Kritik

Sansür ve kahkaha: Yerel seçimin en çok tartışılan 5 medya olayı

Türkiye’de yerel seçim için verilen oyların sayıldığı 31 Mart gecesi geleneksel medya kuruluşları kötü bir sınav verdi. Anadolu Ajansı bir skandala imza attı, televizyonlar kazanan muhalif adayları sansürledi, internet siteleri haberleri sildi veya kırptı. İşte 2019 yerel seçimlerinin akıllarda kalacak 5 medya olayı…

1) Anadolu Ajansı muhalefet öne geçince veri yayımlamayı durdurdu

Anadolu Ajansı seçim gecesi Cumhur İttifakı’nı önce açık ara önde gösterdi. Sayılan oy miktarı arttıkça birçok ilde fark kapandı ve Millet İttifakı adayları öne geçti. Ajans bu aşamadan sonra  verileri güncellemeyi durdurdu. Eleştirilerin ardından “AA Seçim Yayın Sistemine sahadan veri akışı gerçekleşmemektedir. Sahadan veya YSK’den veriler ulaştığında sonuçların aktarımı sürecektir” diye tweet attı. Sabah basın toplantısı düzenleyen YSK Başkanı Sadi Güven ise “AA benim müşterim değil, benden veri almıyor. AA yüzde 90’lara geldiğinde ben daha yeni veri giriyordum” diyerek ajansı yalanladı. AA sabah 10:32’de attığı tweet‘te Güven’in verdiği oy sayılarını duyurdu, fakat tüm medya kuruluşlarının kullandığı kendi sistemini ancak 13.10’da güncelleyebildi.

2) İmamoğlu’nun açıklamaları yayımlanmadı, Yıldırım için manşetler atıldı

CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun seçimin ardından sabaha kadar düzenlediği 10 basın toplantısı, CNN Türk, NTV ve Habertürk TV gibi kanallarda yayımlanmadı. Show TV ise basın toplantılarından birini ikinci dakikada kesti. Televizyonlar Anadolu Ajansı’nın güncellenmeyen ve Binali Yıldırım’ı önde gösteren verilerini saatlerce ekranda tutarken 1 Nisan’da yayımlanan birçok gazetede de Yıldırım seçimi kazanmış gibi gösterildi.

3) Hürriyet YSK Başkanı’nın sözlerini sansürledi

Birçok medya kuruluşu İstanbul’da İmamoğlu’nun kazandığı haberini ancak YSK Başkanı Güven’in son sayım sonuçlarını duyurmasından sonra yayımlayabildi. Hürriyet’in internet sitesi ise YSK Başkanı Güven’in sözlerinden İmamoğlu’nun kazandığını belirten kısmı silerek sansüre yeni bir boyut kazandırdı.

4) DHA İmamoğlu’nu önde gösteren haberi sildi

Demirören Haber Ajansı, YSK verilerine dayanarak 1 Nisan 09:00’da dha.com.tr/r/1635254 adresinde yayımladığı haberde açılmayan 99 sandık kaldığını ve İmamoğlu’nun 27 bin oy farkla önde olduğunu duyurdu. Ancak bu haber kısa süre sonra siteden kaldırıldı, ilgili DHA tweet’i ise öğle sularında hâlâ yayındaydı.

5) Buket Aydın’ın kahkahası yeniden TT oldu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 8 Mart’ta verdiği röportajda “İstanbul’u alacağız, Ankara’yı, Bursa’yı, Adana’yı, Mersin’i alacağız” demiş, Kanal D Haber Başkanı Buket Aydın’ın bu sözlere alaycı kahkahalarla yanıt vermesi sosyal medyada çok tartışılmıştı. Kafa kafaya bir yarışa sahne olan Bursa dışındaki illeri CHP’nin kazandığının anlaşılmasının ardından Aydın’ın bu videosu 31 Mart gecesi Twitter’da bir kez daha trend oldu.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: ANADOLU AJANSI GERÇEĞİ: YÜZDE 54.9 İKTİDAR, YÜZDE 0.4 MUHALEFET

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

Journo E-Bülten