Mobil

En ucuz telefonlar: Gazeteciler için beş model önerisi

Sahada gazetecilik yaparken bazen kendi cep telefonunuzu kullanmak istemeyeceğiniz durumlar doğar. Böyle durumlarda başvurulmak üzere, Temmuz 2019 itibariyle Türkiye’de en ucuz fiyata satılan beş telefon modelini listeliyoruz.

Savaş muhabirleri veya afet bölgelerinde görev yapan gazeteciler fiziksel risklerin yüksek olduğu ortamlarda çalışır. Çin gibi ülkeleri ziyaret eden gazeteciler ise özellikle siber tehditler nedeniyle kişisel verileriyle dolu asıl telefonlarını yanlarına almayı genelde tercih etmez. “Kullan-at” diye nitelenebilecek ucuz bir telefon, buna benzer durumlarda gazetecilerin çok işine yarayabilir.

ABD ve Avrupa’da birçok medya şirketi bu gibi durumlarda çalışanlarına tek kullanımlık telefonlar tedarik etse de, Türkiye’deki mevcut durumda gazetecilerin bu konuda da genellikle kendi başının çaresine bakması gerekiyor. Bu yüzden bu listede telefonları diğer özelliklerine fazla takılmadan, özellikle en düşük fiyatlara sahip olmalarına bakarak listeledik. Listedeki ilk dört telefon 400 TL’nin altında…  Buna karşın, cihazın diğer özellikleri veya örneğin kamerası sizin için çok önemli olmasa bile, şarj süresini belirleyen batarya kapasitesi de çoğu gazeteci için tek kullanımlık bile olsa akıllı telefon alırken dikkat edilmesi gereken kriterler…

1. Blackberry Curve 9360

Yüksek güvenlik vurgusu ve fiziksel klavyesiyle bir zamanlar gazetecilerin de favori cep telefonu markası olan Blackberry, Curve 9360 modeliyle piyasadaki en ucuz cep telefonu olarak göze çarpıyor. Bazı durumlarda sorun yaratabilecek zayıf noktaları ise 512 MB dahili depolama kapasitesi ve 1000 mAH kapasiteli bataryası. Bugünlerde 359 TL’ye satılan bu model yerine sadece 16 TL fazladan ödeyerek Curve 9320 alabilirsiniz. Çünkü Curve 9320’nin bataryası 1450 mAh kapasiteli.

2. Hiking A1

380 TL’ye satın alınabilecek bu modelin 5 inçlik ekranı bu listedekiler arasında en büyüklerinden biri. Cihaz, 1800 mAh bataryası ve 8 GB dahili depolama kapasitesiyle de göz dolduruyor. Android Nougat yüklü bu telefon Çin menşeili bileşenlerle Türkiye’de üretiliyor.

3. Samsung Galaxy Grand

Samsung’un bu en ucuz telefon modeli (395 TL) 2100 mAh kapasiteli bataryasıyla şarj süresi konusunda bu listenin lideri. Android Jelly Bean yüklü olarak gelen telefon 5 inçlik ekranıyla da dikkat çekiyor.

4. Fly Evo Chic 1

1800 mAh batarya ve 4 GB dahili depolama ile bu liste için ortalama bir performans vadeden telefonu bugünlerde 399 TL’ye satın almak mümkün. Jelly Bean yüklü telefon 4.5 inç ekrana sahip.

5. TP-LINK Neffos Y5L

Modemleriyle tanınan TP-LINK son dönemde alt segment telefonlarda da iddialı hale geldi. 418 TL’ye satılan Android Marshmallow yüklü bu model, 2020 mAh bataryaya ve 8 GB depolama kapasitesine sahip.

Journo

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

E-Posta Aboneliği