Haber

Kobe Bryant’ın ölümü: Google Haberler’de değişen bir şey yok

Los Angeles Lakers’daki basketbol kariyeriyle NBA tarihine geçen Kobe Bryant bir helikopter kazasında hayatını kaybetti. Bu acı son dakika haberinin Google sonuçlarına yansıması ise arama devinin eylül ayında yaptığı açıklamaya rağmen geçmiş yıllardan pek de farklı olmadı. Ölüm haberini ilk duyuran TMZ’nin özgün içeriği Google Haberler’de sadece 40 dakika birinci sırada kaldı. Türkçe sonuçlarda da Google ilk 12 saat içinde yine özgün içeriklerden çok, “kopyala-yapıştır” haberleri öne çıkardı.

1978 doğumlu Kobe Bryant, şutör gard mevkiinde oynadığı 20 yıllık NBA kariyerinin tamamını Los Angeles Lakers’da geçirmiş, 18 kez All-Star seçilmişti. NBA tarihinin en çok sayı atan üçüncü oyuncusu unvanını önceki gün Lebron James’a devreden iki Olimpiyat madalyalı Bryant, 2018’de kendi yaşamını anlattığı “Dear Basketball” (Sevgili Basketbol) adlı kısa filmle Oscar ödülünü de kazanmıştı.

Jübilesinden beri kendi kurduğu Mamba Sports Academy adlı basketbol okulunu yöneten Bryant’a ait Sikorsky S-76 tipi helikopter dün California’nın Calabasas bölgesinde yoğun siste bir dağın eteğine çakıldı. Bryant ve 13 yaşındaki kızı Gianna Bryant ile beraber helikopterdeki dokuz kişi de hayatını kaybetti. ABD medyasında yer alan haberlere göre helikopter, Bryant gibi basketbolcu olan kızı ile onun bir arkadaşını, arkadaşının ailesini ve koçlarını bir gösteri maçına götürüyordu.

Bryant’ın ölümünün dünya çapında son yıllardaki en büyük haber arama hacimlerinden birini yarattığı tahmin ediliyor. Dün gece Türkiye’de birçok haber sitesi ortalama bir pazar gününden kat kat yüksek ziyaretçi sayılarına ulaştı. Yoğun trafik nedeniyle Ekşi Sözlük dâhil birçok siteye uzun süre erişim sağlanamadı.

İlk duyuran TMZ oldu, NYT uzun süre teyit edemedi

Helikopterin düşüp Bryant’ın öldüğünü ilk duyuran ise ABD merkezli magazin sitesi TMZ oldu. İddiayı teyit etmeye çalışan ABD’nin en büyük medya kuruluşları yaklaşık yarım saat boyunca haberi hiç veremedi. New York Times yaklaşık bir saat sonra “canlı güncellemeler” sayfası açarak TMZ’nin haberini ve sonrasında yaşanan gelişmeleri anlık olarak aktardı. Ölümün teyit edilmesiyle beraber yeni özgün içerikler de yaklaşık iki saat sonra yayımlanabilmeye başladı.

Google eylül ayında duyurduğu algoritma değişikliği ile özgün haberleri arama sonuçları sayfasının tepesinde daha uzun süre tutacağını, “kopyala yapıştır” içerikleri ise geri plana atacağını açıklamıştı. Şirketin haberlerden sorumlu başkan yardımcısı Richard Gingras, arama motorunun algoritmasının “önem taşıyan ve orijinal habercilik olarak tanımlanan makaleleri öne çıkaracak” şekilde değiştirildiğini duyurmuştu.

Bu açıdan bakıldığında Google algoritmasında pek bir şey değişmediği Bryant’ın ölümüyle görüldü. TMZ’nin özgün haberi 40 dakika kadar arama sonuçlarının tepesinde kaldı. TMZ’nin haberini “kopyala yapıştır” ile aktaran ve üstüne yeni bir bilgi eklemeyen Variety ve Entertainment Weekly gibi diğer magazin sitelerinin içerikleri bu sürenin ardından ilk sıralara çıktı, TMZ’nin önüne geçti.

Bryant’ın ölümüne dair Türkçe haber sonuçlarında da Google’da geçen yıla göre ciddi bir fark gözlenmedi. Bu olayla ilgili, BBC Türkçe gibi daha fazla özgün bilginin yer aldığı içeriklere sahip yayıncılar arama sonuçlarında gerilerde kaldı. “Kopyala yapıştır” ile ajans bilgilerini aynen aktaran büyük haber siteleri ise yine Google arama sonuçlarında ilk sıraları domine etti.

Bu arada Bryant’ın dört kızının da kazada hayatını kaybettiğine dair asılsız haberler Türkçe arama sonuçlarında uzun süre yer aldı. Söz konusu haberler bir süre sonra yayından kaldırıldı.

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

Journo E-Bülten