Mobil

Kamerası en iyi telefonlar

Fotoğraf: William Duggan

En iyi kameralı telefonlarla artık sadece basit haber görüntüleri değil, uzun metraj film bile çekilebiliyor. Dxomark’tan derlediğimiz listeye göre kamera kalitesi göz önüne alındığında en iyi telefon modellerini bugünlerde Huawei, Honor ve Oppo üretiyor. Xiaomi, Samsung ve iPhone’un bazı modelleri de güçlü kameralara sahip.

Basın açıklamaları ve kitlesel eylemler gibi haber konularında gazetecilere hiç dikkat ettiniz mi? Telefonla görüntü alan gazeteci sayısı giderek artıyor. Bunun iki nedeni var. Birincisi, telefonları taşımak da, çekim yapmak da daha kolay ve hızlı. İkincisi, telefonların gelişen kameraları sayesinde artık birkaç yıl öncesine kıyasla bile çok daha iyi görüntü elde edebiliyoruz. Örneğin artık 4K çözünürlüklü telefon kameralarıyla yapılan çekimler büyük ekranlı televizyonlarda bile gayet güzel görüntü verebiliyor.

“En iyi kamera, o an yanınızda olandır” diye ünlü bir söz vardır. Hemen her zaman yanımızda olan telefonların kamerasının iyi olması, bu yüzden de özellikle haberciler için önemli.

Üstelik telefon kameralarını küçümsememek gerekir. Örneğin ünlü yönetmen Steven Soderbergh, “Unsane” filminin tamamını akıllı telefon ile çekti. Malik Bendjelloul da yine tamamen telefon kamerasıyla çektiği “Searching for Sugar Man” belgeseliyle Oscar ödülü bile kazandı.

Peki, kamerası en iyi telefonlar hangi marka ve modeller? Akıllı telefon ve dijital kameraların performanslarını düzenli olarak inceleyen Dxomark verilerinden yola çıkarak arka ve ön kamerası en güçlü telefon modellerinden 10’unu sıraladık:

1. Huawei P40 Pro

Telefonların kameraları  bakımından incelediğimizde, ilk sırada dünyaca ünlü Leica ile beraber çalışması ile tanınan Huawei’den P40 Pro

 • Arka kamera:​ 50 megapiksel f/1.9 diyaframlı geniş açılı ana kamerada, 12 megapiksel f/3.4 diyaframlı periskop kamera ve 40 megapiksel f/1.8 ultra geniş açılı kameranın yanı sıra derinlik algılama sensörü de bulunuyor.
 • Ön kamera: 32 megapiksel f/2.2 diyaframlı kamerada, ToF yani derinlik algılama sensörü de bulunuyor.

2. Honor 30 Pro Plus

Süper geniş açısı ve telefoto lensinin yanı sıra gece çekimiyle de öne çıkan bir model, Honor 30 Pro Plus

 • Arka kamera: 50 megapiksel f/1.9 diyaframa sahip geniş açılı ana kamerada, 8 megapiksel f/3.4 periskop ve 16 megapiksel f/2.2 ultra geniş açılı kameranın yanı sıra 2 megapiksel derinlik algılama sensörü de bulunuyor.
 • Ön kamera: 32 megapiksel olan ön kamerada ayrıca 8 megapiksellik ultra geniş açı kamerası da yer alıyor.

3. Oppo Find X2 Pro

Aslında Oppo Find X2 Pro, üreticisi tarafından öncelikle ekran kalitesi vurgulanarak tanıtılıyor. Ancak bu modelin, optimizasyon çipinin de etkisiyle en iyi kamera performanslarından birini sunduğunu da belirtmek gerekiyor. Yüksek kare hızında da başarılı HDR görüntüler alınabiliyor.

 • Arka kamera: 48 megapiksel çözünürlüğündeki f/1.8 diyaframa sahip geniş açılı ana kamerada, 13 megapiksel f/3.0 periskop kamera ve 48 megapiksel f/2.2 ultra geniş açılı kamera bulunuyor.
 • Ön kamera: 32 megapiksel çözünürlüğünde f/2.4 diyaframa sahip olan ve 1080p video kaydedebilen bir kamera yer alıyor.

4. Xiaomi Mi 10 Pro

Xiaomi’nin en iyi kameralı cep telefonu modeli, Mi 10 Pro.

 • Arka kamera: 108 megapiksel çözünürlüğündeki OIS’li Samsung ISOCELL Bright HMX ana kamerada 13 megapiksel f/2.4 ultra geniş açılı kameranın yanı sıra 2 megapiksel f/2.4 diyaframa sahip portre ve makro kamera bulunuyor.
 • Ön kamera: 20 megapiksel çözünürlüğünde f/2.0 diyaframa sahip geniş açılı kamera yer alıyor. Ön kamerayı kullanarak 1080p çözünürlükte 30 FPS, 720p çözünürlükte ise 120 FPS video kaydı gerçekleştirmek mümkün.

5. Huawei Mate 30 Pro

Huawei’nin en iyi kameralı telefonlar listesinde ilk beşe iki modelle girmesini sağlayan Mate 30 Pro, videografi ile gökyüzü ve doğa fotoğrafçılığında da yüksek performans vadediyor.

 • Arka kamera: 40 megapiksel f/1.6 diyaframa sahip geniş açılı ana kamerasına 8 megapiksel f/2.4 telefoto ve 40 megapiksel f/1.8 ultra geniş açılı kameranın yanı sıra 3D derinlik algılama sensörü eşlik ediyor. Diğer birçok model gibi ana ve telefoto kamera OIS ile güçlendirilirken, 3x optik yakınlaştırma yapılabiliyor. Bunun yanı sıra, arka kamera ile 4K 60 FPS video kaydı yapılabiliniyor.
 • Ön kamera: 32 megapiksel f/2.0 diyaframa sahip kamera ve 3D ToF sensörü yer alıyor.

6. Honor V30 Pro

Görece yeni markalardan Honor’ın en iyi kameralar listesinin ilk 10’una iki modelle birlikte girmesini sağlayan V30 Pro, bu Huawei alt markasının ilk 5G cihazı. Güçlü işlemcisi, ISO 409600 SuperSensing gece çekim özelliği ve beş eksenli video stabilizasyonu ile öne çıkıyor.

 • Arka kamera: 40 megapiksel çözünürlüğünde f/1.6 diyaframa sahip geniş açılı kameraya, 8 megapiksel f/2.4 telefoto ve 12 megapiksel f/2.2 ultra geniş açılı kamera eşlik ediyor. 3x optik yakınlaştırma özelliği olan kamera ile 4K çözünürlükte 30 FPS video kaydı yapılabiliniyor.
 • Ön kamera: 32 megapiksel f/2.0 geniş açılı ve 8 megapiksel f/2.2 ultra geniş açılı kamera yer alıyor.

7. Samsung Galaxy S20 Ultra

Dünyanın en çok satan telefon markası Samsung, en iyi kameralı telefonlar listesinde biraz gerilerde kalsa da, sonlara doğru iki Galaxy modeliyle buraya girmeyi başarıyor. “Fotoğrafçılığı değiştirecek” vaadiyle piyasaya sürülen S20 Ultra, 8K video çekim ve 100X zoom özelliğiyle dikkat çekiyor.

 • Arka kamera:  108 megapiksel çözünürlüğündeki f/1.8 diyaframa sahip ana kamerada, 48 megapiksel f/3.5 periskop – telefoto kamera ve 12 megapiksel f/2.2 ultra geniş açılı kameranın yanı sıra 0.3 megapiksel derinlik algılama sensörü de bulunuyor.
 • Ön kamera: 40 megapiksel çözünürlüğünde f/2.2 diyaframa sahip kamera yer alıyor. Benzer şekilde piksel birleştirme sonucunda 0.7 μm’dan (μm: mikrometre) 1.4 μm seviyesine ulaşılıyor ve 10 megapiksel çözünürlüğünde fotoğraflar sunuluyor.

8. Xiaomi Mi Note 10 Pro

Xiaomi’nin başarılı bir kamera performansı sunan ikinci modeli, Mi Note 10 Pro

 • Arka kamera: 108 megapiksel f/1.7 diyaframa sahip ana kameraya, 12 megapiksel f/2.0 telefoto, 5 megapiksel f/2.0 telefoto, 20 megapiksel f/2.2 ultra geniş açılı ve 2 megapiksel f/2.4 makro kamera bulunuyor. Cihazın arka bölümünde toplamda beş kamera bulunuyor.
 • Ön kamera: 4K çözünürlükte 30 FPS video kaydı gerçekleştirebilen cihazın ön kamerası 32 megapiksel çözünürlüğünde ve f/2.0 diyaframa sahip.

9. iPhone 11 Pro Max

iPhone 11 Pro Max‘ın ana ve telefoto kameraları optik imaj sabitleyici ile güçlendirilirmiş. Cihazın optik yakınlaştırma yeteneği ise 2x ile sınırlı. Hem ön hem arka kamerayı kullanarak 4K çözünürlükte 60 FPS video kaydı yapılabiliyor.

 • Arka kamera:12 megapiksel çözünürlüğünde üç adet kamera yer alıyor. Ana kamera f/1.8, telefoto kamera f/2.0 ve ultra geniş açılı kamera f/2.4 diyaframa sahip.
 • Ön kamera: 12 megapiksel f/2.2 diyaframa sahip geniş açılı kamera yer alıyor.

10. Samsung Galaxy Note 10+

4K çözünürlükte 60 FPS video kaydedebilen Samsung Galaxy Note 10+, 2x optik yakınlaştırma yeteneğine sahip.

 • Arka kamera:12 megapiksel f/1.5 – 2.4 değişken diyaframa sahip olan geniş açılı ana kamera yer alıyor. Buna 12 megapiksel f/2.1 telefoto ve 16 megapiksel f/2.2 ultra geniş açılı kameranın yanı sıra 0.3 megapiksel çözünürlüğünde derinlik algılama sensörü de bulunuyor..
 • Ön kamera: 10 megapiksel f/2.2 diyaframa sahip kamera yer alıyor ve bunu kullanarak 4K 30 FPS video kaydı gerçekleştirilebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – ŞARJI UZUN GİDEN TELEFONLAR

 

 

 

Oğuz Bakır

Cumhuriyet'te stajyer muhabirlik, Milliyet'te muhabirlik; Yurt, ABC Gazetesi, Ensonhaber, Sadece Haber, Sputnik ve T24'te editörlük yaptı. NewsLab Turkey ve Inside Turkey başta olmak üzere birçok kuruluş için freelance olarak röportaj, araştırma, söyleşi gibi içerikler üretmeye devam ediyor.

E-Posta Aboneliği