Haber

ABD medyasında sendikaya en sert karşı çıkan işveren solcu bir Türk

Cenk Uygur. Fotoğraf: Seb Daly/Collision
ABD’de son dönemde yüzlerce gazeteci sendikaya üye olmuş, çok sayıda medya kuruluşunda çoğunluğu sağlayıp işverenle toplu sözleşme hakkı kazanmıştı. Son haberlere göre bu dalganın karşısına beklenmedik bir isim çıktı: Young Turks adlı sol eğilimli haber ağının kurucusu Cenk Uygur. Ancak Türkiye kökenli medya sahibinin çabası boşa gitti; çalışanların oylaması sonrası şirket, sendikayı tanımak zorunda kaldı.

ABD’nin saygın gazetelerinden Politico, 10 Nisan tarihli haberinde sendika kampanyasının Young Turks’de “suları bulandırdığını” yazarak perde arkası gelişmeleri aktardı.

“İlericilerin delifişek ismi ve şirketin CEO’su Cenk Uygur, çalışanlarına, sendikaya üye olmamaları için yoğun baskı uyguladı” ifadesini kullanan gazeteye göre bu baskı başarılı olmadı.

Çalışanlar: Bizimle Cumhuriyetçiler gibi konuştu

Haber ağının prodüksiyon ve post prodüksiyon bölümlerinde çalışanlar, geçen perşembe gecesi yaptıkları oylama sonucunda, Tiyatral Sahne Çalışanları Uluslararası İttifakı adlı sendikaya üye oldular.

ABD siyaset yelpazesinde “ilerici” diye nitelenen bir çizgide duran ve solcu Senatör Bernie Sanders’ın başkan adaylığını destekleyen Young Turks’ün bu oylama sonucunda sendikayı kabul etmek zorunda kaldığı belirtildi.

“Solun popüler bir sesi” diye nitelenen Cenk Uygur’un, çalışanlara 1.500 sözcükten uzun en az iki mektup yazarak sendikaya üye olmamalarını istemesi ise ABD medyasında şaşkınlık yarattı.

Politico’nun konuştuğu bazı Young Turks çalışanları, Cenk Uygur’un kullandığı sendika karşıtı sözlerin, Cumhuriyetçilerin geleneksel sağcı tezlerini andırdığını savundular.

Bu arada gazete, bu süreçte işten çıkarılan sendika yanlısı bir Young Turks çalışanının hukuki durumuyla ilgili gelişmelerin izlendiğini ekledi.

Uygur: Çalışanların bu seçimine saygı göstereceğiz

Uygur, oylamanın ertesi günü Politico’ya yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Ben hiçbir zaman sendikanın her şartta mükemmel veya her şartta kötü olduğunu söylemedim. Çoğu durumda çok çok iyi olduklarını düşünüyorum. Eğer sağcılar ve şimdi de solcuların bazıları bu nüansı göremiyor ve ‘Hayır, dünya siyah beyazdır. Sendika her şartta mükemmeldir veya berbattır’ diye düşünüyorlarsa, o zaman açıkçası bu insanlar aptaldır ve tamamen yanılıyorlar. Aklını kullanan her insanın bunu kolayca görebilmesi gerek.”

Oylamadan sonra çalışanlarına gönderdiği mesajda ise Uygur daha ılımlı bir dil kullandı: “Hepinizin bildiği gibi ben, içinde bulunduğumuz şartlarda bunun harika bir fikir olduğunu düşünmüyordum. Ama artık hiçbir önemi yok. Önemli olan, çalışanların bu seçimine saygı göstereceğimiz. Elbette böyle yapacağız.”

Cenk Uygur kimdir, The Young Turks nedir?

Tam adıyla “The Young Turks Network” (TYT), ABD’nin sol-liberal eğilimli en büyük video haber üreticilerinden ve dağıtıcılarından biri.

İstanbul’da doğan ve 8 yaşındayken ailesiyle ABD’ye taşınan Uygur, Columbia Hukuk Okulu’nu bitirdikten sonra, 2002’de The Young Turks’ü siyasi bir radyo talk şovu olarak kurmuştu.

Uygur 12 Mayıs’ta yapılacak ara seçim öncesinde Demokratik Parti’den Kongre üyeliğine aday oldu ama ön seçimi kaybetti.

Yıllar içinde büyüttüğü şirketi TYT ise bugün ortaklarıyla beraber 10’dan fazla şova ve ayda 200 milyondan fazla izlenmeye sahip. Ağın en popüler ve uzun soluklu şovu olan The Young Turks’ün YouTube’da 4.7 milyon abonesi var.

TYT, ABD’de sendika rüzgârının estiği medya kuruluşlarından biri; ama ne ilk, ne de tek. Son iki yılda, aralarında hem Los Angeles Times gibi köklü gazetelerin, hem de The Ringer podcast ağı gibi dijital çıkışlı şirketlerin olduğu yaklaşık 40 medya kuruluşunda sendika yetki almıştı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – ABD MEDYASINDA SENDİKALAŞMA DALGASI BÜYÜYOR

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

E-Posta Aboneliği