Haber

“RTÜK 2021’de iktidarın eleştirildiği TV kanallarına 21,5 milyon lira ceza kesti”

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) üyesi İlhan Taşcı, iktidarın eleştirildiği yayınlar nedeniyle kurumun kanalları bu yıl 71 kez cezalandırdığını duyurdu. Halk TV, Tele 1, Fox TV, KRT ve Habertürk’e 21,5 milyon lira ceza kesildi. RTÜK, bir yıl boyunca gelen 100 bin şikâyete karşın iktidarı öven kanallara ise tek bir ceza bile vermedi.

RTÜK’ün yıl sonu karnesini Twitter hesabından açıklayan ve Evrensel gazetesine söyleşi veren İlhan Taşcı’nın ifadeleri özetle şöyle:

  • RTÜK, 2021 yılında sıfır çekti! İktidarı eleştiren kanallara 21 milyon 500 bin lira tutan 71 ceza verilirken, öven kanallar 100 bin şikâyete rağmen hiç ceza almadı! 800 personel yalnızca 4 kanalı izliyor! Liyakatsizliğin, adaletsizliğin, keyfiliğin ve ayrımcılığın tablosu…
  • 1 Ocak ile 24 Aralık tarihleri arasında RTÜK toplam 50 üst kurul toplantısı yaptı… Bu toplantılarda iktidarı sorguladıkları, yeri geldiğinde eleştirdikleri ve öznel yayıncılık ve özgür yayıncılık yapmaya çalıştıkları için televizyonlara toplam 71 ceza kesildi. Bu da 21 milyon 500 bin lira demek. Ama öbür tarafta iktidar lehine yayın yapan, iktidarı öven televizyon kanallarına ise RTÜK sıfır ceza verdi.

“Tek bir rapor bile okumadık”

  • Bir yıl boyunca tek bir ceza kesilmemesinden vahim olan şey şu: Bir yıl boyunca bu televizyon kanallarıyla ilgili tek bir rapor yazılıp, üst kurula getirilmedi. Şunun için söylüyorum: Bazen bir yayıncı ile ilgili rapor yazılır, ama üst kurul ceza vermeyebilir. Biz bunun tek bir raporunu da okumadık, görüşmedik bile. Bu da daha da vahim olan.
  • Bunun bir nedeni var. O da şudur: Belli televizyon kanalları bunların isimleri de belli. RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in koruması altındadırlar. Ebubekir Şahin RTÜK’ün başkanı değil de, sanki bu televizyon kanallarının temsilcisi, hamisi, koruyucusu gibi davranıyor. Tabloya baktığınızda televizyon kanalları sanki sıfır almış gibi gözüküyor. Buradaki sıfır RTÜK başkanına aittir. Bu yayıncılardan çok, RTÜK Başkanı açısından, adalet, eşitlik, konularında sınıfta kalmıştır.

“Yarın bunun mutlaka hukuki bir sonucu olacaktır”

  • Hükûmeti eleştiren yayın yapan televizyonlara verilen 71 cezanın, “Hükûmete yakın televizyon kanallarına da 71 ceza verilsin” diye bir bakış açısı yok, benim de yok. Ama el insaf! Eğer bu televizyon kanalları yayın ilkelerine uydularsa ve haklarında işlem yapılmıyorsa o zaman RTÜK Başkanı’nın kamuoyuna şunu açıklaması gerekiyor: RTÜK’e 2021 yılında en çok şikâyet edilen ve haklarında on binlerce şikâyet olan televizyon kanalları sıralamasında bu televizyon kanalları ilk üç sırada. Ben bunu söylemiyorum: RTÜK’e gelen şikâyetler ve RTÜK’ün istastikleri ve kayıtları bunları söylüyor. Çıksın bunu açıklasın.
  • On binlerce şikayet varken, nasıl olur da yayıncılarla ilgili bir tek rapor dahi düzenlemez. Çünkü bakış açısıyla ilgili bir mesele. Aslında bu RTÜK’teki adaletsizliği, liyakatsizliği, keyfiliğin, ayrımcılığın, görevi kötüye kullanma tablosudur.  Belki bugün için bunun bir hukuki sonucu yok gibi gelebilir birilerine. Ama yarın bunun mutlaka hukuki sonucu olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – RTÜK’ÜN KEYFİ DENETİMİ CEZASIZLIK HÂLİ YARATIYOR

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

Journo E-Bülten