Söyleşi

Gazeteci kadınlar için bir destek ağı

Gazeteci kadınlar için bir destek ağı yaratmayı hedefleyen Gazetecilikte Kadın Koalisyonu’nun (The Coalition For Women In Journalism) kurucu yöneticisi Kiran Nazish, “Güvencesiz ve büyük ölçüde kadın düşmanı bir çevrede kadın gazeteciler stres altında, sıkışmış ve sıklıkla yorgun hissediyorlar” diyor.

Journo’ya konuşan Kiran Nazish, The Coalition For Women in Journalism platformunun 2017 yılının Mart ayında birçok ülkede, farklı ekipler ve bölümler ile kurulduğunu belirtiyor. “Amaç, dünyadaki kadın gazeteciler için bir destek ağı oluşturmak” diyen Nazish, şunları söylüyor:

“Kadın gazetecilerin birlikte ayrımcılık ve sınırlar olmaksızın gelişip büyüyebilecekleri, birbirlerini destekleyebilecekleri güvenli bir gazetecilik alanı yaratmayı hedefliyoruz. Kadın gazetecileri birbirleriyle yardımlaşmaları için cesaretlendiriyoruz ve bu endüstrideki diğer gruplar ile paydaşların herhangi bir zarara neden olmamasını sağlıyoruz. Mentorluk programımız ile güvenli ve gelişen ortamların savunuculuğu sayesinde, kadın gazetecilerin beslenmesi, güvenliği ve büyümesi için alanlar yaratıyoruz. Ulusal ya da etnik sınırlar olmadan çalışıyoruz ve her kökenden kadına destek sunuyoruz.”

Gazeteci kadınları desteklemek onları daha yaratıcı yapar

Sektörün toplum, eşitlik ve mentorluk ihtiyacından doğan platformun çalışmalarını Nazish şöyle anlatıyor:

“Genel olarak şu andaki çalışmalarımız üç şeye odaklanmaktadır: Rehberlik, savunma ve kadın ve LGBTİQ gazeteciler için büyüme. Güvencesiz ve büyük ölçüde kadın düşmanı bir çevrede kadın gazeteciler stres altında, sıkışmış ve sıklıkla yorgun hissediyorlar. ‘Eğer biz kadın gazetecilerin zorlukların üstesinden gelmesine yardım edersek, cinsiyet farkını kapatmaya yardımcı olabileceğiz’ varsayımı üzerine çalışmaları başlattık. Daha iyi bir şeyler olabileceğini biliyoruz. Kadın gazetecileri desteklemek onları daha esnek ve yaratıcı yapar. Tutarlı olarak bire bir destek sağlamak gerekir ve şimdi her zamankinden daha fazlasına ihtiyaç duyulmaktadır.”

Nazish, bu çerçevede oluşturdukları formülleri paylaşıyor:

* Güç + Güvenlik = Etki -> Büyüme

* Mentorluk + Savunu = İyi Gazetecilik

Anketlerle sorunları listeliyorlar

Nazish, platformun Güney Asya, Latin Amerika, Orta Doğu ve Kuzey Amerika’nın bazı kısımlarını kapsadığını belirterek, buralardaki mentorların sağlık, savaş muhabirliği, fotoğrafçılık ve yayın gibi konularda uzmanlığa sahip olduğunun altını çiziyor. Platformun kadın gazetecilerin tacize ya da saldırıya maruz kalması durumunda davaları izlediklerini ve belgelediklerini dile getiren Nazish, “Haber merkezlerinde sık sık anketler yapıyoruz ve kadın gazetecilerin farklı ülkelerde karşılaştıkları sorunları çıkarıyoruz” diyor. Bu sürecin ardından söz konusu sorunların çözülmesi için gazeteci kadınların nasıl desteklenebileceği belirlenip harekete geçiliyor.

Eda Narin

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümü mezunu. Çeşitli ajans, gazete ve sitelerde muhabir ve editör olarak çalıştı. Ulusal ve uluslararası basın kuruluşlarında freelance muhabirliğe devam ediyor.

E-Posta Aboneliği