Haber

Twitter, haberi okumadan retweet edenleri uyarmaya başladı

Twitter'ın Türkçe uyarı mesajına henüz denk gelmedik. İngilizce mesajın çevirisi ise şöyle: "Başlıklar tüm hikâyeyi anlatmaz. Retweet etmeden önce bu haberi okuyabilirsiniz."
Birçok Twitter kullanıcısı, sosyal medya platformu üzerinden paylaştığı haberlerin içeriğine hiç bakmıyor; başlığı okuyup retweet ediyor. Bu sorunu inceleyen Twitter yeni uygulamasını açıkladı: Bir haberi okumadan retweet etmeye çalışanlar artık ekranlarında bir uyarı mesajı görecek.

Twitter, dezenformasyonla mücadele önlemlerini sıkılaştırmak için haziran ayında bir deney başlatmıştı. Şirketin o günkü mesajında şöyle denmişti:

“Bir haberi paylaşmak, bir sohbet başlatabilir. Bu yüzden bir haberi tweetlemeden önce onu okumak isteyebilirsiniz. Bilgiye dayalı bir tartışmayı teşvik etmek için Android’de yeni bir uyarı mesajı test ediyoruz. Twitter’da daha önce açmadığınız bir haberi retweet etmek istediğinizde, önce haberi okumayı isteyip istemediğinizi soran yeni bir mesajla karşılaşabilirsiniz.”

Uyarı mesajı alanlar, haberi yüzde 40 daha fazla açtı

Kısıtlı bir kullanıcı kitlesiyle yapılan üç aylık testin ardından Twitter 24 Eylül’de sonuçları açıkladı. Buna göre:

  • Uyarı mesajını alan kullanıcılar, ilgili haberleri yüzde 40 daha fazla açtı.
  • Retweet etmeden önce haberi okuyanların oranı yüzde 33 arttı.
  • Bazı kullanıcılar ise açtıkları haberi retweet etmemeyi tercih etti. Twitter bu durumu da, “Bazı tweetlerin ait olduğu yer taslaklardır” diye espriyle karşıladı.

Testin olumlu sonuç vermesi üzerine bu hafta sonundan itibaren uygulama genele yayıldı.

Yakında Türkiye dâhil tüm dünyada, haberi okumadan retweet edenlerin, Twitter’ın yeni uyarı mesajını görmesi bekleniyor.

Paylaşılan bağlantıların yüzde 59’u hiç tıklanmıyor

Columbia Üniversitesi ve Fransız Ulusal Enstitüsü’nün 2016 yılında yaptığı bir araştırmada, sosyal medyada paylaşılan bağlantıların yüzde 59’unun aslında hiç tıklanmadığı saptanmıştı.

Araştırmacılardan Arnaud Legout, “İnsanlar okumaktansa paylaşmaya daha istekli. Modern bilgi tüketimi açısından bu tipik bir durum. İnsanlar bir özete veya özetin de özetine bakıp kanaatlerini oluşturuyor, daha derine inme çabası göstermiyorlar” demişti.

Twitter’ın yeni uygulaması, Nieman Lab‘in de hatırlattığı gibi, etkileşim öncesinde kullanıcının bilgisini sınayan ilk örnek değil. Norveç kamu yayıncısı NRK de 2017 yılında internet sitesindeki haberlerin altına yorum yapmak isteyen okurlara, bu haberle ilgili kısa bir soruyu yanıtlama şartı getirmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – TWITTER’IN ‘AK TROL’ KARARI İŞE YARAMADI

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

Journo E-Bülten