Haber

Twitter ilk damgayı Trump’ın ‘retweet’ine koydu: ‘Manipüle edilmiş medya’

Twitter yeni politikası gereği ilk kez bir içeriğe “manipüle edilmiş medya” diye uyarı etiketi ekledi. ABD seçimleri öncesi Demokratların başkan adaylarından olan Joe Biden’ın yaptığı konuşmadan bir kesit içeren videoyu Başkan Donald Trump da retweet etmişti.

Beyaz Saray sosyal medya direktörü Dan Scavino önceki gün Joe Biden’ın bir videosunu paylaştı. Biden, cumartesi günü Kansas City’de yaptığı seçim mitinginde, “Sadece Donald Trump’ı yeniden seçebiliriz” derken görülüyordu.

Videonun Scavoni tarafından yayımlanmayan devamında ise Biden cümlesini tamamlıyor. Eğer Demokratlar birbirini hedef almaya devam ederse Cumhuriyetçi Başkan Trump’ın yeniden seçileceği uyarısında bulunuyor.

Bir Beyaz Saray yetkilisinin, başkanın siyasi rakibinin konuşmasını kesip bağlamından kopararak yayımlaması ve bu videoyu Trump’ın da retweet etmesi tepki çekti.

Engellemek yerine uyarı etiketi koydular

Dün sabaha kadar 5.9 milyon insan videoyu izledi. Twitter ise bu noktada devreye girdi. Sosyal medya platformu, geçen perşembe günü devreye aldığı yeni kuralları ilk kez uyguladı.

CNET’in haberine göre Twitter sözcüsü, söz konusu videonun “sentetik ve manipüle edilmiş medya politikasına” aykırı olduğunu belirtti. Bu nedenle bir videonun altında ilk kez “manipüle edilmiş medya” uyarısı yer alıyor.

Bu arada Facebook da söz konusu videoya “Kısmen Hatalı Bilgi” uyarısı koydu. Ancak Biden’ın kampanya yöneticisi Greg Schultz bu platformun “çirkin yalanların” yayılmasına izin verdiğini söyledi.

Videoyu kaldırmak veya yayılımını engellemek yerine altına küçük bir uyarı yazısı koymanın sosyal medya platformlarında yalan haber ve dezenformasyonla mücadelede yeterli olup olmadığını zaman gösterecek.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – TWITTER SİYASİ REKLAMLARI YASAKLADI, FACEBOOK’A TAŞ ATTI

Journo

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

E-Posta Aboneliği