Haber

Serbest gazeteciler meclis kurdu: EJC’den yeni girişim

Serbest Gazeteciler Meclisi'nin programındaki eğitmenlerden de çoğu, BBC gibi Avrupa'nın en büyük medya kuruluşlarına iş yapan serbest gazeteciler.
Avrupa Gazetecilik Merkezi (EJC), Türkiye’nin de içinde bulunduğu ülkeleri kapsayan bir Serbest (Freelance) Gazeteciler Meclisi kurdu.

1992 yılında kurulan ve merkezi Hollanda’da bulunan EJC, Serbest Gazeteciler Meclisi’nin dünden itibaren faaliyete geçtiğini duyurdu.

Kâr amacı gütmeyen EJC; gazetecilikte sürdürülebilir, etik ve yenilikçi bir gelecek için çalıştığını vurguluyor. Avrupa Gazeteciler Federasyonu (EFJ) başta olmak üzere bir dizi ortağın desteğiyle kurulan yeni meclisin de kıtadaki serbest gazetecilere yönelik olarak bu hedefler doğrultusunda kurulduğu belirtiliyor.

Avrupa Konseyi üyesi olan ülkelerdeki serbest gazeteciler meclise üye olabiliyor. Yani Türkiye’den de üye olmak mümkün. Meclise üye olan serbest gazeteciler mesleki becerilerini ve iş ağlarını geliştirebiliyorlar.

Üye olduktan sonra, dört ‘yol’dan birini seçiyorsunuz. Bu yollar; kişisel markalaşma, kişisel finans, esenlik (well-being), ve gazetecilikte teklif/müzakere.

Haziran-Ekim 2020’de yapılacak

Her bir yol, üç adımdan oluşan bir yolculuk sunuyor. İlk adımda çevrim içi eğitim oturumları, ikincisinde çevrim içi mentörlük, üçüncüsünde ise “sanal karşı konferans” var. Son adıma, konferansın tam aksine yoğun etkileşimli bir etkinlik olduğu için bu isim verilmiş.

Program ücretsiz ve dileyen, dilediği kadar ‘yol’ ve ‘adım’a katılabiliyor. Çevrim içi etkinliklerin tamamı Haziran-Ekim 2020’de yapılacak. İlk aşamanın ardından 2021’de meclisin fiziksel olarak da oturumlar düzenlemesi planlanıyor.

Programın eğitim dili İngilizce. Eğer bu tür gazetecilik eğitimlerini Türkçe almak isterseniz, TGS Akademi‘nin Twitter hesabındaki duyuruları takip etmenizi öneririz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – FREELANCE GAZETECİLİK NEDİR?

Journo

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

E-Posta Aboneliği