Haber

RTÜK’ten Journo’ya Çağla Akalın açıklaması: Yayından kaldırma yetkimiz yok, karar Exxen’in

Trans oyuncu Çağla Akalın’ın Exxen’de katıldığı programa RTÜK’ün ceza verdiği iddia edilmişti. Journo, RTÜK’e bu haberleri sordu. Kurum iddiayı yalanladı. Yayından kaldırma yetkisi olmadığını vurgulayan RTÜK, Akalın’ın konuk olduğu Katarsis programı nedeniyle Exxen’e herhangi bir ceza vermediğini açıkladı.

Türkiye’nin ilk trans güzellik kraliçesi olarak haberlerde yer alan Çağla Akalın, geçen mart ayında televizyoncu Acun Ilıcalı’ya ait Exxen platformunda Gökhan Çınar’ın sunduğu Katarsis programının 11. bölümüne konuk olmuştu. Akalın programda çocukluğunu ve yaşadığı travmaları anlatmıştı.

Katarsis’in bu bölümü geçen hafta herhangi açıklama yapılmadan platformdan kaldırıldı. Oda TV, 14 Mayıs’ta yayımladığı Selen Öktem imzalı haberde, “Program kaydının silinmesi üzerine RTÜK’ün programa ceza kestiği ve yayından kaldırılmasını istediği ortaya çıktı” ifadesini kullandı. Haberde, Akalın’ın şu sözlerine de yer verildi:

  • Program gayet keyifli geçti. 12 Mart günü de Exxen üzerinden yayımlandı. Son iki gün takipçilerimden gelen mesajlar üzerine programın Exxen’den kaldırıldığını fark ettim. Program sunucusu Gökhan Çınar’a durumu sorduğumda ‘kendisinin de programın yayından kaldırıldığını yeni öğrendiğini ve üzgün olduğunu’ söyledi. Yapılan açıklamada benim konuk olduğum Katarsis yayını için RTÜK tarafından platforma para cezası verildiğini ve yayının kaldırılması istendiği söylendi… Ceza kesilmesi gereken benim geçmişte yaşadığım, acılar, göz yaşlarıysa helal olsun. Benim yaşadığım hayat insanları yoldan çıkaracak ya da insanlara örnek olacak bir hayat değil. Ben yaşantımı kimseye empoze etmeye çalışmadım. Benim yaşantım insanlara ibret olacak şeyler, böyle olmayın dediğim şeyler. Artık bize bunları da söyletmiyorlar.

Çağla Akalın, Artı Gerçek’ten Yağmur Kaya’ya yaptığı açıklamada da, bölümün neden kaldırıldığına dair kendisine herhangi bir açıklama yapılmadığını belirttikten sonra şöyle dedi: “Çocukluğumu, gençliğimi, yaşadığım acıları anlatmaktan başka bir şey yapmadığım ve birçok kişinin yüreğine dokunan programın benim olduğum bölüm RTÜK tarafından ceza yemiş.”

RTÜK: Yayın akışı, medya hizmet sağlayıcılarının inisiyatifinde

Bu açıklamaların ardından “Trans oyuncuya RTÜK cezası” iddiası çok sayıda haber sitesine yayıldı. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) ise Journo’nun Bilgi Edinme Hakkı kapsamındaki başvurusuna verdiği yanıtta bu iddiayı yalanladı.

Üst Kurul Başkanı adına İzleme ve Değerlendirme Dairesi Başkanı Murat Ellialtı imzasıyla RTÜK’ten gönderilen 17 Mayıs tarihli yanıtta şu ifadeler kullanıldı:

  • 6112 sayılı Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun ile radyo ve televizyon yayınlarının düzenlenmesi ve denetlenmesi görevi Radyo ve Televizyon Üst Kuruluna verilmiştir. Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, programları yayınlandıktan sonra ilgili Kanun hükümlerine uygunluk açısından denetlemekte olup, Üst Kurulun programlara yayından önce müdahale etme veya programları yayından kaldırma yetkisi bulunmamaktadır.
  • Yayınlar, Üst Kurul uzmanlarınca titizlikle takip edilmekte ve Kanun hükümlerine aykırı yayınlar için rapor düzenlenmekte, bu raporlar ve yayın kopyaları Üst Kurulca değerlendirilerek, gerektiğinde aynı Kanunun 32’nci maddesi hükümlerine göre kuruluşlara uyarı, idari para cezası, program durdurma, geçici yayın durdurma ve yayın lisansı iptali cezası şeklinde müeyyideler, hukuki sürecin tamamlanması ile uygulanmaktadır.
  • Bu kapsamda başvurunuza konu yayın sebebiyle EXXEN platformuna Üst Kurulumuz tarafından uygulanan herhangi bir müeyyide bulunmamaktadır. Ayrıca hangi programları yayınlanacağı ve hangi programların yayından kaldırılacağı hususu yukarıda da açıklandığı üzere tamamen medya hizmet sağlayıcıların kendi inisiyatiflerine bırakılmıştır. Bu konuda Üst Kurumumuzun herhangi bir şekilde müdahale etme yetkisi bulunmamaktadır.

Özetle, söz konusu program için bugüne dek bir yaptırım uygulamadığını açıklayan RTÜK, Katarsis’in yayından kaldırılması kararını Exxen’e bağlıyor. Exxen yetkilileri ise Journo’nun konuyla ilgili bilgi talebine dönüş yapmadı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – ‘RTÜK’ÜN KEYFİ DENETİMİ CEZASIZLIK HÂLİ YARATIYOR’

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

Journo E-Bülten