Haber

Ukrayna haberleri: Rusya’nın işgali, ödeme duvarlarını yıkıyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin

Rusya bugün komşusu Ukrayna’ya yönelik askeri harekât başlattı. Dünyada birçok haber kuruluşu ise okurlardan gelen tepkinin ardından ödeme duvarlarını indiriyor.

Rusya Silahlı Kuvvetleri’nin, hava saldırılarının ardından birçok noktadan sınırı geçip Ukrayna topraklarına girdiği haberlere yansıdı. Olası Rus işgali haftalardır haber gündemindeydi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bu sabaha karşı televizyondan yaptığı açıklamada, “Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmeyi planlamadığını” ve “Ukrayna ordusunun silahlarını bırakmasını talep ettiğini” söyledi. Sıkıyönetim ilan eden Ukraynalı yetkililer ise “kapsamlı bir işgal” ile karşı karşıya olduklarını belirtiyor.

Tüm dünya Ukrayna’daki gelişmeleri izlerken haber siteleri son dönemin en yüksek ziyaretçi sayılarını görüyor.

Reklam ağırlıklı gelir modellerinden, abonelik ve bağış kaynaklı gelir modellerine geçişi son yıllarda hızlandıran gazetelerin ödeme duvarları ise böyle günlerde okurların tepkisini çekebiliyor. Michael Riedl adlı Twitter kullanıcısı şöyle yazdı: “Washington Post’un ödeme duvarı Ukrayna ile Rusya sınırına konsaydı, Rusya’nın başarılı bir işgal için hiç şansı olmazdı.”

İngiltere’den Financial Times ve ABD’den Washington Post, Ukrayna haberlerinde ödeme duvarını bu tepkilerin ardından bugün kaldırdı. COVID-19 salgınının ilk haftalarında da uluslararası medya kuruluşları daha fazla insanın nitelikli haberciliğe erişebilmesi için benzer bir uygulama yapmıştı.

Viyana merkezli Uluslarararası Basın Enstitüsü (IPI) ise sahadaki duruma dikkat çekerek şu açıklamayı yaptı:

  • IPI’ın editörlerden, gazetecilerden ve yayıncılardan oluşan küresel ağı, Ukrayna’daki üyelerimizle ve gazeteci meslektaşlarımızla tam dayanışma hâlindedir. Gazetecilerin güvenliğinin ve misilleme korkusu yaşamadan gelişmeleri özgürce haberleştirme hakkının korunmasını talep ediyoruz.
  • Ukrayna’daki ve dünyanın dört bir yanındaki insanların kriz bölgelerindeki olaylara dair bağımsız haberlere erişmeye ihtiyaç duyduğu bir andayız. IPI durumu yakından izliyor. Basına karşı saldırıları kınamak ve sorumluların hesap vermesini sağlamak için her tür kanalı kullanacağız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – UKRAYNA’DAKİ SAVAŞI MASA BAŞINDA İZLEYEN HABERCİLER İÇİN TAVSİYELER

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

Journo E-Bülten