Haber

5G etkisi: Telekom şirketlerinin video gösterimleri bir yılda %181 arttı

Türkiye’de ne zaman devreye gireceği hâlâ belli olmayan yeni nesil kablosuz iletişim teknolojisi 5G, dünyada etkisini göstermeye başladı. Yeni 5G hizmetlerini tanıtmak isteyen uluslararası telekom şirketlerinin reklam kampanyalarında video gösterim sayıları bir yılda yüzde 181 arttı.

New York merkezli dijital reklam teknolojisi şirketi Innovid’in bu hafta açıklanan verilerine göre küresel video gösterim sayısı geçen ay, 2020’nin mart ayına kıyasla yüzde 45 arttı. Dikeylere bakıldığında en büyük artışın, telekom şirketleri reklamlarında olduğu görülüyor. Bu reklamlar yıllık bazda TV’de yüzde 239, mobilde yüzde 149 daha fazla izlendi.

Otomotiv, finans ve perakende gibi diğer sektörlerin video izlenmeleri de son bir yılda artış kaydetti ama hiçbiri telekom sektörüne yetişemedi. Innovid’in pazarlamadan sorumlu başkan yardımcısı Stephanie Geno, Mediapost‘a yaptığı açıklamada bu verileri şöyle yorumladı:

  • 5G şebekeleri yaygınlaştıkça, birer reklamveren olarak telekom şirketleri, tüketiciyi 5G’li bir dünyada nelerin mümkün olduğu konusunda eğitme fırsatını kaçırmıyor. [Yıllardır pek büyümeyen] PC platformunda bile video izlenme sayılarında üç haneli artışlar kaydediliyor. Çünkü telekom şirketleri video reklam verirken çok kanallı bir yaklaşım sergiliyor.

Türkiye’de geçiş tarihi belli değil

Apple’ın 5G özellikli iPhone 12 modelleri geçen yıl Türkiye’de de satışa sunulmuştu. Türkiye’de de üretim yapan Çin şirketi Xiaomi de geçen ay Redmi Note 10 ailesini tanıtırken 5G’li modellerin de ülkemizde satışa sunulacağını açıklamıştı. Xiaomi’nin açıklamasında, “5G ağının önümüzdeki iki yıl içerisinde Türkiye’de de açılmasını beklediklerini” ifadesi dikkat çekmişti.

4G’ye oranla çok daha yüksek bağlantı hızları sağlayan 5G, geniş çaplı teknoloji ve altyapı yatırımları gerektiriyor. Dünyada birçok ülkede 5G yaygınlaşsa ve Türkiye’de 5G’li telefon modelleri çoğalsa bile, ülkemizde bu yeni teknolojinin tam olarak ne zaman kullanıma gireceği hâlâ belli değil.

Habertürk yazarı Güntay Şimşek geçtiğimiz günlerde,  “4,5G” ihalesindeki yerlilik kriterlerinin karşılanmasında yaşanan sorunları ve 5G’deki son durumu ele almıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR – 5G MEDYANIN NE İŞİNE YARAYACAK?

Journo

Yeni nesil medya ve gazetecilik sitesi. Gazetecilere yönelik bağımsız bir dijital platform olan Journo; medyanın gelir modellerine, yeni haber üretim teknolojilerine ve medya çalışanlarının yaşamına odaklanıyor, sürdürülebilir bir sektör için çözümler öneriyor.

E-Posta Aboneliği