Mobil

Kamerası en iyi telefonlar (2023)

iPhone 14 Pro Max en iyi kameralı telefon modellerinin başında geliyor ancak fiyatı çok yüksek. Huawei P60 ve Mate 50 Pro ise güçlü bir kamerayı "nispeten" uygun fiyatla sunuyor.

Kamerası en iyi telefonları içeren listemizi güncelledik. Dxomark verilerine göre, fotoğraf ve video çekiminde en yüksek görüntü kalitesine ulaşan markalarda bu dönemde Huawei, Oppo, Honor ve Google büyük çıkış yakaladı. Bu markaların kamerası en güçlü modeller arasında sadece Huawei’nin bugün itibarıyla Türkiye’de satışı var. iPhone’un yeni modelleri de kaliteli kameralarıyla dikkat çekiyor ama özellikle bu markanın Türkiye fiyatları uçmuş durumda..

Birçok ülkede teknoloji medyası tarafından referans alınan DxOMark’ın verilerine göre bugün itibarıyla kamerası en iyi telefonları listeledik. Bu değerlendirmenin yapılabilmesi için bazı teknik kıstaslar belirleniyor ve en yüksek puanları alan marka ve modeller kamerası en iyi telefonlar listesine girebiliyor.

DxOMark verilerine göre, fotoğraf ve video çekiminde en yüksek görüntü kalitesine ulaşan markalarda geçen yıla oranla iPhone’lar oldukça altlarda yer alıyorlar. Bu yılın en iyi kameralı telefonlarının markaları Huawei, Oppo, Honor ve Google Pixel oldu.

New York Times da kamerası en iyi telefonlar arasında bu yıl ilk olarak iPhone’u anmış, Android işletim sistemi özelinde ise Google Pixel’ı önermişti. Bu iki marka ve model dışında Samsung Galaxy s23 Ultra’nın kamerası da son dönemde övgü alıyor.

Elbette Google Pixel serisi Türkiye’de resmi olarak satılmıyor ancak yurt dışından temin eden bazı aracılar oluyor. Bu sebeple listede ilk 10’da olmasına rağmen Türkiye’de aktif olarak satılan modelleri sıralayacağız.

Kamera performansı hâlen öne çıkan kriterlerden biri

Gazeteciler başta olmak üzere pek çok mesleği yapanların işlerinde de yararlandığı akıllı telefonlarda kullanıcıların en çok dikkat ettiği şeylerden biri de kamera performansı. Son 10 yılda önemli bir ivme kazansa da yeni yayınlanan raporlarda akıllı telefonlara olan talepte bir azalma var. Dünya çapında yaşanan ekonomik istikrarsızlıklar kullanıcıların ellerindeki telefonları kullanmaya devam etmelerine, dönüştürmelerine, tamir ettirmelerine ve kullanmaya devam etmelerine neden oluyor.

Yine de kullanıcılar eğer telefonlarını değiştireceklerse kamera performansı yüksek modellerden yana tercihlerini kullanıyorlar. Özellikle Türkiye’de dövizin Türk Lira’sı karşısında sürekli yükselmesine bağlı olarak yurt dışından gelen akıllı telefonların fiyatlarının artması kullanıcıları pahalı olsa da en iyi cihazları satın almaya ve onları da yıllarca kullanmaya itiyor.

Peki, ülkemizde akıllı telefon almak bu kadar zorlaşmışken en iyi kameraya sahip telefonlar hangileri? Arka ve ön kamerası en güçlü telefon modelleri hangileri?

Teknoloji medyası tarafından referans alınan DxOMark’ın verilerine göre kamerası en iyi telefonları listeledik. Bu değerlendirmenin yapılabilmesi için bazı teknik kıstaslar belirleniyor ve en yüksek puanları alan marka ve modeller kamerası en iyi telefonlar listesine girebiliyor.

DxOMark’ın listelediği telefonlar arasında aktif olarak Türkiye’de satışı olmayan modeller de var bu sebeple onları parantez içinde belirterek verdik:

 • Huawei P60 Pro
 • Oppo Find X6 Pro (Türkiye’de resmi satışı yok.)
 • Honor Magic 5 Pro (Türkiye’de resmi satışı yok.)
 • Oppo Find X6 (Türkiye’de resmi satışı yok.)
 • Huawei Mate 50 Pro
 • Google Pixel 7 Pro (Türkiye’de resmi satışı yok.)
 • Honor Magic 4 Ultimate (Türkiye’de resmi satışı yok.)
 • iPhone 14 Pro Max
 • iPhone 14 Pro
 • Huawei P50 Pro
 • iPhone 13 Pro
 • iPhone 13 Pro Max

Huawei P60 Pro

DxoMark puanı genel kamera performansı: 156

Ön kamera performansı: Puanlanmamış.

Geçen yılki sıralamada olduğu gibi bu değerlendirmede de Huawei listenin zirvesinde.

Ülkemizde aktif olarak yer alan markanın en son çıkan telefonu Huawei P60 Pro, 156 puan ile en iyi kamera performansı sunan telefon oldu. Telefonun aslında yüksek bir ön kamera performansı var ancak bu değerlendirmede puanlanmamış.

Huawei’in kamera tarafındaki iddiasını sürdürdüğü model

Devasa arka kamerası ve ışıltılı kasa ile karşımıza çıkan P60 Pro, bu yılın mart ayında duyuruldu. Ultra premium sınıfta yer alan akıllı telefon modeli, 6.7 inçlik OLED bir ekranı bulunan cihazın 1.220 x 2700 piksel çözünürlüğüne ek olarak 1-120Hz arası adaptif ekran yenileme hızına sahip. Önceki modelde olduğu gibi devasa kamerası bulunan P60 Pro modelinde 48 Megapiksel yüksek ışık hassasiyetine sahip f/1.4 ve f/4.0 diyafram açıklığı yer alıyor, yine 48 Megapiksellik f/2.1 diyafram açıklığa sahip telefoto kamerası bulunan telefonun 13 Megapiksel ultra geniş açılı kamerası var ve diyafram açıklığı da f/2.2. Telefonun ön kamerası önceki model gibi 13 Megapiksel geniş açılı f/2.4 diyafram açıklığı bulunuyor.

Telefonun fiyatı Türkiye’deki enflasyonun artışı ve alınan vergilerin değişmesiyle ilk çıkış fiyatının üstüne çıkmış durumda. 22 Ağustos itibarıyla telefon resmi internet sitesi üzerinden, başlangıç fiyatı olarak 8 GB RAM+ 256 GB depolama alanı sunan versiyonu 40 bin 999 TL’ye satılıyor. Telefonun 12 GB RAM 512GB depolama seçeneği sunulan üst versiyonu 44 bin 999 TL’ye satılıyor.

Ülkemizde aktif olarak bulunması, yüksek kamera performansı ve premium yapısıyla iPhone 14 serisiyle kıyaslandığında ‘nispeten’ uygun fiyatlı kalan model, bütçesi olan ve kamera performansı en büyük kıstası olanlar için başarılı bir tercih olacaktır. 200x yakınlaştırma ve gece performansının yüksek olması telefonun kamera tarafındaki rüştünün kanıtlanmasını sağlıyor.

Telefonun özellikle düşük ışık koşullarında çekilmiş fotoğrafları dikkat çekiyor. Resmi olarak paylaşılmış ve telefonla gece çekilmiş fotoğraflar şu şekilde:

Değerlendirme puanımız: 9/10

Telefonun diğer özellikleri ise şu şekilde:

 • Ekranı: 1.220 x 2700 piksel çözünürlüğe ve 120Hz yenileme hızına sahip 6.7 inç OLED ekran
 • İşlemcisi: Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1
 • Bellek ve Depolaması: 8/ 12 GB RAM – 128/256/512 GB
 • Arka kamerası: 48 Megapiksel yüksek ışık hassasiyetine sahip f/1.4 ve f/4.0 diyafram, 48 Megapiksellik f/2.1 diyafram açıklığı telefoto kamerası, 13 Megapiksel ultra geniş açılı kamera
 • Ön kamerası: 13 Megapiksel, f/2.4 diyafram açıklığı
 • Pili: 4.815 mAh/ Hızlı şarj 88W kablolu, 50W kablosuz hızlı şarj desteği

Huawei Mate 50 Pro

DxoMark puanı genel kamera performansı: 149

Ön kamera performansı: 145

Türkiye’de Android tarafında en az Samsung kadar popüler olan Huawei, pek çok modeli de ülkemize getiriyor. Yapılan değerlendirmeler sonucunda  149 puan alan telefon, ilk beşte yerini alıyor. Bu model ‘mobil fotoğrafçılıkta yeni dönem’ kadar iddialı bir sloganla boy gösteriyor. XMAGE görüntü teknolojisiyle tanıtılan telefon 2022’nin sonlarında tanıtılmış olsa da 2023 yılında da en iyi kameralardan birine sahip.

Bahsettiğimiz XMAGE görüntü teknolojisi sayesinde Mate 50 Pro, fiziksel olarak değişken diyafram ve algoritma ile son aşamada oluşan fotoğraflarda fark yaratmayı hedefleyen bir model. Üçlü kamera kurulumuyla gelen telefon 50 Megapiksellik ultra diyaframlı kameraya, 13 Megapiksel ultra geniş açılı kameraya, ve telefoto tarafında da 64 Megapiksel kamerayla bizleri karşılıyor.

Hızlı işlemci yüksek kamera performansı

50 Megapiksellik ultra diyaframlı kamera ise değişken bir diyafram ile öne çıkıyor. Burada f/1.4 ve 4.0 arasında konumlanması telefonun kamera performansını da değiştiriyor. Temel kamerasında faz algılamalı otomatik odaklanma ve lazer odaklanma ve de optik görüntü sabitleme bulunuyor.

Telefonun 6.74 inçlik OLED bir ekranı var. Burada ekranın yenileme hızı 120Hz’e kadar çıkıyor ve 300Hz de dokunma örneklendirme sunuluyor. 1212x 2616 piksele 428 ppi piksel yoğunluğuna sahip cihazın ekranında parmak izi okuyucu sensörü de yer alıyor. Ancak istenirse ön kameraya yerleştirilen yüz tanıma sensörü de güvenlik yöntemi olarak seçilebiliyor.

Snapdragon 8 Plus Gen 1 işlemcisine 8 GB RAM ve 256 GB depolama alanı eşlik ediyor. Batarya kapasitesi ise 4.700 mAh.

Telefon ilk çıktığı zamanlarda (Kasım 2022) 33 bin TL’den başlayan fiyatlara satın alınabiliyordu. Ancak şu anda Huawei’in resmi internet sitesi üzerinden kampanya ile yaklaşık 40 bin TL’ye alınabiliyor. (Cihazın indirimsiz hali ise 44 bin 999 TL)

Değerlendirme puanımız: 8/10

Telefonun diğer özellikleri ise şu şekilde:

 • Ekranı: 2616 x 2700 piksel çözünürlüğe ve 120Hz yenileme hızına sahip 6.74 inç OLED ekran
 • İşlemcisi: Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1
 • Bellek ve Depolaması: 8 GB RAM –256/512 GB
 • Arka kamerası: 50 Megapiksel Ultra Diyafram Kamerası f/1.4 ve f/4.0 diyafram, 64 Megapiksellik f/2.1 diyafram açıklığı telefoto kamerası, 13 Megapiksel ultra geniş açılı kamera
 • Ön kamerası: 13 Megapiksel, f/2.4 diyafram açıklığı+ 3D Derinlik Algıalama Kamerası
 • Pili: 4.700 mAh/ Hızlı şarj 66W kablolu, 50W kablosuz hızlı şarj desteği

Telefonun gece performansı, yakın çekim ve portre fotoğrafları performansları dikkat çekiyor. Huawei’in paylaştığı fotoğraflar şu şekilde:

iPhone 14 Pro Max ve iPhone 14 Pro

DxoMark puanı genel kamera performansı: 146

Ön kamera performansı: 145

Apple’ın imza ürünlerinden olan iPhone’lar ülkemizde fiyatı yüksek olmasına rağmen en çok tercih edilen telefonlar arasında yer alıyor. Maalesef yeni yapılan zamlarla beraber iPhone 14 serisine ulaşmak imkansız hale geldi. Telefon en iyi kameraya sahip cihazlar arasında biraz daha aşağılarda yer alıyor olsa da genel performansı ve iOS tecrübesi sebebiyle dünya çapında iyi akıllı telefonlar listesinde hep bir yeri var.

iPhone 14, iPhone 14 Plus, iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max olmak üzere 4 farklı modelle karşımıza çıkan telefon serisi, tasarım ve kamera performansının artması, ekranda Dynamic Island tasarımı ve kamera tarafındaki iyileştirmelerle 2023 yılında da gözde modeller arasında yer aldı. Türkiye’de geçen yıl tanıtıldığında iPhone 14’ün 128 GB depolama alanına sahip versiyonu 30 bin 999 TL’ye satın alınabiliyordu(7 Eylül 2022). Aynı telefon şu anda 48 bin 304 TL’ye satılıyor (Ağustos 2023).

iPhone 14 Pro Max şu anda yaklaşık 90 bin TL’ye kadar ulaşan bir fiyata sahip!

Fiyat artışının inanılmaz olması ve üst modellere çıkıldıkça daha da yükselmesi Türkiye’deki kullanıcıların iPhone 14’ü satın almasını daha zor bir hale getiriyor. Çünkü iPhone 14 Pro veya Pro Max almak isterseniz sırasıyla 62 bin 541 TL veya 67 bin 118 TL ödeme yapmanız gerekiyor. Bunlar ise 128 GB depolama alanı sunulan versiyonlar yani başlangıç fiyatları. Örneğin Pro Max modelinin 1 TB depolama alanına sahip versiyonunu almak isterseniz ödemeniz gereken meblağ 87 bin 457 TL olacak. Bu da yine yazının yazıldığı tarih itibariyla fiyatı. Sizin satın alacağınız güne kadar bu fiyat katlanabilir.

iPhone 14 ailesi 7 Eylül 2022’de resmen tanıtıldı ve karşımıza çıktı.

Kamerası en iyi telefonlar listesinde arka arkaya yer alan iPhone 14 Pro ve Pro Max modelleri genel kamera değerlendirmesinde 146’şar puan almışlar.

Öncelikle her iki modelde de Always On Screen yani Hep Açık ekran bulunuyor. Önceki iPhone modellerinde olmayan ve kamera yükseltmesi olarak kayıtlara geçen 48 Megapiksel kamera dikkat çekiyor. Telefonlarda aynı zamanda Trafik Kazası Algılama ve uydu üzerinden Acil SOS arama yapabilme özellikleri de sunuluyor ki yıl boyunca pek çok haberde bu özellikler sayesinde insanların hayatının kurtulduğunu okuduk.

Apple’ın belki de bir iPhone’da yaptığı en  ‘radikal’ denebilecek değişiklik Dynamic Island’ın gelmesi oldu. Bu teknoloji aleminde yıllardır eleştirilen Apple’ın çentik tasarımından vazgeçmesi ve yeni bir trendin arkasından gitmesinin göstergesi olarak okundu. Ancak Apple  yine de Dynamic Island ile ‘bir devrim yaratmadı’.

Apple’ın büyük iddiası: Bir akıllı telefondaki en gelişmiş ekran

Dünyanın en değerli şirketi olan Apple’ın iPhone 14 Pro ve Pro Max modellerinde A16 Bionic işlemcisi yer alıyor. Kamera tarafındaki iddiasını 48 Megapiksel ile taçlandıran Apple, ‘pro’ takısına sahip iki telefonunda da bu kurulumu tercih etti. Slogan tarafında bazen eleştirilen Apple, iPhone 14 Pro ve Pro Max ekranları için ‘ bir akıllı telefondaki en gelişmiş ekran’ diyerek tekrar özellikle Android telefon üreticileriyle iddialaşmaya girişiyor.

Her iki iPhone 14 modelinde de dayanıklı Ceramic Shield ön yüzey kullanıldı. Suya, toza ve sıvı dökülmelerine karşı koruma da koruma sağlıyor. Kamera teknolojileri tarafında ise Photonic Engine ve Deep Fusion bizleri karşılıyor. Bu teknolojiler sayesinde iPhone 14 Pro’larda detaylar çok daha iyi kavranıyor.

Temel kameralarında 48 Megapiksel boyutlara ulaşan Apple, iPhone 14 Pro’larda 12 Megapiksel Ultra Geniş Kameraya, 3 kat optik yakınlaştırma yapma kabiliyeti sunan telefoto kameraya ev sahipliği yapıyor. Önde ise TrueDepth kamera özellikleri sunuluyor. Bu loş veya ışık koşullarının çok da iyi olmadığı durumlarda performanstan kaybetmemek anlamına geliyor.

Bunlara ek olarak, Adaptif True Tone flaş, geliştirilmiş gece modu, Smart HDR 4, portre fotoğraflar için yeni ışık, yeni stiller sunuyor. Apple ProRAW da sunuluyor. Telefonun kamerasının fotoğraf özelliklerinin yanı sıra video özelliklerinde de önceki modellere göre yükseltmeler mevcut.

iPhone 14 Pro ve Pro Max için yeni Hareket Modu, saniyede 30 kare 4K ve saniyede 24 kare 4 K video kaydı yapabilmeyi sağlayan Sinematik Mod ve ProRes gibi özellikler var.

iPhone 14 serisinin her modeli iyi fotoğraf çekiyor ancak Pro takısına sahip cihazlarla çekilen fotoğraflar da şu şekilde olmuş:

Apple iPhone 14 Pro kamerasıyla çekilen bir fotoğraf

iPhone 14 serisi genel anlamda devrim yaratmıyor ancak Apple’ın en son tanıttığı modeller olması sebebiyle oldukça iyiler. Fotoğraf ve video performansının önceki modellere göre anlamlı bir şekilde artması ve Dynamic Island ve kamerada 12 MP’ten 48 MP’e yapılan yükseltme ve yeniliklerin yer alması telefonu alınası kılıyor. Ancak Türkiye’de özellikle pro modeller çok yüksek fiyattan satışa çıkıyor. Telefon yurt dışında 1.099 dolardan satışa çıkarken Türkiye’de neredeyse 90 bin TL’ye ulaşması satın alınmasını zorlaştırıyor. Yine de uzun yıllar kullanmak isteyenlerin tercihi iPhone 14 Pro ve Pro Max modellerinden yana olabilir.

Değerlendirme puanımız: 8/10 (Türkiye’de çok yüksek fiyata satılmasından kaynaklı olarak puan daha da düşebilir ancak burada performans da devreye giriyor ve 8 puan veriyoruz)

iPhone 14 Pro’nun teknik özellikleri ise şu şekilde:

 • Ekranı: 6.1 inç – 460 ppi, 2796 x 1290 piksel çözünürlük, 120 Hz ProMotion, Dynamic Island, 2.000.000:1 kontrast
 • İşlemcisi: Apple A16 Bionic
 • Bellek ve Depolaması: 128 / 256 / 512 GB / 1 TB dahili hafıza
 • Arka kamerası: 48 Megapiksel ana kamera, f/1.78 diyafram, ikinci nesil optik görüntü sabitleme, 12 Megapiksel ultra geniş açı f/2.2 diyafram, 12 Megapiksel telefoto, f/2.8 diyafram, optik görüntü sabitleme – 3x optik yakınlaştırma
 • Ön kamerası: 12 Megapiksel, f/1.9 diyafram açıklığı

iPhone 14 Pro Max’in teknik özellikleri ise şu şekilde:

 • Ekranı: 6.7 inç – 460 ppi, 2796 x 1290 piksel çözünürlük, 120 Hz ProMotion, Dynamic Island, 2.000.000:1 kontrast
 • İşlemcisi: Apple A16 Bionic
 • Bellek ve Depolaması: 128 / 256 / 512 GB / 1 TB dahili hafıza
 • Arka kamerası: 48 Megapiksel ana kamera, f/1.78 diyafram, ikinci nesil optik görüntü sabitleme, 12 Megapiksel ultra geniş açı f/2.2 diyafram, 12 Megapiksel telefoto, f/2.8 diyafram, optik görüntü sabitleme – 3x optik yakınlaştırma
 • Ön kamerası: 12 Megapiksel, f/1.9 diyafram açıklığı

Huawei P50 Pro

Geçen yıl hazırladığımız listede ilk sırada yer alan bu cihaz Türkiye’de aktif olarak satılıyor.

Huawei P50 Pro geçen yıl genel kamera performansı tarafında 144 puan almış, ön kamerada ise 106 puan almıştı. Yeni telefonların tanıtılması ve bu telefonun de üst modelinin çıkması tekrar puanlamada sonuçları değiştirmiş görünüyor. DxOMark tarafındaki puanlamaya baktığımızda 143 genel kamera puanı, 144 ise ön kamera performans puanı karşımıza çıkıyor ki ön kamera performans puanı güncellenerek yükselmiş.

Telefon 2021 yılının sonlarında tanıtılmasına rağmen 2023’te halen en iyi kameraya sahip modellerden biri. Bu sebeple telefonun alınabilirliği halen var. Ancak Türkiye’de 43 bin TL civarına satılıyor, bu yeni Huawei P60 ya da Mate 50 Pro ile kıyaslandığında halen çok yüksek kalıyor.

Değerlendirme puanımız: 7/10

Huawei P50 Pro’nun teknik özellikleri:

 • Ekranı: 1.225 x 2700 piksel çözünürlüğe ve 120Hz yenileme hızına sahip 6.6 inç OLED ekran
 • İşlemcisi: Snapdragon 888 4G ve Kirin 9000
 • Bellek ve Depolaması: 8/ 12 GB RAM – 128/256/512 GB
 • Arka kamerası. 50 Megapiksel f/1.8 OIS destekli ana kamera, 13 Megapiksel f/2.2 ultra geniş açılı kamera, 40 Megapiksel f/1.6 lens ve 64 Megapiksel f/3.5 OIS destekli telefoto
 • Ön kamerası: 13 Megapiksel
 • Pili: 4.360 mAh/ Hızlı şarj 66W

999 dolardan başlayan iPhone’lar Türkiye’de inanılmaz rakamlara ulaşıyor

Telefon fiyatları 2023’te de yükselmeyi sürdürüyor. Örneğin, 999 dolarlık yurt dışı fiyatı bulunan iPhone 14 Pro Max’in başlangıç fiyatı Türkiye’de 67 bin 118 TL. iPhone 14 Pro Max’in 1 TB olan versiyonunda ise fiyat vergiler ve diğer fiyatlandırmalarla 87 bin 457 TL’ye kadar çıkıyor. Kullanıcılar yaklaşık 90 bin TL’ye ulaşan bu telefonu almak yerine motosiklet, arazi aracı, tekne, hatta eski olsa da Lada Samara model bir araç satın alabiliyor.

Avrupa’da iPhone kullanımlarına yönelik yapılan bir araştırmada Apple’ın iPhone’larına talebin en yüksek hangi ülkede olduğu yayımlandı. Geçen yılın eylül ayını kapsayan ancak ağustosun ikinci haftasında paylaşılan raporda, yüzde 60-70 oranındaki iPhone kullanıcısının Danimarka’da ve Norveç’te  yer aldığı ortaya çıktı. İngiltere, İsveç, İsviçre ve Arnavutluk taraflarında ise yaşayanların yarısından fazlası yani yüzde 50 ve 60 kadarı iPhone kullanıcısı. Fransa, Belçika, Hollanda, Avusturya ve İrlanda gibi ülkelerde yaşayanların yarısı iPhone kullanıyor. (Yüzde 40-50)

Türkiye’deki kullanıcılara geldiğimizde ise Android telefonların daha çok kullanıldığını görüyoruz. iPhone’lardaki inanılmaz fiyat artışının son kullanıcıda iOS değil Android tercih etmesine sebep olması hiç de şaşırtıcı değil.

Aynı araştırmada Türkiye, Polonya, Yunanistan ve bazı Balkan ülkelerinde iPhone kullanım oranlarının %10-20 civarında olduğu ortaya çıktı. Araştırmayı gerçekleştiren The Demographics Group şirketinin kurucusu Simon Kuestenmacher tarafından yapılan açıklamada: “Zengin Kuzey Avrupalılar büyük oranda iPhone kullanıyor, Almanlar iPhone alacak kadar zengin olmasına rağmen Android tercih ediyor, ancak Doğu Avrupalılar daha ucuz olduğu için Android akıllı telefonları kullanıyor.’’ diyor.

Güncelleme notu: Bu sayfada, 3 Şubat 2023’de “kamerası en iyi telefonlar” incelemesini yayımlamıştık. Yine Dxomark verilerinden yola çıkarak o günün modellerini bu içerikte incelemiştik. Enflasyonun arttığı ve Türk lirasının değer kaybının sürdüğü bu dönemde ikinci el telefonlara ilginin yoğunlaştığını, bu yüzden eski modellerin de revaçta olduğunu düşünerek yıl başında yayımladığımız bu listeyi de paylaşıyoruz:

DxOMark’ın bu listesinde, 2023 başında Türkiye’de henüz resmi satışı olan olmayan bazı modeller de bulunuyor:

 • Huawei P50 Pro (Yeni tanıtıldı, Türkiye’ye gelmesi bekleniyor)
 • Xiaomi Mi 11 Ultra ( Türkiye’de resmi satışı yok.)
 • Huawei Mate 40 Pro Plus
 • iPhone 13 Pro Max
 • iPhone 13 Pro
 • Huawei Mate 40 Pro
 • Google Pixel 6 Pro ( Türkiye’de resmi satışı yok.)
 • Vivo X70 Pro Plus( Türkiye’de resmi satışı yok.)
 • Xiaomi Mi 10 Ultra (Türkiye’de resmi satışı yok ama Mi 10 serisini bulmak mümkün.)
 • Google Pixel 6 (Türkiye’de resmi satışı yok.)

Bu listede öne çıkan ve Türkiye’de satın alınabilen 3 Huawei, 2 iPhone ve 1 Xiaomi modelini kendi listemize dâhil ettik. Fiyatı bu yeni modeller kadar yüksek olmayan alternatifleri de sıraladık (Samsung’un bir modeli bugün itibarıyla 10 bin TL’nin altında). Ayrıca kamerası iyi bir telefon alırken ikinci eli de düşünenler için, eski modelleri listeleyen bir önceki içeriğimizi de yazının sonuna ekledik.

1. Huawei P50 Pro

DxoMark puanı genel kamera performansı: 144

Selfie performansı: 106

Listede gördüğünüz üzere kamerası en iyi telefon deyince sıkı bir Huawei ve Apple rekabeti var. Kamera tarafında en iyi modelleri bünyesinde toplayan iki şirketin akıllı telefonları da bu noktada karşılaştırmalara konu oluyor. Huawei’in yeni tanıttığı P50 Pro modeli şu anda Türkiye’de satılmıyor olsa da ilerleyen dönemde ülkemize gelmesi oldukça yüksek bir ihtimal.

Global olarak satışların Ocak 2022’de başladığı göz önüne alındığında yılın ilerleyen günlerinde daha fazla ülkede görebiliriz bu modeli. Huawei P50 Pro, Kirin 9000 ile Snapdroagon 888 olmak üzere iki farklı versiyonuyla geliyor. Cihazın 907 dolarlık bir fiyatı bulunuyor ve 2021 yılının son çeyreğine doğru tanıtıldı (Bu listedeki tüm fiyatlar bugün itibarıyla geçerlidir ve özellikle TL bazlı fiyatlar ileride değişebilir).

Telefotosu da var

6.6 inçlik OLED bir ekranla donatılan cihaz 1.225 x 2700 piksel çözünürlük ile 120Hz ekran yenileme hızına sahip. 8 GB/12 GB RAM ve 128 GB/256 GB/512 GB depolama seçenekleriyle karşımıza çıkan Huawei P50 Pro, devasa kamera kurulumuyla bizleri karşılıyor. 50 Megapiksel f/1.8 OIS destekli ana kameranın yanında 13 Megapiksel f/2.2 ultra geniş açılı kamera, 40 Megapiksel f/1.6 lens ve 64 Megapiksel f/3.5 OIS destekli telefoto kamera yer alıyor. Ön kamerada ise 13 Megapiksel f/2.4 lens eklenmiş durumda.

Merak edenler için akıllı telefonun diğer özellikleri:

 • Ekranı: 1.225 x 2700 piksel çözünürlüğe ve 120Hz yenileme hızına sahip 6.6 inç OLED ekran
 • İşlemcisi: Snapdragon 888 4G ve Kirin 9000
 • Bellek ve Depolaması: 8/ 12 GB RAM – 128/256/512 GB
 • Arka kamerası. 50 Megapiksel f/1.8 OIS destekli ana kamera, 13 Megapiksel f/2.2 ultra geniş açılı kamera, 40 Megapiksel f/1.6 lens ve 64 Megapiksel f/3.5 OIS destekli telefoto
 • Ön kamerası: 13 Megapiksel
 • Pili: 4.360 mAh/ Hızlı şarj 66W

 

2. Huawei Mate 40 Pro ve Huawei Mate 40 Pro Plus

DxoMark puanı genel kamera performansı: 136

Selfie performansı: 104

Huawei özellikle kamera tarafında iddialı modellere imza atıyor. Mate 40 serisi de bu noktada oldukça önemli bir seri olarak bizleri karşılıyor. 2020 yılında görücüye çıkan serinin “Pro” takısına sahip üyesi olan Mate 40 Pro, Türkiye’de satılıyor olmasıyla da diğer modellere göre daha ulaşılabilir hâle geliyor. Bugün itibarıyla başlangıç fiyatı 19.999 lira.

Cihazda 5 nm süreçten çıkan Kirin 9000 işlemcisi yer alıyor. Yani oldukça hızlı olan bu cihaz, 8 GB RAM desteği ile de kullanıcıya oldukça yüksek bir performans sunuyor. 4.400 mAh bataryasıyla uzun soluklu bir pil deneyimi yaşatıyor.

Farkı, Leica marka lenste

Gelelim kamerasına. Cihazın kamerası, yüksek performanslı lensleriyle tanınan Leica imzasını taşıyor. Bu sayede kamera performansı, düşük ışık koşullarında bile oldukça yüksek. Tanıtıldığı zaman DxOMark tarafından en iyi kameraya sahip olan telefon olarak seçilen model, 2022 yılında hâlen en iyiler arasında yer alıyor.

Mate 40 Pro’nun ön tarafında çözünürlüğü 13 Megapiksel f/2.4 diyaframa sahip bir kamera var. Ana kamera tarafında ise LEICA yapımı 50 Megapiksel f/1.9 ana kamera, 20 Megapiksel f/1.8 ultra geniş açılı kamera ve 5x periskop yakınlaştırma ve OIS destekli 12 Megapiksel f/3.4 telefoto kamera olmak üzere 3 kamera bulunuyor.

Merak edenler için akıllı telefonun diğer özellikleri:

 • Boyutu: 162.9 x 75.5 x 9.1 mm
 • Ekranı: 6.76 inç, OLED, 90Hz, 2.772 x 1.344 piksel çözünürlük
 • İşlemcisi: Kirin 9000 5G
 • Bellek ve depolaması: 8 GB RAM – 256 GB
 • Arka kamerası: 50 MP, f/1.9, 23mm (geniş açı), 1/1.28 inç 12 MP, f/3.4, 125mm (periskop telefoto), PDAF, OIS, 5x optik zoom 20 MP, f/1.8, 18mm (ultra geniş açı
 • Ön kamerası: 13 Megapiksel f/2.4, 18mm ultra geniş açı, TOF 3D sensör.
 • Pili: 4.400 mAh/ Hızlı şarj 66W
 • Bağlantı: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, çift- bant, Bluetooth 5.2

Bu cihazla çekilmiş fotoğraflar şöyle görünüyor:

Değerlendirme puanımız: 7/10

Mate 40 hem Türkiye’de aktif bir şekilde satılıyor hem de 2020 yılında tanıtılmasına rağmen halen en iyi kameralardan birine sahip. Bu sebeple satın alındığında üzmeyecek bir performans sunacağını söylemek mümkün. Ancak telefonun Türkiye’de  yaklaşık 20 bin TL’den başlayan bir fiyata satılması cihazın herkese ulaşamacağını gösteriyor ve bu sebeple 7 puan veriyoruz.

Çin merkezli Huawei’in Mate 40 serisinin “Pro Plus” takısına sahip modeli de aslında kardeşinden pek farklı özelliklere sahip değil. Tasarım tarafında dikkat çeken detayları barındıran akıllı telefonun önü ve arkası cam materyali ile bizleri karşılıyor. Gorilla Glass 6 teknolojisi ile korunan telefonda IP68 sertifikası da Mate 40 Pro modelindeki gibi yer alıyor. IP68 ile birlikte telefon, 2 metre derinlikteki suda yarım saate kadar dayanıklılık sunmasıyla dikkat çekiyor. Ekran altı parmak izi teknolojisi bulanan telefon oldukça iddialı.

Pro Plus’ta HDR, 3D yüz tanıma ve 5G var

Gücünü 5 nm fabrikasyon süreçli Kirin 9000 işlemcisinden alan Mate 40 Pro Plus aynı zamanda giderek yaygınlaşan 5G teknolojisine de sahip. Huawei Mate 40 Pro Plus kavisli bir tasarımıyla iki yıl önce tanıtılmıştı. 90Hz ekran yenileme hızına, 240Hz dokunma hassasiyeti eşlik ediyor. HDR ve 3D yüz tanıma sistemi bulunan telefonun en dikkat çeken yanlarından birisi de ekranı dokunmadan yönetebiliyor olmanız. Bu özellik sayesinde elleriniz dolu ya da kirliyken ekrana dokunmadan aramalaranızı cevaplayabiliyor ya da ekranı aşağı/yukarı hareket ettirebiliyorsunuz.

Bu modelde de kamera Leica marka. Ana kamerası yine 50 Megapiksel f/1.9 ama bu modelde ekstra bir kamera bulunuyor. 20 Megapiksel f/1.8 ultra geniş açılı kameranın yanı sıra 12 Megapiksel f/3.4 3x optik yakınlaştırma yapabilen telefoto kamera ve 10x yakınlaştırma sunan optik lens mevcut. DxoMark puanı genel kamera performansına göre bu modelin puanı 139.

Telefona yıldız veremiyoruz çünkü Türkiye’de aktif olarak satılmıyor. Ancak cihaz 2021 yılından beri aktif bir şekilde kullanılıyor. İlerleyen dönemde bu cihazın adını daha fazla duyacağız.

3. iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max

iPhone 13 Pro ve Max modellerinin DxoMark puanı genel kamera performansı: 137

Selfie performansı: 99

Türkiye’de satılan ve en iyi kamera performansı sunan cihazlardan birine imza atan Apple; iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max ile bir adım öne çıkıyor. 2021 yılının son çeyreğinde tanıtılan telefon ailesi iPhone 13 Mini, iPhone 13, iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max olmak üzere toplamda 4 modelden oluşuyor. Ailenin en güçlü ve performansı yüksek modelleri de 13 Pro ve 13 Pro Max.

iPhone 13 Pro’nun 6.1 inçlik tam ekran OLED ekranı bulunuyor. 460 ppi yoğunlukta 2.532 x 1.170 piksel çözünürlüğü bulunan cihazın 120 Hz’e kadar uyarlanabilir yenileme hızına sahip ProMotion teknolojisi, HDR ve True Tone ekranı da var.

6 kat optik zoom ve LiDAR sensörü

Kamera tarafında ise oldukça iddialı olan iPhone 13 Pro, 12 megapiksellik Pro kamera sistemine sahip. Bu kameralar, telefoto, geniş ve ultra geniş kameralar şeklinde kurulumu tamamlıyor. Telefoto: ƒ/2.8 diyafram, geniş açılı kamera: ƒ/1.5 diyafram, ultra geniş açılı: ƒ/1.8 diyafram ve 120° görüş alanı sunan 3 kat optik yakınlaştırma 2 kat optik uzaklaştırma; 6 kat optik yakınlaştırma aralığı ve 15 kata kadar dijital yakınlaştırma yapmak mümkün.

Kamera tarafında pek çok özelliği birleştiren Apple, iPhone 13 Pro’da aynı zamanda önceki nesilden beri bulunan LiDAR sensörü geliştirdi. LiDAR sensör ne işe yarıyor? LiDAR sensörü şimdiye dek pek çok cihazda gördüğümüz ToF sensörünün daha gelişmiş versiyonu olarak düşünebiliriz. Her iki sensörün de temelde 3 boyutlu haritalama işlevi gördüğünü söyleyebiliriz. Pratik anlamda LiDAR sensörü, oyun ve gerçek zamanlı alışveriş gibi uygulamalarda daha gerçekçi ve iyi bir deneyim sunmayı vadediyor.

iPhone 13 Pro Max’in kamera performansı ise “max” olmayan model ile aşağı yukarı benzer şekilde. iPhone 13 Pro Max tarafında ProMotion teknolojisine sahip Super Retina XDR ekran bulunuyor ve bu ekran 6.7 inç tam ekran OLED yapıda ve 458 ppi yoğunlukta 2778 x 1284 piksel çözünürlük sunuyor. Her iki modelde de A15 Bionic çip yer alıyor.

Cihazla çekilen 2 fotoğraf şöyle:

Değerlendirme puanımız: 8/10

Bugün itibarıyla Apple’ın en gelişmiş akıllı telefonları olan iPhone 13 Pro ve iPhone 13 Pro Max modelleri kamera performansı tarafında oldukça iyi bir iş çıkartıyor. Bugün itibarıyla fiyatı 21 bin 499 TL’den başlayan iPhone 13 Pro modelinin yanında iPhone 13 Pro Max’ın 21 bin 999 TL’ye satıldığı görülüyor. Bu yüksek fiyatlar nedeniyle kamerası çok iyi olan bu telefonun puanını biraz kırıyor ve 10 üstünden 8 yıldız veriyoruz.

4. Xiaomi Mi 10 Ultra

DxoMark puanı genel kamera performansı: 133

Selfie performansı: 88

Xiaomi Mi 10 Ultra çıktığı günden bu yana oldukça fazla konuşuldu ve dikkat çekti. 2020 yılında tanıtılmış olmasına rağmen halen en iyi kamera performansı sunun cihazlar arasında yer alıyor. Telefonun 6.67 inçlik FHD Plus ve AMOLED yapıda 120Hz ekran yenileme hızı bulunuyor.

Mi 10 Ultra modelinde 48 Megapiksel f/1.85 diyafram genişliğinde ana kamera yer alıyor. Cihazın 20 Megapiksel f/2.2 diyafram genişliğinde ultra geniş açılı kamerası, 48 Megapiksel f/4.1 diyafram genişliğinde periskop kamerası ve 12 Megapiksel f/2.0 diyafram genişliğinde 1.4µm 2x optik yakınlaştırmalı portre kamerası da bulunuyor. Cihazın yakınlaştırma performansı ise oldukça iyi zira 120x yakınlaştırma yapmak mümkün.

Eğer video çekmek isterseniz kamera sizlere 8K 30FPS, 4K 60FPS video kaydı gerçekleştirmeye olanak sağlıyor. Telefon tanıtıldığı dönemde 1/1.32″ super sensor teknolojisiyle öne çıkmıştı. Bu ise ana kamerada 100 Megapiksellik görüntüler için yüksek çözünürlük algoritmasına sahip olduğu, 8P lens ve ikili doğal ISO Fusion teknolojisinin yer aldığı anlamına geliyor.

Bu cihazla çekilmiş fotoğrafın, Mi 10 Pro ile çekilmiş fotoğrafla kıyaslaması şöyle:

Performans değerlendirmesi: 6/10

Telefona 10 üzerinden bir yıldız vermek gerekiyorsa 6 vermek mümkün. Cihazın 803 dolardan başlayan bir fiyatı bulunuyor. Bu aynı klasmandaki cihazlara göre biraz daha yüksek olduğu için puanını kırdık. Türkiye’de aktif bir şekilde bulmanın da mümkün olmadığı cihazı yurt dışından getirtmek gerekiyor. Bu nedenle de puanı biraz daha kırdık ve 6 verdik.

Merak edenler için akıllı telefonun diğer özellikleri şöyle:

 • Boyutu: 162.32 x 75.94 x 9×45
 • Ekranı: 6.67 inç, FHD+, AMOLED 120 Hz
 • İşlemcisi: Snapdragon 865 (4×2.84 GHz Cortex-A77 & 4×2.42 GHz Cortex-A55)
 • Bellek ve Depolaması: 16 GB RAM – 256 / 512 GB
 • Arka kamerası: 48 Megapiksel f/1.85 ana, 12 Megapiksel f/2.0 telefoto, 48 Megapiksel f/4.1 telefoto 2, 20 Megapiksel f/2.2 ultra geniş açılı – OIS – 8K video kaydı
 • Ön kamerası: 20 Megapiksel f/2.3
 • Pili: 4500 mAh – 120W hızlı şarj, 50W kablosuz hızlı şarj, 10W ters şarj
 • Bağlantı: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, Bluetooth 5.1

Samsung Galaxy Note 20, 10 bin liranın altında

Genel bir değerlendirme yapacak olursak: Burada listelediğimiz modellerin birçoğu daha yeni tanıtıldı ya da Türkiye’de aktif olarak satılmıyor. DxoMark puanı yüksek ve gazetecilerin haberleri için çekecekleri fotoğrafları ve videoları iyi bir şekilde sunan diğer bazı marka ve modelleri de kısaca anmak istiyoruz. DxOMark tarafında yine yüksek puanı olan ve Türkiye’de gazetecilerin ulaşabileceği bu modeller şöyle:

 • Samsung Galaxy S20 Ultra: Kamera performansı 126, selfie performansı 100. Türkiye başlangıç fiyatı: 15 bin 140 TL.
 • iPhone 11 Pro Max: Kamera performansı 124, selfie performansı 92. Türkiye başlangıç fiyatı: 20 bin 140 TL.
 • OnePlus 9 Pro: Kamera performansı 124. Türkiye başlangıç fiyatı: 15 bin 799 TL.
 • iPhone 12 Mini: Kamera performansı 122, selfie performansı 98. 11 bin 600 TL.
 • Samsung Galaxy Note 20: Kamera performansı 120, selfie performansı 100. 9 bin 407 TL.

Bu telefonların da fiyatlarının oldukça yüksek olduğunu görüyoruz ancak kamerası en iyi telefonlar listesi bu şekilde sıralanıyor. Akıllı telefonların artık zorunlu bir ihtiyaç olduğu göz önüne alındığında, işini dijital olarak da yapması gereken gazeteciler başta olmak üzere içerik üreticilerinin seçecekleri telefonlarda kamera ve video performansını dikkate alması gerekiyor. Bu noktada Android tarafta en iyi seçenek Huawei Mate 40 serisinden bir model ya da Samsung’un S20 ya da Note 20 modelleri olabilir gibi görünüyor. Apple tarafında ise 2019 yılında tanıtılan iPhone 11 Pro Max halen iyi bir seçenekken, iPhone 12/ iPhone 12 Mini ve eğer bütçeniz varsa iPhone 13 serisinden bir model tercih edebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Nilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü derece ile bitirdi. Üniversite yıllarından beri bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Daha önce Log Dergisi, Shiftdelete ve Milliyet gibi kuruluşlarda çalıştı. Kendi ifadesiyle, "yazdığı haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor."

Journo E-Bülten