi Alexandria Ocasio-Cortez, ırkçıların NYT gibi ana akım kurumların “korkaklığından” fayda sağladığını savundu. New York Belediye Başkanı Bill de Blasio da attığı tweet‘te, “Hey @nytimes, ‘Gerçek buna değer’ sloganına ne oldu. Bu başlık ne gerçek, ne de değer” ifadesini kullandı.

#CancelNYT (NYT’yi iptal et) etiketini kullanan binlerce kişi dünyanın en çok dijital aboneye sahip gazetesine karşı kampanya başlattı. Aralarında gazetecilerin de olduğu sosyal medya kullanıcıları NYT aboneliklerini iptal ettiklerini açıkladılar ve gazetenin yayın yönetmeni Dean Baquet’i istifaya davet ettiler.

Kısa süre sonra bir açıklama yapan Baquet şunları söyledi: “Baskı saati yaklaşırken son anda yazılmış kötü bir başlıktı. Sayfa onay için geldiğinde hepimiz bunu fark ettik ve hızlıca değiştirdik. İnsanların endişelerini anlıyorum. Başlıklar önemlidir. Ama umarım haberi de okumuşlardır. Çünkü haberin güçlü olduğunu düşünüyorum.”

Kağıt gazetedeki başlık ilerleyen baskılarda “Nefreti kınadı ama silahları değil” diye değiştirildi. Aynı haberin dijital sürümünde ise “Trump beyazların üstünlüğünü savunanları kınadı, silah denetiminde önemli bir değişiklik yapılması konusunda ise sessiz kaldı” başlığı yer alıyor.

‘Direniş veya muhalefet gazetesi değil’

Başlıkla ilgili NYT içinden de gelen eleştirilerin büyük çoğunluğu olumsuzdu. Buna karşın gazeteyi savunanlar da var.

The Atlantic dergisinin yayın yönetmeni Jeffrey Goldberg, “New York Times dünyanın dört bir yanında olmazsa olmaz bir iş yapan 1.600 gazeteci istihdam ediyor. Her yıl milyonlarca sözcük yayımlıyor. Bazen hata da yapıyor. Ayrıca Başkan Trump da NYT aboneliğinizi iptal etmenizi istiyordur” dedi.

Politico dergisi de “liberallerin ve solcuların taleplerinin aksine NYT’nin bir direniş veya muhalefet gazetesi olmak istemediğini” belirterek, başlığın altındaki haberde Trump’ın açıklamasının eleştirel gazeteciliğe yakışan bir bakış açısıyla haberleştirildiğini vurguladı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – ABD MEDYASINDA İKİ GAZETECİLİK SORUSU TARTIŞILIYOR

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

Journo E-Bülten