Mobil

Şarjı uzun süre giden telefonlar

Şarjı uzun süre bitmeyen bir telefon bulmak, muhabirler başta olmak üzere gazeteciler için de artık çok önemli. Taşınabilir pilli şarj cihazları (powerbank) ile bu sorunu çözmek istemeyenler, şarjı uzun giden telefon arıyor. TechRadar’ın testleri sonucunda ortaya çıkan şarjı uzun giden telefonlar rehberi aradığınız cevabı verebilir.

Şarj performansını kaliteli bir kamera gibi önemli özelliklerle birleştiren Lenovo ve Huawei‘nin zirveye çıktığı listede büyük bataryalarıyla Motorola üç modelle birden girdi. iPhone modelleri hafif olmalarına rağmen uzun süre giden şarjlarıyla, Samsung kablosuz şarj gibi özellikleriyle, Blackberry ise fiziksel klavyesiyle listede dikkat çekiyor.

Şarjı en uzun süre giden en iyi 10 telefon şöyle:

1. Lenovo P2

Listenin başında 28 saat 50 dakika gibi çok uzun bir süre giden şarjıyla ile Lenovo P2 bulunuyor. Bu telefonun 32 GB kapasiteli modeli bugünlerde 1.500 TL civarında fiyatlarla satılıyor.

2. Huawei P30 Pro

4,200mAh kapasiteli bir bataryaya sahip bu model, dört lensli güçlü kamerası ve zoom yeteneği ile de gazetecilerin favorisi olabilir. Saatlerce video bile izleseniz şarjı gün boyunca bitmiyor. 128GB modeli yaklaşık 5.000 TL’ye satışta.

3. Moto G7 Power

Motorola’nın bu modelinin bataryası 5,000mAh kapasiteli ve hızlı şarj özelliğine sahip. İş için kullanmaktan çok oyun oynamak üzere tasarlanan bu cihazın en büyük eksisi, fazla büyük ve ağır olması. ABD’de 240 dolar seviyesindeki cazip fiyatıyla dikkat çekiyor.

4. BlackBerry Key2

Blackberry’nin vazgeçmediği klasik fiziksel klavyesi bu modelde de mevcut ve telefonda haber yazmak isteyenlerin ilgisini çekebilir. Gelişmiş güvenlik özelliklerine sahip cihazın 3,500mAh kapasiteli bataryası 35 saate kadar şarj etmeden kullanım imkanı sunuyor.

5. Samsung Galaxy S10 Plus

4,100mAh batarya geniş ekrana rağmen cihazı gün boyu şarj etmeden kullanabilmenizi sağlıyor. Üstelik kablosuz şarj yeteneği de var. Huawei P30 Pro gibi bu telefonun da en büyük eksisi, 1000 dolara yaklaşan fiyatı.

6. Huawei Mate 20 Pro

Huawei bu modelde de 4,200mAh kapasiteli bir batarya kullanmış. Gün boyunca şarj etmeye gerek yok. 40W hızlı şarj cihazı ve kablosuz şarj özelliği de mevcut. Diğer özellikleri P30 modelinden bir tık daha aşağıda olduğu için fiyatı da yaklaşık 200 dolar daha düşük.

7. Moto E4 Plus

Eskidi deyip geçmemeniz gereken bir model çünkü 5,000mAh kapasiteli bataryası iki gün dayanabiliyor. Düz bir telefon isteyenleri uygun fiyatıyla da memnun ediyor. Ancak epey ağır olduğunu belirtmeye gerek yok.

8.  iPhone X

2,716mAh kapasiteli bataryası bu listedeki birçok telefondan daha ufak. Apple mühendisliğinin getirdiği üstün optimizasyon, bu küçük bataryanın bir gün boyunca şarj etmeden dayanmasını sağlıyor. Dezavantajı ise Türkiye dahil tüm dünyada görece pahalı olması.

9. BlackBerry Motion

4,000mAh kapasiteli bataryasıyla bu cihaz görece düşük çözünürlüklü ekran da dahil alt seviye özellikleri sayesinde iki güne kadar şarj etmeden dayanabiliyor. Su geçirmezlik gibi güzel özelliklerinin yanında çok fazla güvenmemek gereken kamerası başta olmak üzere çeşitli dezavantajları da var.

10. Moto E5

Bu model de 4,000mAh kapasiteli bir bataryaya sahip ve oldukça dayanıklı. Sadece haber yazmak, sosyal medyayı takip etmek ve telefonla konuşmak gibi amaçlar için kullanacaksınız şarjı kolay kolay bitmeyen bu büyük ekranlı telefonun kötü kamerasına ve vasat işlemci performansına pek takılmayacaksınız.

Bonus: Energizer Power Max P18K Pop

Bugüne kadar üretilen telefonlar içinde en yüksek batarya kapasitesine sahip (18,000mAh) olanı Energizer üretti. Prototipi bu yıl kamuoyuna tanıtan şirket seri üretim için bir kitle fonlama kampanyası başlatsa da telefon pek rağbet görmedi. Zira şarj etmeden 100 saat kesintisiz müzik dinleyebilmek gibi güzel bir özelliğin yanında, dambıla benzetilecek kadar ağır ve kalın olması gibi dezavantajlar var. Üstelik en ucuz model 549 dolardan başlıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – KAMERASI EN İYİ TELEFONLAR

 

Journo

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

E-Posta Aboneliği