Uygulamalar

Tweet dizilerini kaydetmek için iki araç

Twitter’da uzun bir konudan bahsederken bir tweet dizisi (thread) yazmak giderek daha yaygın bir yöntem haline geliyor. Türkiye ve dünyada gazeteciler hem bizzat bu yönteme başvuruyorlar, hem de başkalarının yazdığı tweet dizilerini zaman zaman haberleştiriyorlar. İki yeni araç, tweet dizilerinin düz yazı olarak kaydedilmesini kolaylaştırıyor.

Dün Twitter’daki zararlı botları konu almıştık, bugün ise iki ‘yararlı bot’tan bahsedeceğiz.

New Orleans merkezli freelance gazeteci Samantha Sunne’ın paylaştığı ilk araç olan Thread Reader, bir tweet dizisini web sayfası olarak kaydetmeyi sağlıyor.

Bu aracın tek dezavantajı, Twitter’ın üçüncü parti uygulamalara getirdiği sınırlama nedeniyle ancak cevap verilen tweet dizilerini kaydedebilmesi. Bu yüzden bir tweet dizisini kaydetmek istediğinizde, o diziyi takip eden diğer kişiler bundan haberdar oluyor.

Tweet dizilerini DM ile alın

Tweet dizisi yazarları da kendi tweetlerini kaydetmek için bir başka araç kullanabilir.

Missouri Üniversitesi Gazetecilik Okulu’nda yaratılan TweetsToText adlı bu aracı kullanmak için yazdığınız tweet dizisinin sonuna @TweetsToText ibaresini eklemeniz yeterli. Ardından bu araç söz konusunu tweet dizisini otomatik olarak size özel mesaj (DM) yoluyla gönderiyor.

Twitter, kullanıcıların bir konu hakkında yazdığı birbiriyle bağlantılı tweetleri derli toplu sunmak amacıyla “flood” olarak da bilinen “dizi” (thread) özelliğini 2017 yılında kullanıma açmıştı.

BBC Afrika, Kamerun ordusunun Nijerya sınırında yaptığı bir katliamı geçen yıl bir tweet dizisiyle duyurarak ses getiren bir gazetecilik işine imza atmıştı.

 

Etiketler
Journo

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gelişen haber üretim teknolojileri, gazetecilerin sorunları, medya ekonomisi ve gelir modellerine ilişkin gelişmeler Journo’nun öncelikli temaları.

E-Posta Aboneliği