Haber

Twitter siyasi reklamları yasakladı, Facebook’a taş attı

Jack Dorsey
Twitter tüm siyasi reklamları yasakladığını açıkladı. 22 Kasım’dan itibaren Türkiye dâhil hiçbir ülkede artık siyasi içerikli Twitter reklamı verilemeyecek. Şirketin CEO’su Jack Dorsey tarafından yapılan açıklamada, Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’e atılan taş da dikkat çekici.

Jack Dorsey Twitter’ın yeni politikasını dün gece attığı bir tweet ile duyurdu. Buna göre sadece seçim kampanyası reklamları değil, siyasi konularla ilgili hiçbir reklam, dünyanın hiçbir yerinde Twitter platformunda yayımlanamayacak. Ajansların mevcut kampanyaları sonlandırması için 22 Kasım’a kadar süre verildi. Böylece örneğin ABD başkanlık seçimlerinde ve İngiltere’de Brexit meselesini etkileyecek erken seçimlerde siyasetçiler ve siyasi mesaj vermek isteyen diğer kişi ve kuruluşlar Twitter reklamlarını kullanamayacak.

Dorsey, siyasi mesajların internette yayılımının “parayla yönlendirilmemesi gerektiğini” vurguladı. Twitter CEO’sunun mesajında “Bu konunun ifade özgürlüğüyle bir ilgisi yok” diyerek yasağı savunması, “yalan bile olsa” siyasi reklamları yayımlamaya devam edeceklerini açıklayarak tepki çeken Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’e atılan bir taş olarak yorumlandı.

Dorsey, “Bu daha fazla insana erişmek için para ödemekle ilgili bir konu. Siyasi söylemin erişimini artırmak için para ödemenin bugünkü demokratik altyapının baş edemeyeceği ciddi sonuçları var. Bu sorunun çözülmesi için bir adım geriye atmak gerekiyor” dedi.

‘Para ödeyen istediği bilgiyi yayabilir’ demek yanlış

Twitter CEO’su, göz kırpan emoji eşliğinde gönderdiği bir başka tweette de Facebook’un tezlerini hedef aldı: “Şöyle bir şey söylememizin bir itibarı yok: ‘Yanıltıcı bilginin yayılması için sistemlerimizi manipule eden insanları durdurmak için çok çalışıyoruz fakaaaat eğer siyasi mesajlarını daha fazla insan görsün diye birileri bize para öderse, eeeeee, onlar istediklerini yapabilirler.'”

Bu hafta yayımlanan bir Pew araştırmasına göre ABD’de yetişkinlerin yüzde 52’si haberi Facebook’tan alıyor. Zuckerberg’in tepki çeken kararının ardından bir aktivist sırf bu kararın yanlış olduğunu göstermek üzere California’da valiliğe aday oldu. Yalan haberlerle dolu siyasi reklamlar vermeye başlayan aykırı adayı Facebook, bu durum tepki çekince kendi politikasını rafa kaldırıp engellemek zorunda kaldı. Facebook, yalanları sessizce yalanlara göz yumup onlar üzerinden para kazanmakla ve ancak bu vakalar skandallar olarak patlak verdiğinde kamuoyu tepkisini bastırmak için harekete geçmekle suçlanıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – MEDYAYI KÖKTEN DEĞİŞTİREBİLECEK BAŞKAN ADAYI: WARREN

İjlal Virancık

İjlal Virancık

Serbest içerik üreticisi. Sosyal medya platformları başta olmak üzere yeni medya konusuna odaklanıyor.

E-Posta Aboneliği