Haber

Reuters’a 170 yıl sonra ilk kez kadın genel yayın yönetmeni

Alessandra Galloni, geçen yıl Davos'taki Dünya Ekonomik Forumu toplantılarında Reuters'ın Küresel İdari Editörü unvanıyla konuşmuştu. Fotoğraf: Jacob Polacsek

Dünyanın en büyük iki haber ajansından biri olan Reuters’ın başına 170 yıllık tarihinde ilk kez bir kadın geçiyor: İtalyan gazeteci Alessandra Galloni.

Londra merkezli uluslararası haber ajansı Reuters’ın sahibi olan Thomson Reuters şirketinin yönetim kurulu başkanı Michael Friedenberg, Journo dâhil medya temsilcilerine ve abonelerine bugün gönderdiği e-postada, Alessandra Galloni’nin genel yayın yönetmenliğine atanmasını, “heyecan verici bir haber” ifadesiyle duyurdu.

10 yıl görev yaptıktan sonra bu ay sonunda emekliye ayrılacak Steve Adler’in koltuğuna oturan Galloni, Reuters’ın tüm yayınlarını yönetecek.

1851’de Londra’da finans haberciliği odaklı bir ajans olarak kurulan Reuters, sonraki yıllarda uluslararası gazetecilikte birçok başarıya imza atmıştı. 1865’te ABD Başkanı Abraham Lincoln suikastını Avrupa’ya duyuran medya kuruluşu da Reuters olmuştu. Ajansın 170 yıllık tarihinde 7 adet Pulitzer de dâhil yüzlerce gazetecilik ödülü var.

47 yaşındaki Romalı gazeteci Galloni, 200 noktadaki 2.500 gazeteciyle bugün Associated Press ile birlikte dünyanın en büyük iki haber ajansından biri olan Reuters’ın küresel idari editörlüğünü yapıyordu. Pazartesi günü yeni görevine başlayacak Galloni, dört dil biliyor.

Friedenberg, atama duyurusunda Galloni için şu ifadeleri kullandı:

‘Dönüştürücü ve ilham verici bir lider’

  • Alessandra, üstün gazetecilik vasıfları ile dönüştürücü ve ilham verici bir lider. Haberciliğin geleceği konusunda tam anlamıyla küresel bir bakış açısına ve çetin bir vizyona sahip. 2020’de Gerald Loeb Vakfı’ndan Minard Ödülü’nün yanı sıra İngiltere Deniz Aşırı Basın Kulübü Ödülü ve Yılın Ekonomi Gazetecisi Ödülü’nü de almıştı.
  • Alessandra, Reuters’ın küresel idari editörü olarak haber toplama faaliyetlerine yenilikçilik, hız ve nitelik kattı. 2013’te Reuters’a katılmadan önce, 13 yıl boyunca Wall Street Journal’da Güney Avrupa bürosunun editörü olarak çalıştı.
  • Yeni bir genel yayın yönetmeni bulmak için küresel ölçekte yürüttüğümüz kapsamlı ve son derece rekabetçi arayış sürecinde, kurum içinden ve dışından etkileyici birçok isimle karşılaşsak da Alessandra öne çıkan aday oldu.
  • Heyecan verici bu yeni dönemde Alessandra’nın haber merkezimize liderlik edip dünyanın dört bir yanında hızlı, güvenilir ve saygın gazeteciliğe adanmışlığımızı yönetecek olmasından çok memnunum.

Galloni, atama haberini, “Dünyanın en iyi haber merkezine liderlik edecek olmaktan onur duydum” dediği bir tweet ile paylaştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – KADIN GENEL YAYIN YÖNETMENİ GELDİ, THE GUARDIAN 20 YILDIR İLK KEZ KÂR ETTİ

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

Journo E-Bülten