Haber

Siena’da ‘Yılın Fotoğrafı’ ödülünü Mehmet Aslan kazandı

Mehmet Aslan'ın "Yılın Fotoğrafı" seçilen bu eseri "Hayatın Zorluğu" adını taşıyor.

Siena Uluslararası Fotoğraf Ödülü’nü, Suriyeli bir baba ve oğlunun çarpıcı fotoğrafıyla Mehmet Aslan kazandı. On binlerce fotoğrafın katıldığı yarışmada Ahmet Fatih Sönmez ve Levent Ateş de iki ayrı kategoride mansiyona layık görüldü.

İtalya’nın Toskana bölgesindeki tarihi kentte 2015 yılından beri verilen Siena Uluslararası Fotoğraf Ödülleri (SIPAContest), foto muhabirliği de dâhil bu alanın farklı türlerinde en saygın yarışmalardan biri kabul ediliyor. Bu yıl da 163 ülkeden on binlerce fotoğraf yarışmaya katıldı.

“Yılın Fotoğrafı” başlığındaki büyük ödül, “Hayatın Zorluğu” adlı eseriyle Antakya doğumlu fotoğrafçı Mehmet Aslan‘ın oldu. Jürinin “duygusal olarak güçlü” diye nitelediği fotoğraf, büyük ödülün sahibi olarak dün Siena’da sergilenmeye başladı. Sergi 5 Aralık’a kadar sürecek.

DIY Photography’nin haberine göre aslen veteriner olan Aslan, Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde çektiği bu fotoğrafı şu sözlerle anlattı: “Munzır, Suriye’nin İdlib kentinde bir pazar yerinde yürürken düşen bomba nedeniyle sağ bacağını kaybetmişti.” Bugün 5 yaşında olan oğlu Mustafa da “tetra-amelia sendromu” nedeniyle elsiz ve bacaksız olarak doğdu.

Habere göre kendisine hamile olduğu günlerde annesi Zeynep’in Suriye’deki savaş sırasında sinir gazı soluduktan sonra aldığı ilaçlar, Mustafa’nın engelli doğmasına neden oldu. Aslan, “Mustafa’nın gelecekte özel elektronik protezlere ihtiyacı olacak. Ne yazık ki bu tür protezler şu anda Türkiye’de yok” diye ekledi.

Nezzen ailesini iki yıl önce Anadolu Ajansı haberleştirmişti.

SIPAContest’te “Yılın Fotoğrafı” dışında, 11 dalda fotoğraf ve bir dalda video ödülleri verildi.

“Yolculuklar ve Maceralar” kategorisinde Ahmet Fatih Sönmez Karadeniz bölgesinde çektiği “Köye Dönüş” başlıklı fotoğrafla, Levent Ateş ise “COVID-19” kategorisinde “Yalnızlık” adlı eseriyle mansiyon kazandı.

Tüm fotoğrafları SIPAContest ödül galerisinde inceleyebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – HİKÂYE ANLATAN FOTOĞRAFLAR

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

E-Posta Aboneliği