Web Yeni Medya

Twitch: Oyun oynayarak para kazandıran platform

İnternet üzerinden yapılan canlı yayınlar yaygınlaşmaya devam ediyor. Oyun meraklıları için bir hayli önemli olan canlı yayınlar hem kazançlı hem de keyif verici. Özellikle Twitch üzerinden yapılan yayınlar, oyunseverleri fazlasıyla heyecanlandırıyor.

2011’de kurulan ve oyuncular için dünyanın en popüler sosyal video topluluğu ve platformu kabul edilen Twitch, kullanıcılarına kendi adlarına ücretsiz olarak açtıkları kanallar üzerinden sesli ve görüntülü yayın (stream) yapma imkânı sunuyor. Twitch üzerinden çoğunlukla elektronik sporlar ve video oyunu yayınları yapılırken; Justin.tv girişimi olarak oyunlarla ilgili içerikler de paylaşılabiliyor. ABD’de internet trafiğinin en büyük dördüncü kaynağı olan Twitch, Eylül 2014’te dünyanın en büyük online alışveriş sitesi Amazon tarafından 970 milyon dolar karşılığında satın alındı.

twitch-youtube-1400x475

Hangi platformlar destekliyor?

Twitch, Android ve IOS cihazlar üzerinden mobil uygulama olarak kullanılabiliyor. Ayrıca Xbox One, Playstation 4, Nvidia Shield, Xbox 360, ChromeCast ve Fire Tv gibi platformları da destekliyor.

Ne tür içerikler izlenebiliyor?

Twitch oyunları gerçek zamanlı izlemek üzere olarak tasarlanmış. Büyük turnuvalar, elektronik spor karşılaşmaları, bireysel oyunlar ve bireysel oyunlarla ilgili sohbetler de site vasıtasıyla izlenebiliyor. İzleyiciler çoğunlukla erkeklerden oluşuyor ve yaş aralığı 10 ila 35 arasında değişiyor.

ta
Twitch üzerinden en çok izlenen ve yayınlanan oyunlar.

Sayılarla Twitch

Aylık yüz milyondan fazla izleyiciye sahip olan Twitch de 1 milyondan fazla yayıncı tarafından yayın yapılıyor. Kişi başına günde 106 dakika izleniyor.

Twitch’te en çok League of Legends (LoL), Counter Strike: Global Offensive, Dota 2, Hearthstone: Heroes of Warcraft ve World of Warcraft gibi oyunlar canlı yayınlanıyor ve oyuncular daha çok bu oyunları izlemeyi tercih ediyor.

Twitch üzerinden para kazanılıyor mu?

Twitch üzerinden yayın yapan yayıncılar, yaptıkları yayınlardan para kazanıyor. Yayıncılar sponsor desteği, reklam (genellikle oyuncular için oyun ekipmanları tasarlayan firmalar), ücretli abonelik (subscribe) ve canlı yayınlarda oluşturdukları bağış kutuları ile para kazanıyor.

Bağış almak

Bağışlar kredi kartları üzerinden yapılıyor. İzleyicilerin yolladığı bağışların canlı yayında okunması bağışların gelmesi için teşvik edici bir unsur. Bağışlar PayPal ile de yapılıyordu ancak geçtiğimiz günlerde Türkiye’deki faaliyetlerini durduran PayPal, yayıncıları bir hayli zor duruma soktu. Twitch’in yayıncılar için yapacağı yeni çalışma merakla bekleniyor.

donationgoals01

Sponsorluk ve reklam

Twitch üzerinde belli bir izleyici kitleye sahipseniz oyun firmaları tarafından size sponsorluk ve reklam teklifi gelebiliyor. Bunlar belli bir ücret karşılığında yayın ekranında logonun görünmesi şeklinde olabiliyor.

Twitch reklamları yayınlamak

Twitch.tv belirttiği reklamları yayınlamanız halinde ücret ödemeyi teklif ediyor. Anlık olarak o reklamı gören kişi sayısına göre de ücret ödüyor. 

Ücretli aboneler

Yayıncı olmaya başlayıp belli bir izlenme sayısına ulaştıktan sonra Twitch.tv izleyicilerin ücretli olarak abone olması için bir seçenek sunuyor. Eğer izleyiciler 5 dolar verip size abone olursa, Twitch bu paranın yarısını kendine alıyor, yarısını size veriyor. kısaca her ücretli aboneden ayda 2.5 dolar kazanmış oluyorsunuz. Ancak kanalı açar açmaz para kazanmaya başlamıyorsunuz. Twitch bu yöntemle para kazanabilmeniz için bazı şartlar öne sürüyor. Örneğin, haftada en az 3 gün yayın yapmanız, belli bir izlenme sayısına ulaşmanız ve en az 5.000 kişi tarafından takip edilmeniz gerekiyor. İzleyici kitleniz fazlaysa ve kullandığınız oyuncu ekipmanlarının reklamını iyi yapıyorsanız Twitch üzerinden yüksek miktarda para kazanabilirsiniz. 

İşhan Erdinç

İşhan Erdinç

Kadir Has Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım 3.sınıf öğrencisiyim. Agos Gazetesi'nde muhabir olarak çalışıyorum. Jiyan.org ve Dekadans.co adlı sitelerde yazarlık yaptım. Journo'ya içerik üretiyorum.

E-Posta Aboneliği