Kent

Bisikletli kadınlar kendi bisiklet hikâyelerini yazıyor

'Kadınlar İçin Bisiklet Kılavuzu'nu, bisiklet seçiminde dikkat edilmesi gerekenleri ve İstanbul trafiğine inat pedal çevirmenin nasıl bir duygu olduğunu Bisikletli Kadın İnisiyatifi Kurucu Üyesi Gizem Kendik'e sorduk.

Bisikletli kadınlar okula veya işe, bazen de alışverişe bisikletle gidiyor. Fakat sayıları az. Diğer taraftan, onlar gibi bisiklete binmeye hevesli kadınlar olduğunu biliyorlar. Sadece biraz desteklenmeye, bunun mümkün olduğunu görmeye ihtiyaçları var. Bu nedenle de bir araya gelip Bisikletli Kadın İnisiyatifi’ni kurdular. Bugüne kadar çoğu şeyi deneye yanıla öğrenen bisikletli kadınlar geçtiğimiz sene Eti Sarı Bisiklet işbirliği ile bisiklete binmek isteyen kadınlara yol göstermesi amacıyla Kadınlar İçin Bisiklet Kılavuzu’nu oluşturdu. Kılavuzun içerisinde bir kadının yola bisikletle çıkmak istediğinde aklına gelebilecek tüm soruların yanıtları var. Bisiklet seçiminde dikkat etmesi gerekenler, rotanın nasıl belirlemesi gerektiği, bisiklete çocuğu ile binen ve işe bisikletle gidenler için öneriler gibi birçok başlık kılavuzda yer alıyor.

Bisikleti nasıl seçeceğiz?

“En temel nokta bisikleti hangi amaçla kullanacağınızı belirlemek. Temel sorulardan biri de nerede kullanacağınız? İşe, okula bisikletle gitmek, toplu taşıma araçlarını kullanmak istiyorsanız katlanır bisikletleri tercih edebilirsiniz”

İstanbul güzel ama bisiklet için uygun mu?

“Her şehrin bir bisiklet hikâyesi var. Bisikletler sokağa çıktıkça araç sahipleri de alışıyor. Bisikletli kadınlar olarak sokağa çıkmaya, trafikte bulunmaya, işe, okula, alışverişe bisikletle gitmeye devam ettikçe İstanbul’u bisikletle yaşanabilir bir şehir haline getirmeyi umuyoruz”

‘Bisiklet dostu şehir’ nasıl olur?

“Sadece altyapı, bisiklet yollarının ve paylaşılabilir bisiklet sistemlerinin varlığı yetmiyor. Aynı zamanda bisiklet kullanımını destekleyecek sosyal programlar da gerekiyor”

Trafiğe inat ilerlemek…

“İstanbul gibi büyükşehirlerde hareket etmeye fazla vakit kalmıyor ama bisiklet hayatın içine fiziksel aktiviteyi dahil etmek için kolay araçlardan biri. Ayrıca, trafikte araçların hızından daha da hızlı ilerliyor olmanız iyi hissettiriyor”

Gülin Küpelioğlu

İzmir Ekonomi Üniversitesi Medya ve İletişim/Habercilik bölümü mezunu. 2012 ve 2015 yılları arasında Habertürk TV'de program editörlüğü ve haber prodüktörlüğü yaptı. Kadir Has Üniversitesi İletişim Bilimleri yüksek lisans programını bitirdi. Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Yeni Medya Laboratuvarı'nda koordinatör olarak çalışıyor.

E-Posta Aboneliği