Haber

Sedat Simavi Ödülleri açıklandı: Gazetecilik ödülünü Tolga Şardan’ın araştırma dizisi aldı

Tolga Şardan

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) kurucu başkanı adına 47 yıldır düzenlenen Sedat Simavi Ödülleri’ne 2023’te değer görülen isimler açıklandı. Gazetecilik ödülünü T24’te yayımlanan “Sinan Ateş cinayeti” başlıklı yazı dizisiyle Tolga Şardan kazandı.

11 Aralık 1953’de yaşamını yitiren Sedat Simavi‘nin adını taşıyan ödüller; gazetecilik, televizyon, radyo, karikatür, edebiyat, sosyal bilimler, fen bilimleri, sağlık bilimleri ve spor dallarında veriliyor. 47’nci Sedat Simavi Ödülleri’ne değer görülen isimler bugün açıklandı.

Gazetecilik dalındaki ödülü, 3-6-10-27 Ocak, 27 Şubat, 14 Mart, 23 Haziran,18 Temmuz ve 18-22 Ağustos 2023 tarihlerinde T24 haber sitesinde yayımlanan “Sinan Ateş cinayeti” başlıklı yazı dizisiyle Tolga Şardan kazandı.

Şardan, 1 Kasım’da T24’te yayımlanan ”MİT’in Cumhurbaşkanlığı’na sunduğu ‘yargı raporu’nda neler var” yazısı nedeniyle gözaltına alınıp tutuklandıktan sonra 6 Kasım’da şartlı olarak tahliye edilmişti.

Depremin simge fotoğrafı için Adem Altan’a övgü

Agence France-Press (AFP) fotomuhabiri Adem Altan da 6 Şubat depremlerinin ardından Kahramanmaraş’ta çöken bir binada ölen kızının elini tutan babayı görüntülediği haber fotoğrafıyla gazetecilik dalında övgüye değer bulundu.

Depremin bu simge fotoğrafının hikâyesini Adem Altan Journo’ya anlatmıştı. TIME dergisi 2023 yılının en iyi 100 fotoğrafı arasında Adem Altan’ın bu eserine de yer vermişti.

2023 Sedat Simavi Ödülleri’ni diğer dallarda kazananlar şöyle:

RADYO ÖDÜLÜ: Andaç Üzel
Borusan Klasik Radyo’da 20 Eylül 2023 tarihinde yayımlanan  “Ön Koltuk” adlı radyo programı nedeniyle ödüle değer görüldü.

RADYO (ÖVGÜ): Feyza Öztoprak Kaptı
TRT Türkiye’nin Sesi Radyosu’nda 10 Kasım 2022 tarihlerinde yayımlanan “Sonsuzluğa Atılan İmza: Atatürk” adlı radyo programı nedeniyle övgüye değer bulundu.

TELEVİZYON ÖDÜLÜ – HABER: Sevgi Şahin – Ömür Dikme
FOX TV’de 6 Şubat 2023 tarihinde yayımlanan Hatice’yi Kurtarmak” adlı ortak haber programı nedeniyle ödüle değer görüldü.

TELEVİZYON ÖDÜLÜ – HABER (ÖVGÜ): Nazlı Yerebasmaz – Çağlar Güner
FOX TV’de 7 Kasım 2022 tarihinde yayımlanan “Bir Gece Ansızın Kamulaştırıldı: Denizli – Avdanlıların Mücadelesi” adlı ortak haber programı nedeniyle övgüye değer bulundu.

BELGESEL ÖDÜLÜ: Seçici Kurul, yarışmaya başvuran eserler içerisinde bu yıl yönetmelik şartlarına uygun bir eser olmadığına karar verdi.

BELGESEL (ÖVGÜ): Eda Göklü – Cihan Çekiç
Puhu platformunda 11 Temmuz 2023 tarihinde yayımlanan “Bir Avuç Güzel İnsan” adlı belgesel programı nedeniyle övgüye değer bulundu.

KARİKATÜR ÖDÜLÜ: Haslet Soyöz “Karikatürist”
Karikatür sanatına verdiği emekten dolayı ödüle değer görüldü.

KARİKATÜR (ÖVGÜ): Halis Dokgöz
BirGün gazetesinde “Metafor isimli köşesinde Aralık 2022-Eylül 2023 tarihleri arasında yayımlanan toplumsal konulu karikatürleri nedeniyle övgüye değer bulundu.

Halis Dokgöz’ün 19 Kasım 2023 tarihli Metafor karikatürü

 EDEBİYAT ÖDÜLÜ: Füruzan
“Akim Sevgilim” adlı öykü kitabıyla ödüle değer görüldü.

SOSYAL BİLİMLER ÖDÜLÜ: Doç. Dr. Zafer Karademir
“Osmanlı Yeni Çağı’nda Tarımsal Gelişim: Ziraat, Hasılat, Ticaret” adlı eseri nedeniyle ödüle değer görüldü.

SOSYAL BİLİMLER (ÖVGÜ): Tuğba Tekerek
“Taşra Üniversiteleri: AK Parti’nin Arka Kampüsü” adlı eseri nedeniyle övgüye değer bulundu.

FEN BİLİMLERİ ÖDÜLÜ: Prof. Dr. İ. Halil Kavaklı – Prof. Dr. Alper Okyar – Doç. Dr. Şeref Gül
“Kriptokrom 1’in Yarılanma Ömrünü Hızlandırarak p53 Nakavt Farelerde Yaşam Süresini Uzatan Küçük Bir Molekülün Keşfi” başlıklı ortak çalışmaları nedeniyle ödüle değer görüldü.

FEN BİLİMLERİ (ÖVGÜ): Prof. Dr. Olcay Coşkun
Fiberli Biküme İzleçleri başlıklı çalışması övgüye değer bulundu.

SAĞLIK BİLİMLERİ ÖDÜLÜ: Doç. Dr. Urartu Özgür Şafak Şeker
Sentetik Biyoloji Yöntemleri ile Programlanmış Bakterilerin Manyetik Rezonans Görüntülemede Güdümlü Kontrast Ajanı Olarak Düzenlenmesi”  başlıklı çalışması nedeniyle ödüle değer görüldü

 SPOR ÖDÜLÜ: A Milli Kadın Voleybol Takımı
“Milletler Lig Şampiyonu, Avrupa Şampiyonu ve 2023 Dünya Kupası Şampiyonu” olması nedeniyle ödüle değer görüldü.

Sedat Simavi: Çalışandan yana, korkusuz bir medya lideri

Tolga Şardan’ın tutuklanmasına büyük tepki: Gazetecilere verilmek istenen gözdağını reddediyoruz

Depremin simge fotoğrafının öyküsü: “İlk defa gözlerim dolarak fotoğraf çektim”

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

Journo E-Bülten