Haber

‘SETA raporunun gereği yapıldı’: RS FM ‘Söylemesi Bizden’ programına son verdi

Rus kamu yayıncısı Sputnik’in Türkiye kolu, çok eleştirilen SETA raporundan günler ve ses getiren Ahmet Davutoğlu röportajından saatler sonra radyo kanalı RS FM’de Yavuz Oğhan, İsmail Saymaz ve Akif Beki’nin hazırladığı “Söylemesi Bizden” programına son verdi.

Hükûmete yakın Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı’nın (SETA) yayımladığı son raporda, aralarında Sputnik Türkiye’nin de olduğu yabancı yayın kuruluşlarında çalışan muhalif gazeteciler konu edilmişti. “Andıç” ve “fişleme belgesi” diye nitelenen rapor gazetecilerin tepkisini çekmişti.

Bu rapordan günler sonra Radyo Sputnik olarak da bilinen RS FM; gazeteciler Yavuz Oğhan, İsmail Saymaz ve Akif Beki’nin “Söylemesi Bizden” programını sonlandırdı. Oğhan’ın “Bi’ De Bunu Dinle” adlı günlük haber programının da yayını bitirildi.

Oğhan, Saymaz ve Beki dün eski başbakan Ahmet Davutoğlu’nu, kendi YouTube kanallarında konuk etmişti. Davutoğlu’nun bugünlerde yeni bir parti kuracağı konuşuluyordu.

RS FM’nin kararının ardından attığı tweet’te Oğhan, “Türkiye’de hiç bir iyi iş cezasız kalmaz, dün Davutoğlu ile mülakat yaptık, bugün programlarımız bitti, üstelik yayını kendi YouTube kanalımızdan yaptığımız halde” dedi.

Saymaz “SETA raporunun ‘gereği’ yapıldı” ifadesini kullanırken, Beki ise “Ben ‘SETA raporu’ diyeyim, gerisini siz anlayın. Bu kaçıncı tur, biz kovulmaktan sıkıldık, hedef gösterenler kovdurmaktan sıkılmadı” dedi.

Üç ismin ardından, aynı radyoda üçü yılı aşkın süredir her sabah program yapan gazeteci Zafer Arapkirli de RS FM ile yollarının ayrıldığını açıkladı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – SETA ANDICI: SORUNLU YÖNTEM, ÇELİŞKİLİ İÇERİK, GAZETECİLERE ÖRTÜLÜ MESAJLAR

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

E-Posta Aboneliği