Haber

TRT, tepkilerin ardından ilk Uğur Mumcu videosunu sitesine yeniden yükledi

Uğur Mumcu’nun katıldığı programları çevrim içi arşivinden sessizce kaldıran TRT tepki çekmişti. Kurum, Mumcu’nun yer aldığı “Ayın Getirdikleri” programının bir bölümünü bugün sitesine yükledi.

Journo’nun önceki gün yayımlanan haberinden sonra TRT, “Uğur Mumcu arşivi en kısa sürede TRT İZLE’den Türkiye’nin ulaşımına açılacaktır” diye tweet atmıştı.

Araştırmacı gazeteciliğin dev isminin ölüm yıl dönümü olan dün binlerce vatandaş TRT’ye sosyal medya üzerinden çağrıda bulundu. Sessizce silinen Uğur Mumcu videolarının çevrim içi arşive yeniden yüklenmesi talep edildi.

Kurum bugün bu videolardan birini TRT İzle sitesine yükledi. 1979 yılında Emre Kongar‘ın sunuculuğunu yaptığı Ayın Getirdikleri programının 35 dakikalık bu bölümünde; Uğur Mumcu ve Ergun Özbudun konuk ediliyor.  

2017’de açılan TRT Arşiv internet sitesinden geçen yıl kaldırılan haber ve yorum içerikli yüzlerce video ise bugün de TRT İzle’de yer almıyor.

TRT Arşiv’den silinen çok sayıda video TRT İzle’de hâlâ yok

Toplam beş bölüm olan Ayın Getirdikleri’nin yanı sıra, Mumcu’yu konu alan Gün Dökümü programının 24. bölümü ve bu gazetecinin cenaze töreni gibi görüntüler, TRT İzle’ye bugün itibarıyla yüklenmeyen videolardan bazıları.

Ayrıca Uğur Dündar’ın sunduğu haberlerden, farklı görüşlerden siyasetçilerin katıldığı açık oturumlara dek daha yüzlerce video geçmişte TRT Arşiv’e yüklenmiş ve son dönemde silinmişti.

Journo’dan Emre Kızılkaya, geçen haziran ayından itibaren TRT’ye bu videoların akıbetini sormuş, kurumun arşivden silinen videoların yeni siteye yükleneceği yönündeki sözü ise altı ayı aşkın bir süre boyunca tutulmamıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – TRT: UĞUR MUMCU YOK, SİZE HÜLYA KOÇYİĞİT VE ALEV ALATLI VERELİM 

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

Journo E-Bülten