Müzik Seyahat

EXIT kimin EXIT’i? Junkielerden hipsterlara bir festival hikâyesi

4 gün. 15 sahne. 195 bin kişi. Tarihi Petrovaradin Kalesi’nde. Güneş gözlüklerinizi unutmayın! ?

2000 senesinin yaz aylarında Novi Sad ahalisi de dönemin Yugoslavya’sının hemen her şehrinde olduğu gibi Miloseviç rejimine karşı ayaklanır. Protestolar üniversite bahçesinde 100 gün süren bir festivale evrilir. Ertesi yıl Temmuz’un 6’sıyla 14’ü arasında Miloseviç rejiminin gidişini kutlamak üzere Petrovaradin Kalesi’ne taşınan EXIT artık Avrupa’nın önde gelen organizasyonlarından birine dönüşme yoluna girmiştir.

Bu sene 7-10 Temmuz’da 16.’sı düzenlenen festival yıllar boyunca çok sayıda prestijli ödüle layık görüldü, popülerleştikçe de siyasi kimliğinden uzaklaştığı eleştirilerine çokça maruz kaldı. Bu yıl ana sahnedeki David Guetta performansı çoğu EXIT sevdalısı için bardağı taşıran son damla oldu. Daha ünlü olmadan önce EXIT’e Sırbistan gençlik kadrosundan el veren RAP grubu Bad Copy, Fusion Stage’deki performansının bir bölümünü David Guetta’ya ağza alınmayacak laflar etmeye ayırdı. Tabii David Guetta’nın bundan haberi olmadı.

‘Sermaye defol!’

Son üç yıldaki dönüşümü görünce dış kapının mandalı da olsanız endişelenmemek elde değil. “İt, kopuk, rejim düşmanı, bölücü, terörist” sıfatlı bir grup insanın başlattığı festival korkutucu bir hızla Avrupa hipsterlığının trendy ‘vacation’larından biri haline gelmekte. En hafifiyle, Petrovaradin büyük bir kale olsa da, 195 bin gibi bir katılımcı sayısı yer yer ve zaman zaman “Çin’e mi geldik?” sorusunu sordurtabiliyor. Üç sene önce Türkiye’den gelen benim gibi bir baltanın bile müzik beğenisine seviye atlatabilen festivalin bu yıl birçok katılımcısını David Guetta ve benzerleri ile popülarite bataklığına itmesi de en azından bir ‘yakışmıyor’u hak ediyor.

Dans Arena

Neyse ki tiki tiki katılımcılar genellikle ana sahnedeki pop performansları takip edip sabah 03:00 gibi uyumaya gidince ortalık yine EXIT’i EXIT yapan ‘junkie’lere ve tabii ki Dans Arena’ya doğan güneşe kalıyor.

Dans Arena deyince bir durmak gerekiyor. EXIT, EXIT ise şüphesiz ki bu Dans Arena sayesinde ya da bir başka deyişle Dans Arena olmasaydı EXIT de EXIT olmazdı. Dans Arena’daki atmosferi tasvir etmek beni aşacağından Dj Solumun’un aşka geldiği anları izlemekte fayda var.

Nasıl gideriz?

EXIT Petrovaradin Kalesi’nde, Petrovaradin Kalesi Sırbistan’ın Voyvodina bölgesinin başkenti diyebileceğimiz Novi Sad yani Yeni Şehir’de. Türkiye’den gelmenin en iyi yolu Atatürk’ten THY ya da Air Serbia, Sabiha Gökçen’den Pegasus ve bir buçuk saatlik uçuşla Belgrad Nikola Tesla Havaalanı…

Nikola Tesla Havaalanı’ndan iyi bir pazarlıkla taksiye 50 Euro verip Novi Sad’a gitmek iki saat gibi bir zaman alacaktır ya da önce havaalanından otobüs, minibüs ya da yine peşin pazarlık ve 15 Euro’luk bir taksi ücretiyle Belgrad tren garı ya da otogarına gitmek gerekecek. Belgrad–Novi Sad trenle iki–iki buçuk, otobüsle bir buçuk–iki saat mesafe.

Novi Sad’da konaklama kendine güvenenler için Petrovaradin’deki kamp alanında ya da şehirde hostel, hotel, apart gibi yerlerde olabilir. Kamp, sürekli Petrovaradin’de olacağınız için en keyifli seçenek gibi görünse de yağmur sürprizi yüksek ihtimal.

EXIT önümüzdeki yıl 6-9 Temmuz’da. Yine Petrovaradin Kalesi’nde ve konsept 1967’de başlayan hippilik akımının 50. yılına selam olsun diye aşk. Son yıllardaki ticarileşme eleştirilerini hafifletebilecek, kitleye MTV’de tükettiğinin aynısını satmaktansa kitleyi dönüştürme iddiasını taşıyan bir konsept gibi görünüyor. Tabii ki oldukça iyimser bir bakışla…

Akın Nazlı

Akın Nazlı

2006'dan beri ekonomi-finans muhabiri olarak çalışıyor. 2010'dan beri Intellinews.com'a yazıyor. Türkiye ve Balkan ülkeleri özelinde, makroekonomi, finansal piyasalar, siyaset, uluslararası ilişkiler ve şirket haberleriyle ilgileniyor.