Haber

Elon Musk’tan Twitter yöneticisine hisse çökerten yanıt: 💩

Twitter’ı satın alacağını geçen ay açıklayan Elon Musk, bu sosyal ağın üst yöneticisinin sahte hesaplar konusunda dün eleştirilere verdiği yanıtı dışkı emojisiyle karşıladı. Twitter hisseleri çakıldı. Fiyat düşürmeye çalıştığı iddia edilen Musk, sahte hesap oranı açıklanandan yüksek çıkarsa Twitter’ı daha ucuza alabileceğini söyledi.

Dünyanın en zengin insanı olan ABD vatandaşı girişimci Elon Musk, 93 milyondan fazla takipçiye sahip olduğu Twitter’ın hisselerini geçen ay sessizce satın alıp bir anda şirketin en büyük ortağı hâline gelmişti.

Twitter yönetim kuruluna yapılan daveti reddeden ve yöneticilere karşı gitgide hırçınlaşan Musk hemen sonrasında herkesi şaşırttı ve kısa süren pazarlığın ardından 44 milyar dolara şirketin tüm hisselerini satın almayı kabul etti.

Bugünlerde devir anlaşmasına son şekli veriliyor ve imzalanan taahhütnamede Musk aleyhine 1 milyar dolarlık bir cayma bedeli bulunuyor. Fakat devir gerçekleşti gerçekleşecek derken Musk geçen hafta frene bastı.

Twitter hisseleri bir ayda %30 düştü

Twitter’daki sahte hesaplarla (botlar) ilgili bir haberi cuma günü paylaşan Musk, şirketin resmi olarak açıkladığı %5 oranından fazla sahte hesap olup olmadığının saptanmasını istedi. Bu talebi yerine getirilene kadar devir anlaşmasının “beklemede” kalacağını belirten Musk, buna rağmen “satın alma taahhüdüne hâlâ bağlı olduğunu” öne sürüyor.

Twitter CEO’su Parag Agrawal dün sahte hesaplar konusundaki yorumlara bir dizi tweet ile yanıt verdi. Agrawal, sahte hesaplarla mücadelede ellerinden geleni yaptıklarını ve her çeyrekte tekrarlanan araştırmalara göre oranın %5’in altında kaldığını savundu.

Bu oranın, Twitter’da “gelir elde edilebilir günlük aktif kullanıcıları” (mDAU) kapsadığını vurgulayan Agrawal, sağlıklı sonuçlar verecek bu tür bir araştırmanın dış gözlemciler tarafından yapılamayacağını da iddia etti. Musk’ın bu yoruma yanıtı ise tek bir emoji oldu:

Teknoloji hisseleri düşerken yeniden pazarlık çabası mı?

Musk’ın geçen hafta yaptığı “Devir anlaşması beklemede” açıklamasıyla yaklaşık 20 puan değer kaybeden Twitter hisseleri, dünkü tweet düellosunun ardından 8 puan daha düştü. Böylece sosyal ağın değeri, genel olarak teknoloji hisselerinde son haftalarda yaşanan düşüşün de etkisiyle, Musk’ın satın alma kararını açıkladığı güne kıyasla yaklaşık %30 geriledi.

Musk’ın bu taktikle fiyat kırmaya çalıştığını öne sürenler var. Dün Miami’de düzenlenen All-In Summit’te konuşan ünlü iş insanı, sahte hesap konusu açıklığa kavuşturulmadan Twitter’ı satın almayacağını yineledi. Musk, gerçek oranın %5’ten yüksek olduğunun anlaşılması hâlinde daha düşük bir fiyata Twitter’ı satın almasının “masada” olduğunu da ifade etti.

Musk’ın sahte hesap gerekçesine sığınarak 1 milyar dolarlık tazminatı ödemeden Twitter’ı satın almaktan cayıp cayamayacağı tartışılıyor. Bu cayma bedelini ödemeden yeni bir fiyat pazarlığına girişip girişemeyeceği de tartışmalı. Şu an için birçok hukukçu, eğer niyeti buysa Musk’ın işinin kolay olmadığı görüşünde.

Uzlaşma çıkmazsa iki tarafı uzun bir hukuk mücadelesi bekliyor olabilir. Bu arada Twitter’ı “her ihtimali göz önünde bulundurarak” yönetmeye devam edeceğini vurgulayan Agrawal, şirketin ürün ve gelirden sorumlu yöneticilerini görevden aldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Sosyal medyada etkileşim: Twitter, Instagram, Facebook ve LinkedIn için en iyi paylaşım saatleri (2022)

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

Journo E-Bülten