Sağlık

Üzücü haberler karşısında sağlığınızı nasıl koruyabilirsiniz?

Kötü haberler almak bazen oldukça sarsıcı olabiliyor ve dünyanızı başınıza yıkabiliyor. Bu tarz haberleri sıklıkla aldığımız dönemlerde fiziksel ve zihinsel sağlığımızı korumak adına, etkilerinin üstesinden gelmemiz gerekiyor.

Herkesin travmaya yanıtı farklı

Bu durumlarda kendinizi yorgun, stresli ya da güçsüz hissedebilirsiniz. Herkesin stres ve travmalara verdiği yanıtlar farklıdır. Siz de kendinizi koruma ve ayakta tutma yöntemlerinizi geliştirebilirsiniz.

1. Nefes Alın

Kötü bir haber aldıktan hemen sonra nefes almakta zorlanabilirsiniz. Göğsünüzde bir daralma, boğazınızda düğümlenme ya da nefes almayı unuttuğunuzu hissedebilirsiniz. Nefesinize odaklanın ve derin nefes alın.

2. Su için

Derin ve hızlı nefes aldığınızda ağzınızda bir kuruluk ve susuzluk hissedebilirsiniz. Ayrıca son derece doğal biçimde ağlayabilirsiniz, bu da su kaybına yol açar. Dikkatiniz bunu farkedemeyecek kadar dağılmış da olsa su kaybına uğradığınızı ve su almanız gerektiğini unutmayın.

3. Güzel bir gece uykusu çekin

Kendinizi sabah her şeyin daha güzel olacağına inandırarak uyumaya çalışın.

Uyku, duyguların yeniden düzenlenmesine yardımcı olur. Henüz emekleme çağında yorgun bir çocuk düşünün,  krakerinin kırılmasına bile ne kadar öfkelebilir ve üzülebilir. Ancak bir süre uyuduğunda bu öfkesi ve üzüntüsü geçmiş olarak uyanacaktır.

Ayrıca küçük bir kestirmeyle bile kendinizi resetleyebilirsiniz

4. Egzersiz yapın

Egzersiz yaparak tüm stres, endişe ve gerginliğinizin üstesinden gelebilirsiniz. Spor yapmak kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak olan endorfin hormonunun salgılanmasına sebep olur. Bu da sizin kendinizi daha enerjik ve iyimser hissetmenizi sağlayacaktır. Biraz yürümeyi deneyin ya da sevdiğiniz bir sporu yapın.

5. Yorgun olmaya hazır olun

Kötü haberler almak yorgun hissetmenize sebep olabilir. Beyniniz kötü bir haberi kabullenmeye çalışırken ve çözüm üretmeyi denerken normale göre daha yoğun bir çalışma temposu sergileyecektir. Kötü bir haberin sonucunda daha çok sorumluluk almanız gereken durumlar ortaya çıkabilir. Sakinleşin, kendinizi sağlıklı şekilde düşünmeye ve plan yapmaya zorlayın.

6. Zihninizi uyuşturacak şeylerden uzak durun

Acınızı veya gerginliğinizi alkolle ya da  sakinleştiricilerle yönetmek cazip gelebilir. Bu tarz davranışlar sadece bir süreliğine duygularınızı donuklaştırmaya yarayacaktır ve mücadele etmeniz gereken şeylere bir çözüm olmayacaktır.

Kaynak: Deal with bad news

A.Kadir Çelimli

A.Kadir Çelimli

1996 yılında doğdu. Bilgi Üniversitesi Tarih Bölümü'nde öğrenci. Uluslararası politika ve dünya medyası ile ilgileniyor.

E-Posta Aboneliği