Haber

New York Times’da iç soruşturma, Google’da çalışan isyanı

Google'ın Sunnyvale ofisindeki protestodan dün paylaşılan iki fotoğraf. Çalışanların hedefinde, İsrail ile "Nimbus Projesi" için anlaşmayı imzalayan Google Cloud yöneticisi Thomas Kurian var.

İsrail ve Gazze eksenindeki haberler dünya medyasında da çalkantılara neden oluyor. New York Times, Hamas ile ilgili tartışmalı bir podcast bölümünü hangi çalışanının yayından önce medyaya sızdırdığını bulmak için soruşturma başlattı. Google’da ise onlarca çalışan, şirketin İsrail hükûmetiyle dijital işbirliği yapmasını olaylı bir oturma eylemiyle protesto etti.

Wall Street Journal’ın 12 Nisan tarihli haberine göre “New York Times’ın patronları, yazı işlerindeki isyanı bastırmaya çalışıyor.” Gazete yönetiminin daha önce sendikayla toplu iş sözleşmesi, sosyal adalet ve çeşitlilik gibi konularda çalışanlarla karşı karşıya geldiğinin belirtildiği haberde, son krizin İsrail-Gazze savaşından kaynaklandığı belirtildi.

New York Times, Hamas militanlarının 7 Ekim’de İsrail’e yönelik saldırıları sırasında “cinsel şiddeti silah olarak kullandığını” öne süren uzun bir makale yayımlamıştı. İçindeki birçok iddianın teyit edilmediği ve tek taraflı yazıldığı gerekçesiyle gazete içinde de haberi eleştirenler oldu. New York Times yöneticileri ise geçen ay yaptıkları açıklamayla haberin arkasında durmuştu.

Tartışmalar sürerken bu haberin planlanan podcast versiyonu, ana akım medyaya yönelik eleştirel araştırmalarıyla tanınan The Intercept haber sitesine yayından önce sızdırıldı. New York Times yönetimi şimdi de bu konuda bir soruşturma açtı.

İşyerindeki sorunları incelemekle görevlendirilen kıdemli editör Charlotte Behrendt’in 20’ye yakın çalışanın “ifadesini aldığı” kaydedildi. New York Times’ın birçok çalışanı, gazete yönetiminin İsrail-Gazze savaşı konusundaki haberlere yönelik ciddi eleştirilere kulak vermek yerine “köstebek avına” çıkmasından rahatsız.

“Soykırıma teknoloji sağlanmasın”

İsrail-Gazze krizi Google’ı da karıştırdı. Şirketin İsrail hükûmetine 1,2 milyar dolar karşılığında bulut hizmetleri sunmaya başlamasını protesto eden onlarca Google çalışanı, New York ve Sunnyvale ofislerinde dün oturma eylemi yaptı.

“Soykırıma karşı Googlecılar” ve “Soykırıma teknoloji sağlanmasın” yazılı pankartlar açan çalışanların oturma eylemine polisin müdahale ettiği, en az 9 kişinin gözaltına alınarak şirket binalarından çıkarıldığı bildirildi.

İsrail hükûmetinin bulut hizmetlerinin ihale edildiği “Nimbus Projesi” adlı işbirliği anlaşması nedeniyle Amazon da çalışanları tarafından yaklaşık bir yıldır protesto ediliyor.

Güncelleme (19 Nisan 2024): Google, Nimbus Projesi ile ilgili protestolara katılan 28 çalışanını işten çıkardı. New York Times ise tartışmalı podcast bölümünün sızdırılmasıyla ilgili soruşturmayı somut bulgulara ulaşamadığını bildirerek sonlandırdı.

İLGİLİ:

Türkiye’ye getirilen video İsrail ordusunu yalanlıyor: Gazzeli gazetecileri “terörist” diye vurmuşlardı

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

Journo E-Bülten