Haber

Montaja uyarı: Twitter sahte görsellerle mücadelede yeni bir adım atıyor

Twitter yalan haberle mücadele kapsamında sosyal medya platformunda devreye girecek yeni bir özelliği tanıttı. Twitter’da paylaşılan sahte fotoğraf ve videoların altında bundan böyle “manipüle edilmiş medya” etiketi ile ilgili teyit bağlantıları yer alacak.

“Bazı tweetlerin, insanlara zarar verebilecek manipüle edilmiş fotoğraf ve video içerdiğini biliyoruz. Bu sorunu çözmek ve insanlara bu tweetlerle ilgili daha fazla bağlam sağlamak için bugün yeni bir kural ve etiket açıklıyoruz.”

Twitter’ın resmi “Safety” (Güvenlik) hesabından bugün paylaşılan tweet böyle. Bu açıklamayla ilgili ilk haberlere göre Twitter’ın çarpıtılmış ve sahte görsellerle ilgili bu yeni kuralı ve etiketi, yalan haberler de dâhil olmak üzere “aldatma amacıyla paylaşılan” içeriklerle mücadelenin bir parçası.

Son açıklama, özellikle “deepfake” tipindeki sahte videoları hedefliyor görünüyor. Ancak yapay zekâ ile üretilen bu tür içeriklerin yanı sıra, daha düşük teknolojilerle elde edilebilen “montaj” videolar da bundan böyle Twitter’ın filtresine takılacak.

Bu kapsamda bu tür tweet’ler saptanıp “manipüle edilmiş medya” ifadesiyle etiketlenecek. Twitter Anlar üzerinde bu tweetler hakkında daha fazla bağlam bilgisi kullanıcıya sunulacak. Ayrıca bu tür içerik üretenlerin hesapları silinecek.

Türkiye dâhil dünya çapında 5 Mart’ta devreye girecek yeni özellik, videoların kesilip biçilerek veya özgün hâlinden farklı seslendirmeler yapılarak yayımlanmasına bir engel oluşturmuyor. Amaç, bunların sahte olduğu bilgisinin kullanıcıya verilmesi ve manipülasyonun nasıl yapıldığının açıklanması.

‘Seçici editörlük ve montajı medya manipülasyonu olarak görüyoruz’

Twitter, özellikle manipüle edilmiş bir içeriğin gerçek gibi sunulduğu, “kamu güvenliğini etkilediği veya ciddi bir zarara yol açtığı” durumlarda harekete geçecek. Bu kriterlerden birini içeren bir içeriğin platformdan tamamen kaldırılması mümkün olacak. Tüm kriterleri içerenlerin kaldırılması ise neredeyse kesin.

Twitter Güvenlikten Sorumlu Başkan Yardımcısı Del Harvey, yeni özelliğin tanıtımı için bir grup muhabirle yaptığı telefon görüşmesinde, “Her bir kural, bildiğimiz ve sayısallaştırabildiğimiz bir zararın önlenmesi veya ortadan kaldırılması amacını taşıyor. Yol açılabilecek zararın ihtimal ve ağırlık derecesiyle birlikte bunu ortadan kaldırmanın en iyi yollarını da değerlendiriyoruz” dedi.

Twitter’ın site saygınlığı birimini yöneten Yoel Roth, bu kuralın Twitter’da geçmişte çok miktarda etkileşim almış içeriklere de uygulanacağını duyurdu. Örneğin ABD’de dönemin Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın ırksal konulara değindiği bir konuşması, Twitter üstünde belirli cümleler kesilerek yayımlandığında Biden’ın bu tür bir ifadesi olmamasına rağmen ırkçılıkla suçlamasına neden olmuştu. Roth, “Seçici video editörlüğünü ve montajı medya manipülasyonu olarak görüyoruz” dedi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – YALAN HABER KONUSUNDA SON ARAŞTIRMALAR

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

Journo E-Bülten