Haber

Rektör Ağırakça: Okulumda kız gibi hoca istemiyorum

Mardin Artuklu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nden Araştırma Görevlisi E.Ö., Rektör Ahmet Ağırakça’nın kendisini çağırıp “Sen kız mı olmak istiyorsun? Mardin’de olduğunun farkında değil misin?” diyerek ayrımcılık yaptığını söyledi. Ulaştığımız Rektör Ağırakça ise “Okulumda erkek olup da kız gibi davranan hoca istemiyorum. Bu ahlâksızlık ve terbiyesizliktir. Bu haberi yaparsanız size de dava açarım” dedi.

Mardin Artuklu Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde 2014 yılından beri araştırma görevlisi olarak çalışan E. Ö., Prof. Ahmet Ağırakça tarafından 26 Aralık sabahı makam odasına çağırılarak cinsel kimliğine yönelik hakaret ve tehdit içeren söylemlere maruz kaldığını belirtti.

E. Ö., Rektörün makam odasında yaşananları şöyle anlattı: “Ağırakça bana durduk yere ‘Kız mı olmak istiyorsun sen?’ diye bir soru yöneltti. Şaşkınlığım karşısında ‘Mardin’de olduğunun farkında değil misin?’ diye devam etti. Ben ne olup bittiğini anlamak istediğimi ifade ederken ‘Çık dışarı!’ diye bağırmaya başladı. Bu yaptığının nefret söylemi olduğunu ve hakkında suç duyurusunda bulunacağımı ifade ettim. O da elini beline silaha uzanır gibi götürerek odadan çıkmam yönünde tehdit etti.”

E. Ö., 27 Aralık sabahı Prof. Ağırakça hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğunu belirtti.

‘Haber yaparsanız dava açarım’

Telefonla ulaştığımız Rektör Ağırakça ise konuyu gündeme taşımamız hâlinde Journo’ya dava açacağını öne sürerek: “Bu adam terbiyesizdir ve aşağılıktır. Okulda çocuklara terbiyesiz şeyler konuşuyor. Ben okulumda erkek olup da kız gibi davranan hoca istemem. Bu haberi yaparsanız siz de bedel öderseniz, dava açarım. Hiç uğraşmayın. Sizin de başınız derde girer” dedi.

Rektörlük açıklaması: Ahlaki değerler

Rektör Ağırakça: Okulumda kız gibi hoca istemiyorum” başlıklı haberimiz üzerine bir açıklama yayınlayan Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğü ise Araş. Gör. Özyetiş’in “ahlaki değerlerle örtüşmeyen ders muhteviyatları sunarak fikirsel yönlendirmelerde bulunduğunu” öne sürdü:

29 Aralık 2017 tarihinde çeşitli yayın organlarında journo medya platformu yazarlarından Zeynep Yüncüler tarafından servis edilen ve “Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü: Okulumda Kız Gibi Hoca İstemiyorum!” başlığıyla yayınlanarak üniversitenin saygınlığını zedelemeye yönelik haberler yer almıştır.

Haberde bahse konu araştırma görevlisi E. Ö. Rektör Prof. Dr. Ahmet AĞIRAKÇA’yla ilgili beyanlarının hakikatle alakası bulunmadığı gibi, kamuoyunu yanlış yönlendirmeye sebebiyet veren nitelemelerle de kurumumuzu hedef göstermiş olması kabul edilemez.

Adı geçen şahsın sorumlu olduğu ders müfredatına mugayir şekilde ahlaki değerlerle örtüşmeyen ders muhteviyatları sunarak fikirsel yönlendirmelerde bulunduğuna dair öğrenci ve velilerden idaremize ulaşan beyanlar üzerine kendisiyle görüşme yapılmış ve konuya ilişkin soruşturma süreci devam etmektedir.

Haklı bir idari soruşturmayı sulandırma gayesiyle provokatif şekilde nitelendirilebilecek toplum ve kurumlar nezdinde olumsuz kanaat oluşturmayı hedefleyen ve karalama boyutuna varan haberde iddia edilen hususların kabul edilebilir bir durum olmadığını belirterek yasal haklarımız saklı kalmak üzere, Üniversite ve Rektörü hakkında gerçek dışı beyanlar içeren bu haberleri tekzip eder ve gerçek dışı iddialarla haber yapılması anlayışından vazgeçilmesini ihtaren bildiririz.


20 kamu çalışanından biri LGBTİ kimliğini ifade edebiliyor

Kaos GL’nin “Türkiye’de Özel Sektör Çalışanı LGBTİ’lerin Durumu 2016” araştırmasına göre LGBTİ çalışanların çoğu işyerinde gizlenmek zorunda kalıyor, kimliğini açıklayanların ise 3’te 1’i ayrımcılığa uğruyor.

Sadece 10 kişiden 3’ü kimliğine ilişkin tamamen açık olabiliyor, yaklaşık aynı oranda kişi ise ancak kısmen açık davranabiliyor. Bu açıklık da çoğunlukla yönetime veya amirlere değil, yakın arkadaşlara veya diğer LGBTİ çalışanlara dönük olabiliyor.

Yine Kaos GL’nin “Türkiye’de Kamu Çalışanı Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İntersekslerin Durumu” araştırmasına göre 20 kamu çalışanı LGBTİ’den sadece 1’i, iş yerinde cinsel kimliğini çekinmeden ifade ediyor.

Zeynep Yüncüler

Lisans eğitimini İzmir Ekonomi Üniversitesi Medya ve İletişim bölümünde tamamlandı. Gazeteciliğe Milliyet gazetesi haber istihbarat bölümünde başladı. Ardından Artı 1 TV ve BirGün gazetesinde çalıştı. Gündem ve politika alanında altı belgesel hazırladı. Çağdaş Gazeteciler Derneği 2016 yılı Başarı Ödülleri'nde röportaj dalında ödüle layık görüldü. Artı TV'de 'odak' adında haber programını hazırlayıp, sundu. Şu anda serbest gazetecilik yapan Zeynep, medyapod ağında 'arabaşlık' adında podcast haber programını hazırlıyor.

Journo E-Bülten