Haber

Gazeteciler ‘Sansür Yasası’nı protesto için profillerini karartıyor

İktidarın dezenformasyonla mücadele gerekçesiyle meclise sunduğu, meslek örgütlerinin “Sansür Yasası” dediği kanun teklifine karşı gazeteciler sosyal medyada protesto eylemi başlattı. #SansürYasasınaHayır etiketiyle mesajlar paylaşan haberciler, profillerini de kararttı.

İktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi’nin hazırladığı “Basın Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” başlıklı teklif, TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edilmiş ve Genel Kurul’a sunulmuştu.

Teklifin Genel Kurul’daki görüşmeleri, ulusal ve uluslararası gazetecilik örgütleri ile muhalefetin tepkilerinin ardından şimdilik ertelense de önümüzdeki günlerde teklifin yeniden gündeme getirileceği haberlere yansıdı. Diyarbakır’da 16 gazetecinin tutuklanmasıyla basın özgürlüğü ihlâllerinin iyice ağırlaştığı bu ortamda haberciler sosyal medyada protesto eylemi başlattı.

Dün geceden beri Twitter’da onlarca gazeteci profil resimlerini kararttı. #SansürYasasınaHayır etiketiyle paylaşılan mesajlardan bazıları şöyle:

Basın özgürlüğünün kara günü: 16 gazeteci tutuklandı, yeni sansür yasası komisyondan geçti

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

Journo E-Bülten