Haber

TGC Basın Özgürlüğü Ödülü, tutuklanan 16 Kürt gazetecinin

Görsel: Mezopotamya Ajansı (MA)

 Basın özgürlüğünün önemini vurgulamak amacıyla Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) 1989 yılından beri verdiği Basın Özgürlüğü Ödülleri’ni kazananlar açıklandı. Kişi dalında ödüle, “mesleklerini yapmaları engellenen tüm gazeteciler” adına Diyarbakır’da tutuklanan 16 Kürt gazeteci layık görüldü. Kurum dalında ise ödülü Sansür Yasasına Karşı Direniş ve Dayanışma grubu kazandı.

Diyarbakır’da 20’si gazeteci 21 kişi, 8 Haziran’da ev ve işyerlerine yapılan baskınlarda gözaltına alınmıştı. 16 Haziran günü çıkarıldıkları mahkemede “örgüt üyeliği” iddiasıyla tutuklanan 16 gazeteci, Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi’ne götürülmüştü. Böylece hapisteki gazeteci ve medya çalışanı sayısı 38’e yükseldi.

Aynı günlerde siyasi iktidarın “dezenformasyona mücadele” bahanesiyle meclise getirdiği teklife, gazetecilik örgütleri “Sansür Yasası” diye tepki göstermişti. Tepkilerin ardından yasa teklifinin meclisteki görüşmeleri ertelenmişti.

Bu gelişmelerin ardından bugün TGC’den 2022 Basın Özgürlüğü Ödülleri‘ne dair yapılan açıklama şöyle:

  • Siyasette seçim söylemlerinin yaklaştığı bir dönemde yurttaşların haber alma hakkını engellemek, tek tip gazeteci, tek tip haber yaratma amacıyla tutuklanan 16 Kürt gazeteci; Abdurrahman Öncü, Aziz Oruç, Elif Üngür, İbrahim Koyuncu, Lezgin Akdeniz, Mazlum Doğan Güler, Mehmet Ali Ertaş, Mehmet Şahin, Neşe Toprak, Ömer Çelik, Ramazan Geciken, Remziye Temel, Safiye Alagaş, Serdar Altan, Suat Doğuhan ile Zeynel Abidin Bulut’un şahsında mesleklerini yapmaları engellenen tüm gazetecilerle, tutuklu gazetecilere
  • İktidarın TBMM gündemine getirdiği; sansürü ve oto sansürü daha da derinleştirecek, basınla birlikte toplumsal muhalefeti de susturmayı, korkutmayı ve hapsetmeyi hedefleyen yasa teklifinin geri çekilerek 1 Ekim’de başlayacak yeni yasama yılına ertelenmesini sağlayan Sansür Yasasına Karşı Direniş ve Dayanışma’ya ödül verilmesi kararlaştırıldı. Ödüllerin veriliş tarihi daha sonra açıklanacak.

Açıklamaya göre 2022 Basın Özgürlüğü Ödülleri Seçici Kurulu’nda bu yıl şu isimler yer aldı: Adnan Özyalçıner (Türkiye Yazarlar Sendikası Genel Başkanı), Altan Öymen (TGC Kıdemli Üyelerinden-TGC Onur Kurulu Başkanı-Yazar), Kenan Kocatürk (Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı), Nazan Moroğlu (İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı), Prof. Dr. Nurçay Türkoğlu (İletişim Profesörü), Sibel Güneş (TGC Genel Sekreteri), Tuğrul Eryılmaz (T24 Yazarı-Ödülü daha önce kazananları temsilen), Turgay Olcayto (TGC Başkanı) ve Zeynep Oral (PEN Türkiye Merkezi Başkanı).

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti, basın özgürlüğünün önemini vurgulamak amacıyla her yıl kişi ve kurum dalında “Basın Özgürlüğü Ödülü” veriyor. “Basın Özgürlüğü Ödülü” basın özgürlüğünü savunan, bu uğurda çaba harcayan gazete, dergi, ajans, televizyon, radyo ve internet siteleriyle, düşünceyi ifade özgürlüğü için çaba harcayan akademik kuruluşlara, bu kuruluşlarda çalışmalarıyla öne çıkan kişilere veriliyor. Ödül verilecek kişi veya kuruluşun basın özgürlüğünü savunma yolunda son bir yıl içinde yaptığı çalışmalar değerlendiriliyor. Ödüllere kişisel başvuru yapılabiliyor. Gazete, dergi, TV, radyo, internet veya ajans kuruluşlarının yetkililerince ve TGC Yönetim Kurulu tarafından da ödüle aday gösterilebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ HABERLERİ

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

Journo E-Bülten