Haber

Los Angeles Times: Gazetecilerimizin sendikasıyla tarihi bir toplu sözleşmeye imza attık

Los Angeles Times'ın merkezi. (Fotoğraf: Kent Nishimura)
ABD’nin en önemli gazetelerinden Los Angeles Times, bünyesindeki 475 gazetecinin üye olduğu sendika ile toplu sözleşme konusunda “tarihi” bir uzlaşmaya vardığını açıkladı. Bu sayede gazete çalışanlarının ücretlerine en az yüzde 5 zam yapılacak, ebeveyn izin hakkı tanınacak, gazetecilerin yazdığı kitapların telifinden pay alınmayacak ve yazı işlerinin çeşitliliği artırılacak.

ABD’nin batı kıyısındaki en büyük gazete, sendika konusunda çalışanlarıyla vardığı anlaşmayı önceki gün şu ifadelerle duyurdu: “Los Angeles Times yazı işlerinin 475 üyesini temsil eden sendika ile toplu sözleşme konusunda anlaşmaya vardı. Bu anlaşma, kuşaklar boyunca sendika karşıtlığının kalesi olarak bilinen bir gazete için kilometre taşı niteliğinde.”

Anlaşmayı başlığında da “tarihi” diye niteleyen gazete, çalışanlarıyla 15 aydır müzakere hâlindeydi. Yıllardır hiç zam alamayan gazeteciler varılan anlaşma kapsamında ilk aşamada en az yüzde 5 zam alacak ve ikinci ile üçüncü yılda da zamlar garanti edilecek. Gazeteciler iş güvencesi, ebeveyn izni, tazminat ve kitap anlaşmaları gibi konularda da önemli maddi kazanımlar elde edecek.

Ayrıca bundan böyle gazete yönetimi işe alım mülakatlarında toplumun yazı işlerinde temsil edilmeyen kesimlerine öncelik vererek çeşitliliği artıracak.

Anlaşmanın kasım başında yürürlüğe girmesi bekleniyor. Müzakerelerin son oturumunda bulunan 40 kadar gazeteci ve sendika temsilcisi önceki gece kutlama yaptı. Muhabirler, köşe yazarları, veri gazetecileri, editörler, web prodüktörleri, ses prodüktörleri, sayfa tasarımcıları, fotoğrafçılar ve video ekibi bu anlaşma kapsamında yer alıyor.

‘Yeniden canlanmamızı sağlayacak’

L.A. Times Guild ismiyle örgütlenen sendikanın eş başkanı Carolina A. Miranda, “Beraber başardık, çok gururluyuz. Sektörümüz zor zamanlardan geçerken önemli miktarda bir ücret artışı ve alanının en iyi gazetecileri için geniş bir iş güvencesi sağlamayı başardık… Bu gazetecilik adına da, Los Angeles adına da bir zafer” dedi.

Gazetenin yayın yönetmeni Norman Pearlstine da, “İlk toplu sözleşmelerin müzakeresi her zaman zor olur. Her madde ve fıkranın her iki taraf için de, hem bugün hem gelecekte ciddi sonuçları vardır. Bu anlaşmayla beraber Times’ın yerel bir sahiplikle yeniden canlanmasını sağladığımıza dair inancım tam” ifadesini kullandı.

1881’de kurulan ve ABD’nin en çok satan gazetelerinden olan Los Angeles Times tarihinde daha önce toplu sözleşme imzalanmamıştı. Nieman Lab bu nedenle bu adımı medya ve sendikalar tarihinde önemli bir kilometre taşı olarak niteledi.

Son iki yılda 30’u aşkın medya kuruluşunun sendikalaştığı ABD’de Vox Media haziran ayında toplu sözleşme imzalamıştı. Ülkenin en eski gazetelerinden bazılarına sahip olan Tribune Publishing ile dijitalde doğan The Ringer medya grubu da ağustosta sendikayı tanıdığını açıklamıştı.

Özellikle dijital gazetecilerin sendikalaşarak kazandığı haklar Buzzfeed gibi diğer birçok yeni medya kuruluşlarındaki çalışanları da harekete geçirmişti.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – ABD MEDYASINDA SENDİKALAŞMA RÜZGÂRI

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

E-Posta Aboneliği