Haber Liste

Amerikan siyasetini takip etmek için 7 blog önerisi

Amerika’daki siyasetin takibi, tüm dünyadaki politik gelişmelere olan etkisi sebebiyle bir gazeteci için elzem. Bu duruma artık iyice yaklaşmış olan başkanlık seçimleri ve bazı anketlerde oldukça yakın çıkan oy oranları da eklenince etkili takip araçları geliştirmeye ihtiyaç duyuluyor. Bunlar arasında büyük medya kuruluşlarının yanı sıra politika üzerine yoğunlaşan bloglar da değerlendirilmeli. Politika blogları daha spesifik konular üzerine yoğunlaşmaları, yayınladıkları analizler ve haber takiplerini konu odaklı yapmaları sebebiyle kullanışlı bir deneyim sunuyor.

Amerika siyasetini ve yaklaşan başkanlık seçimleri ile ilgili gelişmeleri takip etmek için kullanabileceğiniz bu 7 blog, politika gazetecilerinin yeni medyayla uyumlu olarak oluşturdukları yayın tarzlarıyla ilgili de fikir veriyor:

y6ytzwn6Politico: Politik konular üzerine yayın yapan en ünlü bloglardan birisi olan Politico, Amerika iç ve dış siyaseti ile diplomatik konular üzerine yoğunlaşıyor. İçeriklerini gazete, radyo ve bazı internet siteleriyle de paylaşan blogun tüm dünyadan geniş bir okur kitlesi var. Politico’nun New Jersey, New York, Florida ve Avrupa sürümleri de mevcut. 2013’ten beri online haber yayıncılığı da yapıyor.

the_hill_logoThe Hill: Özellikle Twitter üzerinden Amerika siyasetini takip etmek için kullanabilecek bir blog. Snapchat üzerinden de paylaşım yapıyorlar. Beyaz Sarayı ve Washington’daki gelişmeleri takip etmek için başvurulabilecek bir kaynak.

c5tmsqrvDaily Kos: Demokratlara yakınlığıyla bilinen bir politika blogu. Haber yayınından çok yorumların yer aldığı Daily Kos’un aylık ortalama 20 milyon ziyaretçisi var.

salonSalon: Salon da politika üzerine yoğunlaşan bloglar arasında öne çıkanlardan biri. Android ve Apple uygulamaları ile de takip edilebilir. Çoğunlukla güncel politika ile ilgili analizler yayınlanıyor.

i58eqmchHuffington Post: Dünyanın belkide en ünlü gazeteci blogu. Amerika siyasetinin yanında, sosyal konularda ve dünya gündemi ile alâkalı yayın da yapan ünlü bir medya markası. Liberal bir yayın çizgileri var.

realclearpolitics_social_logoReal Clear Politics: Amerika ve dünya gündemini profesyonel anlamda takip etmek isteyenler için adeta bir başucu kaynağı. Güncel politika veya seçtiğiniz kategori ile ilgili yayınlar arasından medyada öne çıkanları bir arada görebilmenizi sağlıyor. Ayrıca farklı kurumların yaptığı anket verilerini karşılaştırmalı olarak sunuyor. Real Clear Politics’ten eyaletlerdeki oy oranları hakkında da detaylı veriler elde edilebilir.

logo-meterPolitifact: Türkiye’deki Doğruluk Payı organizasyonuna benzer şekilde çalışıyor, politikacıların konuşmalarındaki verilerin doğruluk oranlarını analiz ediyorlar. Ayrıca gündemdeki konularla alâkalı verilere dayanan analizler de yayınlayabiliyorlar.

A.Kadir Çelimli

1996 yılında doğdu. Bilgi Üniversitesi Tarih Bölümü'nde öğrenci. Uluslararası politika ve dünya medyası ile ilgileniyor.

Journo E-Bülten