Yeni Medya

Periscope: Cep telefonundan canlı yayın aracına

İranlı Kayvon Beykpour, Türkiye seyahati esnasında İstanbul Gezi Parkı protestolarına şahit olmuş ve otel odasından, “Keşke bir sistem olsa ve tüm dünya şu an bu olayları izleyebilse” motivasyonuyla Periscope uygulamasının tohumlarını atmış zihnine. Döndüğünde de bu fikrini ortağı Joseph Bernstein’le paylaşmış.

Bu iki yıl içinde yatırımlar alıp mühendislerle yoğun tempoda çalışan Beykpour ve Bernstein’in fikri, Ocak 2015’te Twitter’la buluştu. Mart 2015’te duyurulan Periscope, akıllı telefona sahip herkesin Twitter hesabıyla bağlanarak istediği yerden canlı yayıp yapabileceği bir uygulama. Siz yayına başlar başlamaz Twitter hesabınızdan bir tweet’le o an canlı yayında olduğunuz takipçilerinizle otomatik olarak paylaşılıyor. Üstelik zamanın ruhuna uygun olarak etkileşimde de bulunuyorsunuz elbette. İzleyenler ekrana dokunup size kalpler yolluyor ve chat kısmından soru ya da yorum yazabiliyor.

HEPİMİZ ORADAYIZ BE
Periscope’un duyurulduğu 26 Mart günü yurttaş haberci Ed Brophy, New York’taki yangını Periscope’tan canlı olarak yayınladı ve insanoğlunun bir uygulamaya ne kadar hızlı adapte olabileceğini de bir yandan göstermiş oldu. 27 Nisan 2015 akşamı ABD’nin Baltimore kentinde, polis şiddeti sonucu hayatını kaybeden Freddie Gray’in cenaze töreninden sonra yaşanan olaylarda, birçok yurttaş haberci Periscope üzerinden canlı yayın yaptı. O sırada orada bulunan The Guardian’ın Washington muhabiri Paul Lewis, bir vatandaşın yaşadıklarını anlatmak istediğini söylemesi üzerine uygulamanın canlı yayın tuşuna dokundu ve binlerce kişiye ulaştı.

YAYINDAYIZ
Öte yandan Periscope, Y kuşağının da kendine has tarzıyla istila altında. “Kızlar hadi soru sorun”, “İstek şarkı yollayın”, “Uykum kaçtı konuşalım mı?” gibi 20-30 kişinin takip ettiği yayınları “Neden?” diyerek izliyor insan.

Eğlence dünyasında da Periscope coşkuyla karşılandı diyebiliriz. Örneğin 30 bin takipçiye sahip Oprah Winfrey’i 2500 kişinin izlediğine şahit oldum. Tabii aynı potansiyeli Türkiye’de de Cem Yılmaz’ın yayınlarında görmek mümkün.

İlk 10 günününde 1 milyon kullanıcıya ulaşan Periscope, önümüzdeki dönemlerde hem yurttaş haberciliğine yeni bir soluk getirecek hem de kim bilir belki bu sayede yeni yurttaş televizyoncuları keşfedeceğiz.

Kurucularının dediği gibi “Bir fotoğraf, binlerce söze değer olabilir. Ama canlı bir video, seni başka bir yere götürebilir”.

Nihan Bora Sapmaz

Nihan Bora Sapmaz

Aydın Doğan Anadolu İletişim Meslek Lisesi ilk mezunlarından. Lisans ve yüksek lisans eğitimini gazetecilik üzerine tamamladı. 2001’de Milliyet gazetesindeki stajının ardından birçok gazete ve dergide çalıştı, yazdı. 2011’de NTV’deki yeni medya editörlüğü deneyimi sonrası internet sitelerinde kıdemli editör, yazı işleri müdürü, haber müdürü; reklam ajanslarında içerik direktörü olarak çalıştı. Şu an serbest olarak haber ve röportaj; yayınevlerine editörlük, redaksiyon yapmaya ve içerik projeleri üretmeye devam ediyor. Bir yandan içerik üretimi, yeni medya, medya okuryazarlığı ve haber yazımı üzerine eğitim veriyor.

E-Posta Aboneliği