Haber

2021 Pulitzer Ödülleri: Gazeteci Pelin Ünker’in de yer aldığı uluslararası haber ekibi finalist seçildi

Pelin Ünker (solda). New York Times'ın salgında ölen 500 bin Amerikalı için yaptığı görselleştirme, ABD'de son bir yılın en çok konuşulan manşetlerindendi (ortada). Pulitzer Ödülleri'ne damga vuran bir diğer haber konusu, George Floyd'un ölümünün ardından düzenlenen kitlesel protestolar oldu (Sağdaki fotoğraf: Thomas de Luze).

2021 yılı Pulitzer Ödülleri’nde kazananlar açıklandı. Büyük ödüller, koronavirüs salgını haberciliğiyle New York Times’a ve George Floyd’un ölümünün ardından yaşanan protestolara dair fotoğraflarıyla Associated Press’e gitti. Dünya genelindeki kirli para akışı üzerine yapılan “FinCEN Files” araştırması, uluslararası habercilik dalında finalist seçildi. DW’den Pelin Ünker bu araştırmanın Türkiye ayağında yer almıştı. Ayrıca  profesyonel gazeteci olmayan bir kişinin kaydettiği görüntüler de ödül listesinde anıldı.

ABD’nin New York kentindeki Columbia Üniversitesi’nin yönettiği Pulitzer Ödülleri’nin 105.’sinde kazananlar açıklandı.

Son bir yılın haber gündemine damga vuran COVID-19 küresel salgını konusundaki gazetecilik, 2021 ödüllerinin odağında yer aldı. Gazetecilik dalında ve “kamu hizmeti” kategorisinde ödülü, salgın haberciliğiyle New York Times kazandı.

“Uluslararası habercilik” kategorisinde ödül, uydu görüntülerini kullanarak Doğu Türkistan’da Çin’in Müslümanları tuttuğu gizli hapishaneleri açığa çıkaran BuzzFeed News’un oldu.

‘Devasa habercilik projesi’

Aynı kategoride yine BuzzFeed’in, Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu (ICIJ) ile birlikte yürüttüğü FinCEN Files araştırması finale kaldı. Bu araştırmada 88 ülkeden 400’ü aşkın gazeteci, 16 ay boyunca dünyadaki kirli para akışının izini sürmüştü.

Pulitzer jürisi, DW’den Pelin Ünker’in de yer aldığı ekibin, “dünyanın en büyük bankalarından bazılarının uluslararası kara para aklama, mal ve insan kaçakçılığı ve yolsuzluktaki rolü ile ilgili kapsamlı ifşaatlar ortaya koyan ‘devasa habercilik projesinden’ ötürü” finalist olarak seçildiğini açıkladı.

Bu yılki Pulitzer Ödülleri’nde ABD’deki ırkçılık ve yurttaş hakları hareketleri, habercilere çok sayıda kategoride ödül getirdi. George Floyd’un bir polis memuru tarafından öldürülmesiyle tüm dünyaya yayılan protesto gösterileri, en çok öne çıkan konulardan biriydi.

“Son dakika fotoğrafçılığı” kategorisinde ödülü Associated Press (AP) muhabirleri, Floyd protestoları sırasında çektikleri fotoğraflarla kazandı. “Özel haber fotoğrafçılığı” kategorisinde de AP foto muhabiri Emilio Morenatti, İspanya’da yaşlıların salgınla değişen hayatlarını gözler önüne seren fotoğraf serisiyle ödüle layık görüldü.

Pulitzer jürisi, Floyd’un son anlarını gösteren videoyu kaydederek sosyal medyada yayımlayan Darnella Frazier’ı “özel anma” ismiyle ödüllere eklenen geçici bir kategoride övdü. Profesyonel gazeteci olmayan kişiler nadiren Pulitzer ödüllerinin gazetecilik dalında anılıyor. Geçmişte Ida B. Wells, Aretha Franklin ve Duke Ellington da “özel anma” bölümünde zikredilmişti.

Resmi açıklamada, Darnella Frazier’ın ödül gerekçesi için şu ifadeler kullanıldı: “George Floyd’un katledilmesini cesurca kaydederek dünya çapında polis şiddetine karşı protestoları tetikleyen videoyu yarattığı, böylece gazetecilerin hakikat ve adalet yolculuğunda yurttaşların önemli rolüne dikkat çektiği için…”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – 2020 PULİTZER ÖDÜLLERİ: TAKSİCİ SORUNU, HASTANE YOLSUZLUKLARI, ŞAİBELİ AFLAR

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

Journo E-Bülten