Haber

İmamoğlu’nun Saraçhane ‘miting’ine en az 20.000 kişi katıldı

Ekrem İmamoğlu’nun 27 Haziran’da mazbatasını alarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak göreve başladığı dakikalarda Saraçhane’de bir mitinge dönüşen kutlamaya kaç kişinin katıldığına dair medyada net bir bilgi yer almadı. MapChecking adlı kalabalık hesaplama aracını kullandığımızda, o gün Saraçhane’de en az 20 bin kişinin olduğunu tahmin edebiliyoruz.

“40 yıllık Fatihliyim, böyle kalabalık görmedim. Saraçhane değil mübarek Yenikapı miting alanı gibi olmuş.” Ekşi Sözlük’te 27 Haziran’da paylaşılan bir yorumda bu ifade kullanılıyordu. Peki, Saraçhane’de kaç kişi vardı? İki gündür medyaya bu konuda bir bilgi yansımayınca, Journo’da daha önce de bahsettiğimiz MapChecking uygulamasını kullanarak kendimiz hesaplamaya çalıştık.

Geçmişte Google Earth Pro da kalabalık hesaplaması için kullanılabiliyordu. Bir Fransız geliştiricinin eseri olan MapChecking bu işlemi çok daha kolaylaştırdı. Güney Fransa’nın Aix-en-Provence şehrinde yaşayan Antony Catel, Fransa cumhurbaşkanlığı seçimleri sırasında bir saat içinde bu programı yazmış. Amacının “gazetecilerin ve okurların, siyasetçilerin saçmalamasını engellemek için kullanabileceği basit bir program oluşturmak” olduğunu söylüyor. Aracın kullanıma açıldığı ilk iki günde, uygulamanın Google Haritalar API’si üzerinde yaklaşık 40.000 işlem yapılmış ve kullananlar arasında Fransa’daki bir belediye de var.

MapChecking ile kalabalık tahmini

Gazetecilikte kullanılabilecek en basit dijital araçlardan biri MapChecking… Önce mapchecking.com adresine girip istediğiniz alanı işaretliyorsunuz.

Biz de Saraçhane’de bulunan İBB binasını uygulamada arattık. Kalabalığın nerelerde olduğunu haber görüntülerinden tespit edip MapChecking üzerinde bu alanı işaretledik.

MapChecking imleci oldukça esnek; çokgen şeklinde alanlar belirlememize de izin veriyor.

Kalabalık hesaplamalarında en kritik konu ise yoğunluk. Örneğin 10 metrekareye bir kişinin düştüğü, yani yoğunluğun son derece düşük olduğu 1.000 metrekarelik bir alana 100 kişi sığar. Ama yoğunluğu metrekare başına yedi kişi gibi “metrobüs seviyesine” çıkarırsanız aynı alana 7.000 kişi sığdırabilirsiniz.

Saraçhane’deki kutlama görüntülerinde metrekareye kabaca iki kişi düştüğünü (orta yoğunluk) kabul edersek, MapChecking’e göre yaklaşık 10.000 metrekarelik bu alanda 20.000’i aşkın kişinin bulunduğunu söyleyebiliriz.

Miting alanı olmayan, hatta meydan bile sayılamayacak bir bölge için ciddi bir kalabalık…

Oğuz Bakır

Cumhuriyet'te stajyer muhabirlik, Milliyet'te muhabirlik; Yurt, ABC Gazetesi, Ensonhaber, Sadece Haber, Sputnik ve T24'te editörlük yaptı. NewsLab Turkey ve Inside Turkey başta olmak üzere birçok kuruluş için freelance olarak röportaj, araştırma, söyleşi gibi içerikler üretmeye devam ediyor.

E-Posta Aboneliği