Haber

Çinli diplomattan ders gibi çıkış: ‘Bunlar rakam değildir, bunlar candır’

Çin İstanbul Başkonsolosu Cui Vei, katıldığı bir televizyon programında gelen soruya, gazetecilik dersi gibi bir yanıt verdi. Vei, corona virüsü nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayılara indirgenmesini eleştirdi; “Dikkat edin, bunlar rakam değildir, bunlar candır” dedi.

İlk olarak Çin’in Vuhan kentinde yıl başında ortaya çıkan yeni corona virüsü (koronavirüs), bugüne dek 58 ülkede 89 bini aşkın hastada saptandı. Birçok hasta, virüsün yol açtığı ve COVID-19 diye bilinen akut solunum yolu hastalığını hafif bir rahatsızlıkla atlatsa da, çoğu 65 yaş üstünde 3 bin 123 kişi virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Habertürk televizyonundaki Açık ve Net programında dün akşam Kübra Par’ın konuğu olan Çin İstanbul Başkonsolosu Cui Vei, ölenlerin 2 bin 912’sinin Çinli olduğunu söyledi.

Par’ın,”Çin’in nüfusunu göz önünde bulundurunca bu çok çok küçük bir rakam” sözlerine ise Çinli diplomat Türkçe şu yanıtı verdi: “Tabii ki ama bu Dünya Sağlık Örgütü’nün ilk basın toplantısında da böyle bir cümle söylendi. Ben de buna çok katılıyorum. ‘Dikkat edin, bunlar rakam değildir, bunlar candır.'”

PROGRAMIN TAMAMI:


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – CORONA VİRÜSÜ HABERLERİ: TÜRKİYE DÜNYADA İLK 10’DA

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

Journo E-Bülten