Haber

Pek yakında: Tek bir haber okumak için blok zinciri ile mikro ödeme

Yayıncıların yıllardır beklediği basit ve hızlı bir mikro ödeme sistemi fikri, bu kez gerçek oluyor gibi… Blok zinciri üzerinde geliştirilen iki ayrı sistemin, kullanıcıların tek bir içeriği makul bir fiyata satın alabilmesini sağlayacağı duyuruldu.

Bugün dijital medya şirketlerinin neredeyse tamamı, ya içeriklerini ücretsiz olarak sunup reklamlardan para kazanıyor veya onları bir ödeme duvarının arkasına hapsedip sadece abonelik ücreti verenleri içeriye sokuyor.

Örneğin bir kullanıcı; internette gördüğü, ilgisini çeken bir haber için kendisinden aylık 49 liralık pakete abone olması istendiğinde arkasına bakmadan kaçabiliyor. Yalnızca o içeriği 1 liraya satın alabilmesini sağlayabilecek bir ödeme altyapısı çoğu sitede hiç olmuyor. Olanlarda ise kullanıcılar, “1 lira için kredi kartı bilgilerimi paylaşmayayım” diyerek klasik ödeme sistemlerine dahil olmaktan çekinebiliyor veya üşenebiliyorlar.

Bu süreçte yayıncı ile kullanıcı arasındaki “sürtünme” katsayısını azaltacak, tek bir içerik için ödeme yapmayı çok basit, hızlı ve güvenli hale getirecek sistemler yıllardır tartışılıyor. “Mikro ödeme” için birçok sistem geliştirilse de, özel olarak medya sektöründe ve genel olarak dünyada henüz hiçbiri yaygınlaşmadığından bir standart oluşturulamadı. Bu ay yaşanan iki gelişme ise oyunu değiştirebilir.

‘Haber endüstrisini de kurtarabilir’

The Wall Street Journal’ın haberine göre Facebook, kendi kripto parasını esas alacak bir mikro ödeme sistemi için finans firmalarıyla bir çalışma yürütüyor. Blok zinciri tabanlı olacağı belirtilen bu sistem öncelikle e-ticaret eksenli düşünülse de, Fortune dergisine göre “haber endüstrisini de kurtarabilir.”

Facebook’un planladığı yöntemin, mevcut sistemlere göre birkaç avantajı var. Öncelikle, 2 milyarı aşkın potansiyel kullanıcısıyla Visa ve MasterCard’a büyük bir rakip. Ama bu şirketlerin aksine, yüzde 2-3 düzeyinde yüksek ödeme komisyonları istememesi bekleniyor.

Facebook, platform üzerinde bir reklam izleyen kullanıcıya, izlediği süre kadar kripto para ödülü vermeyi de düşünüyor. Aynı kullanıcı bu şekilde biriktirdiği veya gerçek para yatırarak hesabında tuttuğu kripto paralarla Facebook üzerinden isterse gıda veya elektronik ürünler satın alabilecek, isterse ücretli bir haber yahut bir başka içerik…

Ayrıca blok zinciri ve kripto para tabanlı olmasına karşın, dolara veya bir başka gerçek para birimine çapalanacağından, örneğin Bitcoin gibi aşırı oynak ve istikrarsız olmayacak. Facebook’un, dolandırıcılık ve kara para aklama gibi olası sorunlarla nasıl başa çıkacağı ise henüz belirsiz.

‘Facebook hakkında şüpheci olmak için nedenler var’

Haber yayıncıları da dahil yüz binlerce site, kullanıcıların Facebook hesaplarıyla kaydolmasını ve oturum açmasını bugün de sağlıyor. Bu nedenle Facebook’un bu alanda “pürüzsüz” bir  uygulama yapabileceği öne sürülüyor.

Fortune ise şu uyarıyı yaptı: “Facebook’un geçmişte yeni gelir kaynaklarına dair sözler verip sonradan yarı yolda bıraktığı medya şirketlerinin bu kez şüpheci davranması için nedenler var. Yine de ödeme duvarıyla karşılaşan geçici bir okurdan hiç gelir elde etmemek yerine bir miktar gelir elde edebilme fikri, bu yöntemin en azından denenmesi için yayıncılara güçlü bir teşvik olmalı.”

Bu arada Kanada merkezli bir sohbet uygulaması olan Kik de, benzer bir mantıkla çalışacak mikro ödeme sistemin yakında milyonlarca insan tarafından kullanılacağını açıkladı. Kik bu alanda bir ilk olup Google ve Facebook’un dijital ekonomideki hakimiyetini kırmak istiyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – FACEBOOK ALGORİTMASI GÜVENİLİR HABER KAYNAKLARINI GERİ İTİYOR

Etiketler
Journo

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gelişen haber üretim teknolojileri, gazetecilerin sorunları, medya ekonomisi ve gelir modellerine ilişkin gelişmeler Journo’nun öncelikli temaları.

E-Posta Aboneliği